Kritiek op leenstelsel van laconieke Bussemaker 'Marathonweken' van KWF Kankerbestrijding sluiten vanavond af met tv-show NIEUWS 11 Dj Wouter van der Goes fietst vandaag op de fiets van zijn aan kanker overleden vader het Markermeer rond. outer van der Goes (43), dj van Radio 2, is geen fervent fietser. Dat was zijn vader Rob trouwens ook niet. Die had wel een fiets, een Batavus met gewone banden, een bagagedrager en een paar versnellingen. Soms fietste hij sa men met zijn vrouw. „Eigenlijk is het de een-na-laatste fiets van mijn vader. Mijn moeder rijdt op zijn laatste fiets, eentje met een hulpmotortje. Die kan ik mis schien beter gebruiken." Op de Batavus fietst Van der Goes vandaag voor het goede doel een klas sieke marathon in viervoud. Bijna 165 kilometer om het Markermeer heen, met start en finish in Almere, de plek van de live tv-show vanavond. „Het idee van een marathon vind ik tof. Dat voelt beter dan mensen via een benefietavond te vragen of ze als tublieft geld willen doneren. Ik vind het fijn dat ik er iets voor moet doen. Misschien denk ik er halverwege de rit wel anders over." Van der Goes is al zo'n tien jaar do nateur van KWF Kankerbestrijding. Dat begon toen hij de voice-over deed van het BNN-tv-programma Over mijn lijk, waarin ongeneeslijk zie ke jongeren worden gevolgd. In het eerste seizoen zat een meisje met longkanker. In die periode kreeg Van der Goes zelf ook last van zijn lon gen. Hij werd doorverwezen naar het ziekenhuis en liet zich voorlichten door KWF. „Daar ben ik zo van geschrokken", vertelt hij. „Ik was begin 30 en zat in een fase van het leven dat je denkt dat je nog lang niet doodgaat. Het was heel heftig om dan mensen mee te maken die jonger zijn dan jij, van wie je weet dat ze aan hun ziekte doodgaan. Ik had op dat gebied toen nog niks meegemaakt." De ziekte van Rob is de eerste keer dat de familie wordt geconfronteerd met een lang ziekbed en een aftake lingsproces. Eerder was de aorta van zijn vader een keer gesprongen, maar verder was hij gezond. Dachten ze. Tot mei 2014. Van der Goes viert net dat zijn overgang van Qmusic naar KRO- NCRV rond is. „Ik reed weg en belde mijn ouders. Ze waren blij voor me. Aan het eind van het gesprek zei mijn moeder: nog één ding, je vader moet morgen naar het ziekenhuis, '0:/ 'A if 1 1 A 'in 1 fk'f: 7' »- «'if het zal wel niks zijn. Ik voelde met een dat het niet goed was." De diagnose: darmkanker in een vergevorderd stadium. „Ja zoon, zei mijn vader. Het is toch minder goed dan we dachten. Dat was op een ver kapte manier zeggen: 't is gewoon kut." Zijn vader gaat een traject van che- mokuren in. Een halfjaar later is het proces onomkeerbaar en komt hij in de palliatieve zorg. „Vanaf het begin heeft hij gedacht: we gaan dit oplos sen. Hij wilde tot het laatste moment positiefblijven." Vorig jaar, vlak voor de zomer, gaat zijn vader opeens snel achteruit. Hij wil niet naar een hospice, is klaar met zijn ziekte. „De laatste dagen was hij heel relaxed. Ik zag in zijn ogen dat hij klaar was voor de dood. Hij is die laatste week niet meer uit bed geweest." Op Vaderdag is Van der Goes nog bij hem. Met een fles goede whisky, een jaarlijkse traditie, als cadeau. „Ik heb eigenlijk geen af scheid genomen. Hij is in slaap geval len en niet meer wakker geworden." In de vroege ochtend van 22 juni overlijdt Rob, slechts 70 jaar oud. Vandaag trapt Van der Goes de peda len rond. Bijna 165 kilometer in weer 'Ja zoon, zei hij. Het is toch minder goed dan we dachten' en wind. Met zijn vader in gedach ten, om geld in te zamelen voor de strijd tegen kanker. Net zoals veel be kende en minder bekende Nederlan ders die hun eigen marathon organi seerden. Onder wie Maarten van der Weijden (zwemmarathon), zanger Roel van Velzen (straatmuzikanten marathon) en GTST-acteur Ruud Feit kamp (mixmarathon). Zijn collega's van Radio 2 volgen Van der Goes vandaag en houden in zamelingsacties tijdens een radioma- rathon.„Stel dat er zoveel donaties ko men waardoor we met onderzoeken één maand eerder een nieuw medi cijn tegen kanker ontwikkelen. Dan hebben we daardoor misschien ie mand gered. Er komt een dag dat we kanker de wereld uit krijgen. Die kans is er, en daar hou ik me aan vast." En voor een PvdA'er reageert Bus semaker wel erg laconiek op de problemen, stellen critici. „De minister van tweedeling", schamperde SP-Kamerlid Jasper van Dijk gisteren tijdens het vra genuurtje in de Tweede Kamer. Zijn tirade werd uitgelokt door een rapport over de effecten van het leenstelsel. Daaruit blijkt dat afgelopen jaar, toen de basis beurs werd vervangen door een lening, 6,8 procent minder stu denten zich inschreven op een hbo of universiteit. Bussemaker stond direct nadat het onderzoek maandagavond schielijk naar de Kamer werd gestuurd, klaar met een reactie. De cijfers zijn con form de verwachtingen en nog voorlopig. Geen verrassing dus, geen nieuws. Zo makkelijk laat de oppositie haar niet gaan. „Laat deze PvdA-minister het leenstelsel bij dragen aan een tweedeling in on ze maatschappij?", vroeg Eppo Bruins van de Christenunie haar met gevoel voor drama. „Alstu- PvdA-partijvoorzitter Hans Spekman stelde in september al dat Bussemaker 'te veel aan de kant van de WD stond' blieft minister, onderneem snel actie." Ook binnen Bussemakers ei gen partij klinkt kritiek. Vooral wat betreft haar reactie op een eerder inspectierapport, vorige week, waaruit blijkt dat kinderen van laagopgeleide ouders ten on rechte minder snel een havo- of vwo-advies krijgen. Bussemaker reageerde in de 'allerlauwste mo dus denkbaar', oordeelde René Cuperus van het wetenschappe lijk instituut van de PvdA. In september stelde PvdA-par tijvoorzitter Hans Spekman al dat minister Bussemaker 'te veel aan de kant van de WD stond'. Nu zegt hij dat zijn partij niet meewerkt aan het vergroten van verschillen. „Gelijke kansen staan aan de basis van de sociaal democratie." "Eczeem middel wereldwijd succes dankzij bouwvakker" de TuinenHOLLAND BARRETT bOl.COm® Grahams skincare WOENSDAG 20 APRIL 2016 door Tonny van der Mee W Op de pedalen tegen kanker »'W Radio-dj Wouter van der Goes foto Shody Careman- Tv-show 'Marathon Live' van de KWF vanavond NPO 1, 20..30 uur. door Deborah Jongejan en Hanneke Keultjes DEN HAAG. Onderwijsminister Jet Bussemaker krijgt felle kritiek. Door haar leenstelsel zijn minder jongeren gaan studeren, vooral uit lagere klassen. advertentie Een Australische bouwvakker kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last van eczeem en jeuk had, dat hij besloot zelf een middel te gaan uitvinden. Zijn uitgangspunten waren: natuurli jke ingrediënten, effectief en vrij van schadelijke stoffen. Nu, 15 jaar later, is het een wereldwijd succes in de strijd tegen huidklachten. Bij de gebruikers is Grahams vaak niet meer uit het dageli jks leven weg te denken. Het geval van Geoff zelf staat te boek als een van de zwaarste eczeem gevallen. Hij was 3 maanden oud toen hij werd opgenomen in het "Royal Children's Hospital" in Melbourne. Hij leefde lang met deze vreselijke aandoening, totdat zijn zoontje Ryan (toen 14 maanden oud) van top tot teen onder de eczeem zat. Geoff besloot dat hij iets moest gaan doen. Ik zei tegen mijn vrouw: "Shannon, we moeten iets doen. We kunnen Ryan niet hetzelfde laten ondergaan als wat ik heb meegemaakt". "Ik had alles al geprobeerd, maar niets bleekte helpen. Chemische producten (o.a. met hormonen) maakten de huid dunner, andere opties (o.a.. teerzalf, licht therapie) hielpen hem niet. We zochten het dus in een andere hoek en begonnen met het uitgangspunt "natuurlijke in grediënten". Alle soorten naslagwerken bekeken we voor de allerbeste ingrediënten uit de natuur. Na veel vallen en opstaan hadden we tenslotte ons product; het gaf verrassende resultaten, zowel voor mij als voor Ryan. Dit product, de Grahams Eczeem Crème, is nu een wereldwijd succes en helpt mensen over de hele wereld". Geoff heeft het verhaal al vaak verteld, o.a. op de Australische TV. Ze willen zoveel mogelijk mensen helpen met de vreselijke huidklachten. Ook in Nederland is Grahams al bij veel drogisterijen en ge zondheidswinkels beschikbaar. "Dagelijks horen we nieuwe verhalen over eczeem, jeuk en droge huid. Het is fantastisch om hen nu Grahams te kunnen bieden. We begonnen ooit om onze zoon te helpen, helemaal niet met het idee om het op de markt te brengen. Voor ons geeft het enorme voldoening om van gebruikers te horen hoe speciaal Grahams voor ze is." Inmiddels wordt Grahams door veel mensen naar tevredenheid gebruikt. Doordat gebruikers en thousiast zijn over Grahams wordt het geadviseerd en gaat het snel van mond tot mond. Tot slot vertelt Geoff: "We krijgen dagelijks zeer emotionele reacties, je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd huidklachten heeft gehad en nu aan den lijve ondervindt dat er effectieve producten voor bestaan". Grahams Eczeem Crème is een Medisch Hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. Grahams is o.a. verkrijgbaar bij: www.grahams.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11