6.000 migranten van zee gered in drie dagen geeft economie nekslag, na instortende tunnels NIEUWS 7 LAMPEDUSA. Weer een uitpuilen de boot vol vluchtelingen, die vanuit Noord-Afrika over de Mid dellandse Zee Europa proberen te bereiken. Aan de vluchtelin- gencrisis lijkt voorlopig geen ein de te komen. De route vanuit Noord-Afrika wordt drukker, met alle gevaren van dien. Een boot met vierhon derd migranten aan boord, hoofd zakelijk Somaliërs, zou gisteren zijn omgeslagen op weg naar Ita lië. Het bericht bleef onbeves tigd door kustwachten van Italië, Griekenland, Libië en Egypte. De onheilstijding komt pre cies een jaar nadat een boot vol vluchtelingen voor de kust van Sicilië omsloeg. Daarbij kwamen zo'n 8oo mensen om het leven, onder wie veel kinderen die be- nedendeks zaten. In Italië zijn sinds begin 2016 zo'n 24.000 vluchtelingen aange komen - vier keer zo veel als in dezelfde periode vorig jaar. Afge lopen week werden in drie da gen 6.000 mensen op zee gered. De EU probeert samen met de Afrikaanse partners naarstig een oplossing te zoeken. De na druk ligt daarbij op opvang in de regio, in de geest van het vluchte- lingenakkoord dat ook met Tur kije is gesloten. Vooralsnog lijkt deze benadering, waarvoor de EU tijdens de vluchtelingentop op Malta in november vorig jaar 3,6 miljard euro beschikbaar stelde, nog geen vruchten af te werpen. De Turkijedeal, van kracht sinds 20 maart, heeft al wel een flinke impact op de vluch telingenstroom, blijkt uit cij fers van de International Orga nization for Migration (IOM). Veel minder mensen wagen de oversteek. Daar tegenover staat dus de aanzwellende stroom Afrikaanse migranten. vier weken na de terreuraanslagen op Zaventem en in metrostation Maalbeek de draad alweer redelijk heeft opgepakt, beleven horeca en middenstand zware tijden. „Dat is al zo sinds de aanslagen in Parijs", zegt adjunct-directeur Geert Co- chez van VisitBrussels, de commu- nicatiepoot van Toerisme. Daags na 'Parijs' richtten de schijnwerpers zich op jihadisten- nest Molenbeek, grenzend aan Brussel-stad. De regering verhoog de de terreurdreiging naar niveau vier, de straten vulden zich met politie, zwaarbewapende militai ren en legervoertuigen. Net toen de situatie zich weer een beetje leek te normaliseren, volgden de schietpartij in Vorst, de aanhou ding van Abdeslam en de terreur aanslagen van Zaventem en Maal beek. Sindsdien is het om de twee dagen prijs: huiszoekingen, afge zette wijken en zwaailichten. „De paasvakantie was ramp-za-lig", zegt Cochez. Dit weekend luidde Horeca Brussel de noodklok. „Deze maand zeshon derd faillissementen, normaal ge middeld veertig", aldus voorzitter Yvan Roque. Niet alleen cafés en restaurants, ook hotels raken in zware nood door afgezegde con- 'De helft van het personeel zit thuis. Symptoom van een stervend Brussel' gressen én wegblijvende toeris ten. „Brussel is economisch dood", citeert Roque de chef van sterrenrestaurant Comme chez soi, dat voor het eerst in zijn be staan ook al de helft van zijn per soneel tijdelijk thuis moet laten. „Symptoom van een stervend Brussel", zegt sterrenchef Lionel Rigolet. Volgens de dames van lei Paris in de Rue Neuve zijn de terreur aanslagen alleen maar de genade slag. „Het gaat al bergaf sinds 2008. Voordien waren onze par fumflesjes 150 milliliter, daarna 50, nu 30." Ook lei Paris draait met minder personeel. Veel ande re zaken - hotel Amigo achter het stadhuis, Le Roi d'Espagne op de Grote Markt, de kantwerkster naast La Chaloupe d'Or, chocola tier Godiva - geven liever geen in zicht in hun sores. „Dat levert geen extra klanten op", roept een ober van Le Roi d'Espagne vanach ter het opgezette paard in de zaak. Ook bij Manneken Pis - dat vol gens één van de vele legendes de stad ooit redde door de lont onder een lading buskruit uit te pissen - is het rustig. De weinige Aziaten - Chinees, Japans, Zuid-Koreaans - weten van de aanslagen, maar zijn niet bang. „We zijn hier maar één dag", zegt een gids met een vlagge tje van Saigon Tourist. „Morgen Rotterdam! Hoe is het daar?" Het Brusselse gewest komt bin nenkort met een noodplan. Hotel bazen hoeven zes maanden geen hoteltaks te betalen, de stad gaat alles doen om weer congressen en toeristen binnen te halen. Alles? Horeca Brussel klaagt ook over de zestig 'chantiers' (we- genwerken) die het leven verzie ken, de instortende tunnels en ka potte viaducten: Brussel is prima in staat ook zonder terreur zijn economie de nek om te draaien. En dan is er sinds kort nog de voetgangerszone, die al zeven snackzaken de kop kostte. De cheffin van restaurant Céci- lia, hartje binnenstad, nam afgelo pen vrijdag wraak door de Brussel se burgemeester Yvan Mayeur zon der pardon de toegang tot haar zaak te ontzeggen. „Mijn omzet daalde vorig jaar zomer al 40 pro cent. Toen was er nog helemaal geen terreurdreiging." DINSDAG 19 APRIL 2016 Lionel Rigoletam sterrenchef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8