De kansloze oorlog huJd^rffjzjfj.fjA 8 NIEUWS Staatssecretaris legt bij Verenigde Naties het Nederlands drugsbeleid uit Volgens Van Rijn is het centraal stellen van volksgezondheid bij het drugsbeleid succesvol gebleken. Het Nederlandse drugsbeleid krijgt wereldwijd steeds meer navol ging. Toch moe ten onze politici zich nog altijd verantwoorden voor het 'vertroetelen van junks'. Aan staatssecretaris Martin van Rijn morgen de taak om de Vere nigde Naties te overtuigen van 'ons' gelijk. Kern van de Neder landse, en nu ook Europese drugs bestrijding is de 'zachte' benade ring. Volksgezondheid staat cen traal in de aanpak. Die varieert van preventie (voorlichting op scholen) tot behandeling (klinie ken) tot het voorkomen van ge zondheidsschade voor gebruikers (geven van schone naalden). „Deze methode is zeer succes vol gebleken in Nederland en ook andere Europese landen blijken dit interessant te vinden", consta teert Van Rijn. „Hierdoor is er aan toonbaar minder gebruik van drugs, zijn er minder verslaafden en loopt het aantal infectieziekten echt terug." Maar het pleidooi gaat verder: de internationale drugsverdragen mogen nimmer in de weg staan van de toegang tot essentiële me dicijnen. Daarnaast wordt aan dacht gevraagd voor de gebruiker als mens en niet als crimineel. Zo moeten de proportionaliteit van straffen en alternatieven bespreek baar zijn. Volgens Van Rijn verhin deren de regels vanwege de 'war on drugs' in veel landen dat ver slaafden worden geholpen. „Wij zeggen: scheid dat nou! Pak drugs criminaliteit keihard aan, maar denk ook aan de grote gevolgen voor de volksgezondheid." 'Er wordt minder drugs gebruikt, er zijn minder verslaafden en het aantal infectieziekten loopt terug' „Ieder land moet kijken naar de ei gen situatie om te zien wat goed werkt. Venezuela bijvoorbeeld. Dat land moet zich richten op ar me boeren die drugsoogsten ge bruiken om nog wat te verdienen. Dan kun je wel met schone naal den aankomen, maar zij hebben compleet andere prioriteiten." Toch zie je al in meerdere landen een verschuiving van het beleid, zeker als het gaat om softdrugs. Uruguay is inmiddels het land met de meest liberale wietwetge- ving ter wereld. Daar mag de plant ook in grote hoeveelheden voor consumptie geproduceerd worden, iets wat in Nederland nog taboe is. En in meerdere Ame rikaanse staten is het roken van een jointje toegestaan. De vraag is terecht of wij nog wel voorop lopen als het gaat om een modern drugsbeleid. De cof feeshop mag wél wiet verkopen, maar niet inkopen. En het testen van xtc op feesten is in de ban ge daan. Volgens de staatssecretaris zoekt ook Nederland door naar de optimale balans om drugsproble men te bestrijden. „Zo is de illega le productie in Noord-Brabant echt een groot probleem dat ont wrichtend werkt en levensgevaar lijke criminaliteit oplevert. Daar moeten lokale bestuurders de tan den laten zien en dat gebeurt ook" „Natuurlijk moeten we alert blij ven. Waar meer handhaving no dig is, moeten we daar aan wer ken. Dat doen we ook. Zo is de po litie druk bezig met het opsporen en oprollen van xtc-labs in Bra bant. Maar we hanteren een twee sporenbeleid, handhaving én hulp verlening. Dat werkt relatief goed." Telkens komt de bewindsman op Volksgezondheid weer terug bij de 'zachte' benadering. Toch zou Van Rijn het beleid zelf niet als soft bestempelen. „Pamperen zit niet in mijn vocabulaire. Waar het mij louter om gaat: wat werkt het beste? U mag het noemen hoe u wilt, als ik maar zie dat de zorgelij ke cijfers dalen." NEW YORK. Alleen al in de Verenig de Staten werden vorig jaar bijna anderhalf miljoen mensen gearres teerd wegens 'niet-gewelddadige drugsdelicten'. Het gros daarvan betrof recreatieve gebruikers die in Nederland vrolijk naar de poli tie zouden zwaaien. In Rusland, Iran en Afrikaanse landen - waar drugsgebruik zwaar wordt gestraft - neemt het aantal doden door besmetting met hiv en hepatitis C toe. In Mexico ster ven elke dag dertig mensen in een straatoorlog tussen de drugskar tels. De VN in New York maakt van daag en morgen een tussenbalans op van de War on drugs, het offen sief tegen drugs zoals dat in 1998 werd afgesproken. De VN-organi- satie die zich bezighoudt met de bestrijding van drugs en misdaad (UNODC) constateert vooral ave rechtse effecten. „De zwarte markt heeft duizelingwekkende proporties aangenomen. Crimine le organisaties zijn in staat de sa- Bij Bolderman - aanbetalen niet verplicht! 6 www.bolderman.nl 10 dagen Barcelona en Andorra 8 dagen Kufstein en omgeving "Light All-Inclusive" 10 dagen Umbrië en Rome, Meer van Trasimeno 12 dagen Makarska Riviera en Dubrovnik 10 dagen Ongerept Ierland Schone naald voor junk, cel voor de dealer door Edwin van der Aa en Tobias den Hartog Is dit nu het beste voor de hele we reld? Moet Nederland überhaupt de rest van de wereld wel de maat nemen bij de VN? Ons land is volgens recen te rapporten nog steeds de spil in doorvoer en handel van drugs bin nen Europa. Staatssecretaris Martin van Rijn spreekt morgen de VN toe tijdens een door Bob van Huët 2,16, 30 mei Vertrekdata: 27 juni 25 juli etc. Vertrekdata: 2, 21 mei 4,18 juni 16, 30 juli etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318)58 09 58 hnokinaon1 boekingen: Vertrekdata: 25 april 9, 23 mei 6, 20 juni 4 juli etc Vertrekdata: 2,16,30 mei27juni11, 25 juli etc. Vertrekdata: 2,30 mei 11 juli 22 aug 19 sept. etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9