President geniet nog even van eigen vliegtuig President geniet van populariteit in buitenland, nu Washington druk is met andere dingen. NIEUWS 15 Relatie met oude vrienden gespannen Hennie Hoogeveen (75) uit Arnhem. Tas: Voor 20,- in Londen gekocht „Ik geet niet meer dan 20 euro uit aan tassen. Ik hoet geen dure handtas van leer, dat vind ik onhandig omdat ze zo zwaar zijn. Ook moet je er op letten, ik wil mijn tas gewoon op de grond kunnen zetten. Eerst had ik tien tassen, nu heb ik er sinds kort twintig door een erfenis." WASHINGTON. Een van de leukste kanten van zijn beroep, zegt Ba- rack Obama wel eens, is dat hij zijn eigen vliegtuig heeft. Nu hij nog maar negen maanden in func tie is, maakt hij nog even goed ge bruik van de Air Force One. Vandaag landt hij in de Saudi- sche hoofdstad Riyad, om daarna door te vliegen naar het Verenigd Koninkrijk en Duitsland. Volgen de maand gaat Obama naar Japan, in juli is hij in Polen en na de zo mer volgen in ieder geval trips naar China en Peru, waarschijn lijk gecombineerd met een bezoek aan een kleiner land als Laos. In maart was de Amerikaanse presi dent al in Cuba en Argentinië. Hij neemt een voorbeeld aan zijn voorgangers, die ook reislus tig waren in het laatste jaar van hun presidentschap. In eigen land krijgen presidenten dan door gaans weinig meer voor elkaar, als Washington al druk is met de ver kiezing van een opvolger. Dat geldt helemaal voor de Democraat Obama, die moet werken met een Republikeins Congres dat het vrij wel nooit met hem eens is. „Daarom richt hij zich op bui tenlandbeleid, waar Amerikaanse presidenten meer macht en speel ruimte hebben om individueel ac tie te ondernemen", zegt Barbara Perry, policoloog die aan de uni versiteit van Virginia alle 44 Ame rikaanse presidenten onderzocht. Obama kan onderweg vragen verwachten over de knotsgekke Amerikaanse verkiezingen. Tij dens de nucleaire top in Washing ton kwamen onlangs Donald Trumps suggesties om Japan en Korea met kernwapens uit te rus ten al ter sprake. Ook dat is een re den om de wereld in te trekken, meent Perry. „Hij wil bondgeno ten geruststellen: de VS zijn niet krankzinnig geworden." Obama heeft zelf ook iets uit te leggen, na een spraakmakend in terview in het Amerikaanse maga zine The Atlantic. Obama zei daar in dat hij vindt dat bondgenoten in het Midden-Oosten en Europa, zoals de Engelsen en de Fransen, als 'free riders' willen profiteren van Amerikaanse bescherming, maar zelf te weinig bijdragen aan vrede en veiligheid. De Saudiërs even hebben moeten slikken toen ze lazen dat Obama vindt dat ze moeten leren om hun regio te de len met de gehate rivaal Iran. Voor het thuisfront kan Obama De relatie tussen Amerika en de tradi tionele bondgenoot Saudi-Arabië is ge spannen. In de VS zijn vragen opge worpen over moge lijke Saudische be trokkenheid bij de terreuraanslagen van 11 september 2001. Er is een wet in aantocht die na bestaanden de mo gelijkheid geeft de Saudische overheid voor de rechter te slepen. De Saudi's dreigen investerin gen in de Ameri kaanse economie te annuleren als die wet er komt. De re gering Obama raadt Congresleden af om de wet aan te ne men uit vrees dat Saudi-Arabië zich nog verder terug trekt uit de strijd te gen terreurgroep Is lamitische Staat. Het koninkrijk is tot frustratie van Amerika vooral druk met Jemen, waar het helpt in een conflict met door Iran gesteunde rebellen. Dat Ameri ka de banden met de aartsvijand in Te heran heeft aange haald door sancties af te schaffen in ruil voor vernietiging van materiaal om kernwapens te ma ken, zette kwaad bloed bij koning Sal man en zijn entoura ge. Obama vergroot te het wantrouwen door te zeggen dat de Saudi's het Mid den-Oosten met Iran moeten delen. „Zijn de Saudi's niet je vrienden?", vroeg de Australische pre mier Malcolm Turn- bull Obama on langs. „Het is inge wikkeld", zei de Amerikaanse presi dent. ondertussen goede sier maken met zijn populariteit in het buiten land. In Duitsland heeft bijvoor beeld 73 procent van de bevolking vertrouwen in zijn belissingen als het om internationale aangelegen heden gaat. In de VS deelde vorig 'Hij wil de bondgenoten geruststellen: VS zijn niet krankzinnig geworden' jaar maar 58 procent van de bevol king dat gevoel. „Als Obama naar het buitenland gaat, worden we er aan herinnerd hoe goed het in de VS eigenlijk gaat en bij hoeveel mensen de president populair is", zei Tommy Vietor, voormalig vei ligheidswoordvoerder van Obama in de New York Times. Maar een warm bad wordt het deze week niet. Vooral in Sau di-Arabië krijgt Obama direct te maken met een lange lijst van hoofdpijnkwesties in de relatie. In Europa gaat het over terreurdrei ging, Russische agressie en de vluchtelingencrisis, waar Obama van plan was met het openen van een technologiebeurs in Han nover de aandacht te vestigen op Amerika als handelspartner, in de hoop de Europeanen warm te ma ken voor handelsverdrag TTIP. Hij heeft het drukker met damage control. Ook in Londen: daar zal Oba ma subtiel proberen de Britten een vertrek uit de Europese Unie uit het hoofd te praten. Amerika vreest voor verzwakking van zijn bondgenoot en verlies van zijn En gelstalige poort naar Europa. De vrolijke noot in de agenda komt vrijdag, als Obama op verjaardags visite gaat bij Queen Elizabeth. Obama maakt tijd voor af scheid, in het bijzonder van Duits land. Hij mocht er in 2008, nog voordat hij gekozen was, al een menigte van een miljoen uitzinni ge Berlijners toespreken. Met een nieuwe speech, in Hannover deze keer, maakt Obama de cirkel rond. WOENSDAG 20 APRIL 2016 Obama nog één keer wereld om door onze correspondent Karlijn van Houwelingen Barack Obama op de trap van de Air Force One bij zijn vertrek uit Ha vana, op weg naar Buenos Aires, foto Pablo Martinez Monsivais/AP Barbara Perry politicoloog Tassen boven: een Christian Dior, clutch van BottegaVeneta van zil ver met emaille, een imitatieleren tas uit Engeland en een clutch van leer met glas van Yves Saint Lau rent. Onderop: links de Kelly bag, hieronder een Moschino. foto's van vrouwen met tassen: Shody Careman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15