Waalse Pijl is ijkpunt voor Vos Een jaar na zijn comeback is wielrenner Robert Gesink terug in Waalse Pijl SPORT 19 Hoewel gretig als altijd, wil Robert Gesink meer rijden voor eendaags succes en minder voor klassementen. Exact een jaar geleden maakte Robert Gesink (29) in de Waalse Pijl zijn rentree na een lange periode vol tegenslag. Vanmiddag wil hij weer finishen met de besten op de Muur van Hoei, na eindelijk een jaar zon der problemen. „Ik heb mijn familie thuis achter gelaten en ben weer hier, want dit is het leven dat ik wil leiden." Al pratend zoekt Gesink antwoord op de vraag waarom hij na tien jaar nog dezelfde gedrevenheid voelt als toen hij in 2007 in het shirt van Rabo bank debuteerde in het profpeloton. „Ten eerste door de plezier in de sport. Dat je het op kunt brengen, zo als vandaag op training, om jezelf zes keer binnenste buiten te trekken. En het niet zes keer op 90 procent te doen. Ik ben streng voor mezelf en wil het maximale uit mijn lichaam halen." „Daarnaast wil ik trots kunnen zijn op een prestatie. Het zijn maar stomme WorldTour-punten. Je krijgt er niet eens wat voor, maar ze zijn in zekere zin goud waard. Het is de belo ning voor wat je gedaan hebt. Daar om ben ik zo trots op die zesde plek in de Tour. Dat is eerzucht." Eerzucht. Gesink neemt het woord wat ongemakkelijk in de mond, maar naast liefde voor het wielrennen was geldingsdrang die hem weer in de buik van het peloton dreef. „Ik heb steeds minder het ge voel dat ik me hoef te bewijzen, want ik weet dat ik een goede wielrenner ben. Maar bij een goede wielrenner horen wel uitslagen. Die wil ik op nieuw behalen." Bijbelse plagen Hartritmestoornissen, de operatie die volgde. Een gecompliceerde zwan gerschap van zijn vriendin, ziekte van zijn pasgeboren zoontje en daar na ook nog een knieblessure. Het le ken wel Bijbelse plagen waaraan Ge sink werd onderworpen de afgelopen jaren. „Door alles wat je meemaakt, kun je ook onverschillig worden. Dat is bij mij niet gebeurd. Door te relati veren, kwam ik erachter dat dit het gewoon is. Ook nu weer. Ik laat mijn familie thuis achter in Girona, die zie ik een tijdje niet en ik ben weer hier. Want dit is het leven dat ik wil lei den." Het maakte dat vorig jaar vele ogen op hem gericht waren toen hij boven kwam op de Muur van Hoei. Alejandro Valverde won, maar in Ne derland was het toch vooral de wed strijd van de comeback van Gesink. „Het was lekker om er weer tussen te zitten. Een groot deel van het pelo ton had ik lang niet gezien. Sommige renners zeggen even: 'Goed dat je er weer bent'. Zeker dat verhaal van mijn hartritmestoornissen heeft veel jongens aangegrepen. Voor mezelf kwam er die dag ook onzekerheid bij kijken. Want je bent zo goed als je laatste uitslag. Bij elke uitslag die ik daarvoor voorbij zag komen dacht ik: benieuwd hoe ik er tussen had ge past." Hoopgevend Zijn 25ste plek in de Waalse Pijl van vorig jaar was hoopgevend. Een paar maanden later bewees Gesink met een zesde plek in de Tour de France dat hij nog altijd tot de beste wielren ners ter wereld behoort „Het was de tweede keer dat het lukte", verwijst hij naar de Tour van 2010. „Maar vo rig jaar was ik wel meer mezelf. Mis schien omdat ik daarvoor een tijd in Amerika had gezeten met mijn fami lie, heel relaxed. Die rust heb ik no dig. Maar het kwam ook door mijn ontwikkeling als mens. Vroeger als jonge prof naaide ik mezelf zo enorm op. Ik prentte me in: vandaag is de dag. Op dat punt moet ik daar zitten. Dat opnaaien, pakte soms verkeerd uit. Dat is nu minder geworden." Wat blijft is dat Gesink 'op sommi ge dagen de beste wil zijn'. Hij heeft zich dit jaar tot doel gesteld om min der voor klassementen te rijden en meer voor eendaags succes. „Niet heel erg makkelijk", merkt hij tot nu toe. „Het niveau van de hele sport in de breedte is gestegen, maar ik weet dat het op sommige dagen allemaal goed kan vallen. Ik heb al heel veel hoogtepunten gehad, maar ik blijf op zoek naar nieuwe." HOEI. Voor Marianne Vos is de Waal se Pijl vandaag een volgend ijkpunt bij haar terugkeer in het wielerpelo- ton. De olympisch en drievoudig we reldkampioene rijdt voor het eerst sinds augustus 2014 weer een koers in de WorldTour. „Het is afwachten hoe ver ze is", aldus ploegleider Koos Moerenhout. Vos won de wedstrijd die eindigt op de Muur van Hoei vier keer, voor het laatst in 2013. Vos keerde op 8 maart terug in competitie na een periode van ander halfjaar waarin ze slechts twee koer sen reed. De Brabantse, 28 jaar inmid dels, was op. Vos had mede door bles sures te veel van haar lichaam ge vraagd. Of ze vandaag al weer de oude is, mag niet worden verwacht. „Maar ze heeft zich wel specifiek op deze koers voorbereid. Je hebt hier ai- leen wat te zoeken als je eraan toe bent", aldus Moerenhout, die geen prognose wil doen. „Ook voor ons is het afwachten. Marianne maakt goe de stappen de laatste maanden, dit is een volgend ijkpunt." Vos won sinds haar rentree twee keer: een criterium in Oud-Vossemeer en de Pajot Hills Classic in België. WAALSE PIJL WOENSDAG 20 APRIL 2016 Gesink koerst nog altijd met plezier en eerzucht door Daan Hakkenberg Robert Gesink: „Ik heb al heel veel hoogtepunten gehad, maar ik blijf op zoek naar nieuwe." foto ANP Het is alweer veertig jaar geleden dat een Nederlander de Waalse Pijl won. Joop Zoetemelk was in 1976 meteen ook de enige landgenoot die de klas sieker ooit op zijn naam schreef. Vo rig jaar was Tom-Jelte Slagter de bes te Nederlander (9de). Vijf renners wonnen de Waalse Pijl ie der driemaal: Moreno Argentin, Davi- de Rebellin, Marcel Kint, Eddy Mer- ckx en Alejandro Valverde. Laatstge noemde won de laatste twee edities en was ook in 2006 al de sterkste. 17 procent Is het stijgingspercentage van het steilste gedeelte van de be faamde Muur van Hoei, waar de fi nish ligt. De beklimming is 1300 me ter lang met een gemiddelde helling van 9,8 procent. De Muur is sinds 1983 scherprechter van de koers. De eerste Waalse Pijl was in 1936. De winnaar was de Belg Philippe de Meersman. Daarna boekten de Bel gen nog 37 overwinningen. Achttien keer stond een Italiaan op de hoogste trede van het podium. De laatste Bel gische triomf dateert van 2011: Philip pe Gilbert (foto).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19