Magere zege is nu Heerenveen bereidt Ajax een heet avondje en houden daarmee druk op Ajax SPORT 17 tmphone voorhoede met Younes, Milik en El Ghazi. Hoe onverstoorbaar blijven zij? Met Vitesse trof PSV een tegenstander die zelf ook nog ergens om strijdt. Om een plek in de play-offs voor Europees voetbal. Dat was te zien. Zo gestroomlijnd als in de eerste seizoenshelft onder trainer Peter Bosz speelt de ploeg onder opvolger Rob Maas al lang niet meer. Maar kwaliteit aan de bal is er natuurlijk nog steeds wel. Net als de wil om aan te vallen. Het eerste kwar tier na rust bijvoorbeeld stond Vitesse meer voor het doel van PSV dan andersom. Het was dat Bruma zich als een kamikaze voor een schot van Milot Rashica gooide, anders had het in die fase zomaar t-i ge staan. Toen Pröpper even later een dure ge le kaart pakte (hij is nu geschorst voor het volgende thuisduel met Cambuur) namen de zenuwen op de tribunes toe. Maar het was invaller Maxime Lestienne die PSV op weg hielp naar de beslissende tweede goal. Hij stond koud in het veld toen hij werd ge haakt door Kevin Diks in de zestien meter. Geen twijfel over de aard van de overtre ding dit keer. De Jong knalde hard raak. Moeizaam, dat was het stempel dat op de ze ge van FC Groningen kon worden geplakt. Niemand die er gisteren om maal de, want door de magere t-o over winning op Roda JC houdt de ploeg van Erwin van de Looi zicht op de play-offs. Momenteel tellen slechts de punten voor Groningen, nu de in haalrace vorm krijgt. Na zes neder lagen, pakte de club de laatste vier duels tien punten. En dus doet Groningen, hoewel je het na de matige vertoning tegen de Limbur gers niet zou zeggen, weer mee nu de prijzen worden verdeeld. „We zijn aan een goede reeks be zig en die willen we voortzetten", zei Van de Looi. „De opdracht is duidelijk. Er staan nu nog twee fi nales voor de deur - te beginnen met een hele speciale: de uitwed strijd tegen SC Heerenveen." Met een doelpunt, een gemiste strafschop en een schot op de lat was Albert Rusnak de meest be sproken man aan Groningse zijde. Hij slaakte een diepe zucht. „Dit was niet onze beste wedstrijd", zei de Slowaak. „Maar dat ligt ook aan ons veld. We speelden vorige week in de Kuip. Daar lieten we wél zien dat we goed kunnen voet ballen." Rusnak brak twintig minuten voor tijd de ban, nadat zijn schot door Roda-middenvelder Tom van Hyfte van richting werd veran derd. „Een gelukkig doelpunt, maar het was uiteindelijk genoeg om de wedstrijd te winnen", er kende hij. „Drie punten, dat was tegen Roda ons enige doel", blikte de kleine spelmaker terug. „Nu ho pen dat de competitie nog een ver volg krijgt." 'Nog twee finales te gaan. Te beginnen met een hele speciale: uit tegen Heerenveen' Maar eerst heeft trainer Foppe de Haan nog een opmerkelijke, nog niet aangehaalde theorie over de dubieuze strafschop die scheids rechter Makkelie gaf tijdens Ajax - FC Utrecht waardoor de Amster damse club alsnog gelijkspeelde. „Misschien had die Makkelie de fluit wel te dicht bij zijn mond. Normaal zie je die scheidsrechters bij zo'n moment eerst overleggen maar nu floot hij direct." Het mag duidelijk zijn dat de veelbesproken titelstrijd ook bij Friese koffieautomaten een voor naam gespreksonderwerp was. Het gaat in elk geval minder over Heerenveen zelf, de club die in principe nog weinig heeft om te spelen in het teleurstellend verlo pen seizoen. Niet makkelijk Heerenveen staat twaalfde. De po sities die recht geven op play-offs voor Europees voetbal lijken te ver weg, degraderen zal de club niet. In niets blijkt echter dat Heeren veen het Ajax makkelijk gaat ma ken. Ook al hebben de clubs een rijk transferverleden. De geïncas seerde miljoenen voor Miralem Suljemani, Klaas-Jan Huntelaar en Daley Sinkgraven lijken minder te tellen dan de voorkeur van Fop- pe's vrouw Geke voor PSV. En dan heeft de trainer van Heerenveen ook nog een zwager die voor PSV is. Die zwager nodigt hij vaak uit bij onderlinge wedstrijden. „En als PSV dan wint heeft hij zoveel respect voor ons dat hij niet juicht. Dat doet hij pas als hij de Ketelburg over is." Van positieve omkoping moet De Haan evenwel niks weten. Vorig seizoen nog bezorgden PSV-sup- porters twintig kratten bier bij het Abe Lenstra Stadion nadat Heerenveen-middenvelder Joey van den Berg gekscherend had ge zegd dat hij voor twintig kratten bier zou willen verliezen van PSV, toen ook in de titelrace. „Was ik toen trainer geweest dan had ik ze teruggestuurd", zegt De Haan. „Ze ker weten. Houd ik helemaal niet van." Hij heeft mails gekregen van PSV-supporters. „Een heel verhaal dat we ons best moeten doen. Ook een handgeschreven brief." De Haan gaf twee weken geleden aan te willen winnen voor zijn vrouw Geke die een voorkeur voor PSV heeft in plaats van Ajax. „Mijn vrouw wordt er natuurlijk weer bijgehaald. Tja goed, dat krijg je." Mooi vindt hij het wel, Ajax als tegenstander in één van zijn laat ste drie duels ooit als hoofdtrai ner. Na het seizoen houdt hij er mee op. Definitief. Tot dat mo ment wil hij vermaken. „Het sta dion is uitverkocht. We moeten wat laten zien." Gelijk hebben Aanvoerder Joey van den Berg is benieuwd hoe Ajax met de druk om zal gaan. „Ik tipte PSV als kam pioen. Zij zijn ook wat verder dan Ajax denk ik. Mijn voorspelling moet wel uitkomen natuurlijk." En met een brede glimlach: „Je wilt toch graag gelijk hebben hè." WOENSDAG 20 APRIL 2016 Davy Pröpper krult de 1-0 binnen tegen zijn oude ploeg. Door zijn vijfde gele kaart van dit seizoen, mist hij de volgende wedstrijd van PSV. foto Pim Ras door Sander de Vries Erwin van de Looi trainer Groningen door Nik Kok HEERENVEEN. Ajax kan zich van avond in het Abe Lenstra Stadion opmaken voor een heet avondje. Hoewel Heerenveen niks meer heeft om voor te spelen lijken de Friezen alles in het werk te stellen om het de tegenstander zo moei lijk mogelijk te maken. Vorig jaar bezorgden PSV-fans 20 kratten bier bij Heerenveen, als geste om te verliezen van PSV.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17