Epke komt met huiswerk voor Spelen terug uit Rio 18 SPORT De nieuwe allround schaatsploeg van Plantina/Continu maakt de liefhebber in coach Gianni Romme los. Komst van Mulders nog onzeker De Bakker nu tegen Nishikori Nizzolo pakt eerste rit BUSSUM. Aan de keukentafel vraagt Gianni Romme zich wel eens af hoe het komt dat Neder landse bedrijven minder en min der warmlopen om het schaatsen in te stappen. „Ik kan van alles be denken, maar uiteindelijk weet ik het niet precies. Feit is dat het slechter gaat. En in moeilijke tij den heb je elkaar nodig", verklaart hij zijn overgang naar schaatsorga- nisatie iSkate. Romme weet dat de tijd van ne gen commerciële schaatsteams, ie der op hun eigen eilandje, voorbij is. De Brabander (43) heeft de ko mende twee jaar zekerheid. Hij wordt coach van de nieuwe all- roundploeg Plantina/Continu, on der de vlag van iSkate. En gaat samenwerken met Ge rard van Velde, de coach van de voormalige sprintploeg beslist.nl die dezelfde naam krijgt. En ook met Marianne Timmer, die op on afhankelijke basis als adviseur aan de slag gaat voor beide sponsoren. Zij kan, als ze het wil, ook aan schuiven bij het sporttechnisch overleg. In dat geval zitten er zes olym pische gouden medailles aan tafel. Het past bij de zo genoemde 'Ajax-fïlosofie' van iSkate. Je moet zelf de kleedkamer hebben gero ken. „Al is een olympische titel geen garantie dat je een topcoach bent", zegt Romme. „Het helpt misschien, maar ik ben in de eer ste plaats een liefhebber die iets wil doorgeven aan deze generatie. Ik voel dat ik dit moet doen. Ik ga mijn tiende jaar als coach in en kan nog steeds bijleren. Bijvoor beeld van Gerard. Hoe gaat hij om met periodiseren? Daar ben ik bij voorbeeld heel nieuwsgierig naar. Misschien kunnen we ook af en toe samen op trainingskamp." De afgelopen seizoenen was Romme met Timmer coach bij Team Continu, een ploeg met al leen vrouwen. „Maar vrouwen gaan harder schaatsen van het trai nen met mannen." Dat kunnen ze 'Een olympische titel is geen garantie dat je ook een topcoach bent' nu bijvoorbeeld met de sprintfor matie van Van Velde. Het is ook niet uitgesloten dat er één of twee mannelijke allrounders aanslui ten. Zo wordt gesproken met Jan Blokhuijsen. „Veel meer smaken zijn er eigenlijk ook niet", zegt Romme. „Een sterke vrouwenfor matie heeft de prioriteit." Met vijf vrouwen zat Romme al om tafel. Yvonne Nauta, Ann- ouk van der Weijden, Marije Jo ling en Carlijn Achtereekte heb ben kans op een plek in de ploeg. Maar de onrust regeert in het schaatspeloton deze maanden. Meerdere partijen claimden Plan- tina als nieuwe sponsor, het gons de van de roddels en geruchten. Nu de leverancier van voedings supplementen duidelijkheid heeft gegeven, kan het snel gaan. Rom me is content: „iSkate is één van de weinige instituten in Neder land die echt iets proberen op te bouwen in deze sport. En dat is precies wat we nu nodig hebben." Ze werden op de persconfe rentie van iSkate gisteren aanvankelijk genoemd als zekerheden voor de komen de twee schaatsseizoenen, Ronald en Michel Mulder. Maar honderd procent ze ker dat de tweeling bij de ploeg Plantina/Continu te kenen is er nog niet. „Maar ik ga daar wel vanuit", zei oprichter en directeur Yuri Solinger. Hij denkt dat het 'oude team beslist.nl' zo goed als intact blijft. Dus met Kai Verbij, Daidai Ntab, Thomas Krol, Pim Schipper en de Mulders. Tennisser Thiemo de Bak ker heeft gisteren de twee de ronde bereikt van het toernooi in Barcelona. De Westlander had wel een he le kluif aan de Zweed Elias Ymer, die pas na drie sets capituleerde: 6-4 6-7 (3) 6-3. De partij duurde bijna tweeënhalf uur. De Neder lander, 102 van de wereld, staat in de tweede ronde te gen een wereldtopper, na melijk Kei Nishikori. De Ja panse nummer zes van de wereld is als tweede ge plaatst in Barcelona. Giacomo Nizzolo heeft gis teren de eerste etappe van de Ronde van Kroatië ge wonnen. De Italiaan ver sloeg in de nauwe straatjes van Varazdin Mark Caven dish en de Belg Timothy Dupont. De Canadees Guillaume Boivin was de laatste overblijver van een kopgroep en hield het vol tot 3 kilometer voor de streep. De Ronde van Kroa tië telt zes etappes en duurt tot en met zondag. Het was de eerste zege in een in ternationale wedstrijd met enig aanzien sinds de WK, twee jaar ge leden in Nanning. Toen lag de turnwereld nog aan zijn voeten. Het rampjaar 2015 volgde en ook in 2016 kende hij opstartproble men. In de HSBC Arena, waar het over vier maanden moet gebeu ren, gaf hij het signaal af dat titel- prolongatie kansrijk is. De D-sco- re voor de moeilijkheid van zijn oefening is een perfecte barome ter. Van 6,0 in de testwedstrijd in Waddinxveen, via 6,6 afgelopen zaterdag in de historische landen- wedstrijd naar 7,1 twee dagen later in de toestelfinale. Alleen Andreas Bretschneider, de enige aanwezige rekstokfmalist van de afgelopen WK in Glasgow, turnde een moeilijker oefening (7,3). De jury strafte slordigheden van de Duitser af, waardoor Zon derland aan een puntentotaal van 15,733 voldoende had voor goud. Voor het eerst sinds lange tijd gooide hij er een combinatie van twee vluchtelementen uit, iets waarop hij niet getraind had. Het werd niet de Cassina-Kovacs, zo als gepland, omdat hij niet goed uitkwam na het eerste element. Improviserend als in zijn beste da gen plakte hij de Kovacs en de Kol man aan elkaar. Nog een vluchtele- ment erbij en de vluchtcombi's fïjnslijpen, vatte een opgeruimde Zonderland het huiswerk samen dat hij meeneemt uit Rio. Gianni Romme gaat in nieuwe schaatsploeg Plantina/Continu samenwerken met Gerard van Velde en Marianne Timmer, foto Pirn Ras 'Ik wil iets doorgeven aan deze generatie' door Rik Spekenbrink Gianni Romme SCHAATSEN TENNIS WIELRENNEN door Marcel Luyckx RIO DE JANEIRO. De lijst namen van concurrenten die ontbraken in Rio de Janeiro was lang. Epke Zonder land is geen kniesoor, hij lette daar niet op. De Fries liet gisternacht in de rekstokfinale van het olympisch kwalificatietoernooi een glimp zien van de kampioen van Londen. Epke Zonderland liet in het olympisch kwalificatietoernooi in Rio weer een glimp zien van zijn vorm tijdens de Spelen van Londen in 2012. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18