'Lagere hypotheek door nieuwe smartphone' Voorman ziet schaarste in middensegment Ontslagen bij Disney 20 Blokker stopt Cook&Co Chinees bod op fastfoodketens Volgens Ger Jaarsma, de nieuwe voorzitter van de NVM, is de consument ondanks de gekte op de huizenmarkt beter beschermd. Winkelbedrijf Blokker Hol ding verandert de kookwinkel keten Cook&Co in een web shop. De twintig filialen slui ten vanaf juni gefaseerd de deu ren, waardoor circa 85 arbeids plaatsen verloren gaan. De Chinese overheid wil mil jarden uittrekken voor de popu lairste fastfoodketens van het land, Kentucky Fried Chicken (KFC) en Pizza Hut. Er zijn in China meer dan 7.roo vestigin gen van KFC en Pizza Hut. Bij Kredietbank Neder land, een sociale bank die leningen verstrekt, helpt schul den te voorkomen of weg te werken, kwam hij mensen met torenhoge schulden tegen. Dat maakt dat Ger Jaarsma een beeld heeft bij de rol van de beroepsgroep waar hij nu de voorman van is. „Makelaars zullen op een andere manier toe gevoegde waarde moeten bieden." „Dat lijkt misschien zo, maar dat valt mee. Schuldhulpverleners zijn een intermediair tussen de schuldenaar en zijn schuldeisers, makelaars zijn ook een interme diair. Ik ga dus van de ene bemid delaar naar de andere, van de ene dienstverlener naar de andere. Daarbij gaan beide over geld." „Als directeur van Kredietbank Nederland heb ik altijd gezegd: een hypotheek is geen schuld; het huis is het onderpand. Daarom kunnen hypotheekschulden ook nooit worden gesaneerd. En nee, de overstap voelt niet gek. Toen ik vorig jaar werd benaderd, dacht ik 'yes, dit is wat ik zie als een vol gende stap in mijn carrière'. Zes jaar geleden, in mijn tijd als voor zitter van de NVVK (Nederlandse vereniging van schuldhulpverle ners, red.), wist ik dat ik op een dag weer voorzitter zou worden van een bond of brancheorganisa tie." „De NVM heeft zich de afgelopen jaren vaak afgevraagd: moet de voorzitter iemand zijn die een ma kelaarskantoor heeft óf moet het iemand zijn die zich fulltime kan inzetten en met een frisse blik naar onze wereld kan kijken. De makelaarsclub is flink gegroeid, met een mediabedrijf Funda, een kantoorautomatiseringsbedrijf en een academy voor vastgoed. Daar door is het een complexere organi satie geworden. Ik heb organisatie kunde gestudeerd en als directeur veel ervaring met het leiding ge ven aan grote veranderingen." „Het hele proces: van groei, fusie tot krimp. Voor de crisisjaren werkten er 240 man bij de Krediet bank, toen ik de bank verliet nog 'Klanten willen niet dat de makelaar zegt: koop nu deze woning' maar 160. Door gemeentelijke be zuinigingen hebben we afscheid moeten nemen van een derde van het personeel. Zeker de laatste re organisatie deed mij pijn en be zorgde slapeloze nachten. Tegelij kertijd heeft de reorganisatie er toe geleid dat de organisatie vorig jaar een goed jaar kon draaien." „In het verleden is het misgegaan doordat er te gemakkelijk hoge en risicovolle hypotheken zijn ver strekt. Doordat we steeds meer konden lenen, gingen ook huizen prijzen omhoog. Door die op waartse spiraal kwamen we uit op het punt dat er te veel voor hui zen werd gevraagd en betaald. Ge lukkig zijn veel maatregelen geno men om consumenten beter te be schermen. Mensen zijn bijvoor beeld verplicht om af te lossen, kunnen minder lenen ten opzich te van hun inkomen en de waarde van het huis. De risico's zijn klei ner geworden. Het is een stuk sta bieler geworden, maar hier en daar nog ongezond. Zeker in het middensegment is er schaarste." „Ik woon al heel mijn leven - 48 jaar - in Leeuwarden en kan mij niet anders voorstellen. Het is een gevoel van thuiskomen." „Dat is lastig te zeggen, want ze zijn nog jong: twee meiden van 14 en 12 en een jongen van 8 jaar. Ik zou wel tegen ze zeggen: kopen moet bij je levensfase passen, ga eerst eens uitvinden wat je wilt met je leven. Ik ben samen met mijn vrouw begonnen in een klein goedkoop huurflatje, daarna zijn we groter en duurder gaan hu ren, vervolgens hebben we ons eerste huis gekocht en nu zitten we in ons tweede koophuis, dat we hebben laten bouwen." „Ja, ik doe alles overwogen in mijn leven. Ik denk dat klanten steeds meer verwachten dat de makelaar hun kwaliteit biedt. Zij willen niet dat hij dwingend is en zegt: koop nu deze woning. Zij willen liever bij de hand worden genomen en goed advies krijgen. Nu kun je op Funda het hele aan bod terugvinden. De makelaar zal dus echt toegevoegde waarde moe ten bieden." „Mijn bijbaantje bij de WD had ik ook al toen ik voorzitter was van de NWK. Ik ben er altijd open over geweest en niemand heeft mij erop aangekeken. Als dat nu wel het geval is, dan zal ik moe ten stoppen." AMSTERDAM. Het afsluiten van een telefoonabonnement met een nieuwe smartphone kan flin ke gevolgen hebben bij een hypo- theekaanvraag. Door strengere regels voor telefoons bij een abonnement kunnen consumen ten duizenden euro's minder le nen voor een huis, rekent De Hy potheekshop voor. Minister Jeroen Dijsselbloem (Financiën) zei vorige week dat telecombe- drijven die telefoons op afbeta ling aanbieden aan dezelfde re gels moeten gaan voldoen als 'normale' kredietverleners. Hier voor gold een gedoogsituatie, maar daar komt een einde aan. De sector slaagde er niet in zelf met een gedragscode te komen die voldoet aan Europese regels voor consumentenkrediet en de mededingingswet. Abonnemen ten met telefoons van meer dan 250 euro worden aangemeld bij het Bureau Kredietregistratie (BKR). Bij het afsluiten van een hypotheek worden deze ver plichtingen meegeteld. Maande lijkse telefoonkosten van 15 euro naast het abonnement zorgen volgens de hypotheekadviseur al voor een 4.000 euro lagere maxi male hypotheek. Een gezin met twee kinderen en vier smart- phones dat maandelijks 60 euro aan smartphones kwijt is, kan zelfs 16.000 euro minder lenen. Economie 'Een makelaar moet de klant kwaliteit bieden' door Natasja de Groot Van schuldhulpverlener naar make laar, dat is nogal een groot contrast. Maar toch: in uw oude functie hielp u mensen schulden op te lossen, nu helpt u ze aan schulden. Voelt dat niet gek? Maar waarom de makelaarswereld? Wat is voor u de meest waardevolle ervaring bij de kredietbank? Ger Jaarsma voorzitter NVM Hoe kijkt u als oud-begeleider van mensen in schulden aan tegen de koopgekte die her en der weer is los gebarsten? Bent u van plan te verhuizen naar het midden van het land, richting NVM-hoofd kantoor? Zou u uw kinderen adviseren om er gens te kopen? Het klinkt allemaal heel erg overwo gen: gaat u die eigenschap ook door geven aan uw makelaars? U bent ook penningmeester van de WD. Komt dat handig uit als u gaat lobbyen voor de NVM? HONGKONG. Bezoekers komen bin nen bij het Disneylandpark in Hong kong voor een dagje magisch ko ninkrijk. Toch is de magie even ver te zoeken. Het lokale pretpark

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20