Structure Festival voor het eerst in open lucht Bezwaren Beschermd Stadsgezicht Hulst tegen nieuwbouw verworpen Sluiskilse Reisduif steekt geld en tijd in het werven van jongeren ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Het seizoen voor de duivensport is weer begonnen. Een oude mannensport? Sluiskil bewijst dat het niet zo hoeft te zijn. De duiven van Adri de Bruijne sche ren weer boven Sluiskil. Het wed strijdseizoen is be gonnen. Nee, zijn duiven kun je echt niet vergelij ken met de verwilderde stadsdui ven. De Bruijne (74) heeft een fo to van zijn kampioensduif meege nomen. De Pacho oogt veel ranker dan de stadse duiven. „Dit zijn at leten. Wat die kunnen, dat is for midabel." Een beetje wedstrijd duif vliegt tegen honderd kilome ter per uur naar huis. Het piepen de geluid dat stadsduiven soms maken bij het vliegen, dat hoort niet. „Mijn duiven doen dat niet. Die klinken als fluweel. Maar het koppie moet ook goed zijn. Hoe gezonder de duif, hoe beter het koppie en hoe beter de oriëntatie. Het is net voetbal. De ene trainer kan er meer uithalen dan de ande re. Je bent in principe de trainer. De duiven zijn je spelers. Je kunt wel een heel dure duif kopen, maar dat wil echt niet zeggen dat je de hoofdvogel schiet." Van duiven die slecht presteren neemt hij afscheid. Die gaan naar de poelier. „Mijn schoonmoeder maakte er soep mee. Heel lekker hoor." De Bruijne praat na een kleine zestig jaar ervaring in de dui vensport nog vol vuur hoe prach tig hij het vindt wanneer zijn top- duif in het pikkedonker, op volle snelheid het hok binnenvliegt. Hij is 74 en kan nog wel even door. De duivensport is een vergrijzen de sport. Zijn club, De Sluiskilse Reis duif, is echter een van de weinige verenigingen waar wel jeugdleden zijn. Adri de Bruijne kan niet ge noeg benadrukken hoe belangrijk het is om jongeren te trekken. „Bij ons hebben we nu een stuk of vier jeugdige leden. Daar hebben we echt fantastische leden aan. Een van hen zit nu zelfs in het be stuur. Wij trekken er ook geld voor uit. Je moet erin investeren. Vorig jaar hadden we bijvoorbeeld voor de jeugd een eigen competi tie neergezet. Niet alleen voor de jeugdleden, maar ook kinderen van leden of gewoon kinderen van de buren. Zelfs de hele klein tjes van een jaar of zes mochten meedoen." Het enthousiasme is van zijn gezicht te lezen als hij over de jongste duivenmelkersgeneratie spreekt. „We hebben een podium gemaakt en ze daar allemaal op ge zet. En ze kregen allemaal een frie tje en een beker mee naar huis. Prachtig vonden ze dat! We doen er veel voor. Zo zijn we ook bij scholen langs geweest. Ik zeg het ook zo vaak tegen andere vereni gingen. Daar moeten we écht heel goed ons best voor doen. Al zijn het maar twee of vier nieuwe le den in een paar jaar tijd. Dat wor den wel de pijlers straks." WEDUWNAARSMETHODE DUIVENMELK JONGE MOEDERMETHODE DUIVENOGEN TERNEUZEN. Dertig dj's op drie podia, ruim vijftienhonderd feestvierders en dat allemaal in de open lucht. Stichting Events4U geeft dit jaar een nieu we invulling aan het Structure Festival in Terneuzen. Structure beleeft zaterdag 9 juli de derde editie als Structura Outdoor. Zoals de naam al aan geeft, vinden de festiviteiten dit jaar buiten plaats. „We hebben het evenement verschoven van mei naar juli om meer kans te hebben op goed weer", vertelt Peter van Poele van Events4U. „Bij slecht weer, zorgen we na tuurlijk wel voor overkapping." Door het evenement naar de zo mer te verplaatsen, hoopt de or ganisatie ook toeristen te trek ken. En het festival breidt uit van twee naar drie podia. Er wordt gemikt op ruim vijftien honderd bezoekers. De locatie blijft de Techniekstraat tegen over de skihal. De eerste namen zijn al bekend: onder meer Pep Rash, Lowriderz en Lauren Mayhew. In mei en juni zijn dj contests in Terneuzen, waarbij draaitalent een plek op het festi val kan winnen. Het gaat om een principiële uit spraak, zeker in de ogen van Be schermd Stadsgezicht. De stich ting vindt het geplande apparte mentencomplex te hoog worden in de historische binnenstad van Hulst. Ook zijn te weinig waarbor gen ingebouwd voor degelijk ar cheologisch onderzoek. De rechtbank oordeelt niet of de bouwhoogte (maximaal 17,80 meter) in de Hulsterse binnenstad past. Volgens het gemeentelijk be stemmingsplan mag het, aldus de rechtbank, en ook wijst niets erop dat archeologen hun werk niet kunnen doen. 'Binnen een maand begint de sloop van 's-Gravenhof, het heeft al lang genoeg geduurd' Beschermd Stadsgezicht te kent, zoals eerder aangekondigd, hoger beroep aan bij de Raad van State in Den Haag. Volgens secre taris Jaap van Zijderveld is in Bre da geen rekening gehouden met een eerdere uitspraak van de Raad van State over bouwhoogtes in de Hulster binnenstad. Jan Wijnacker uit Kloosterzan- de, adviseur van ontwikkelaar Ri Jo uit Ossendrecht, meldt dat 'bin nen nu en een maand de sloop van winkelcentrum 's-Gravenhof begint'. Het vonnis van de recht bank in Breda is naar zijn oordeel kraakhelder. Hij is er tevreden mee. „Het heeft allemaal al lang genoeg geduurd." DINSDAG 19 APRIL 2016 Jeugdleden zijn onze pijlers Duivenmelker Adri de Bruijne: „Mijn duiven hoor je niet. Die klinken als fluweel." foto Camile Schelstraete door Cuido van der Heijden Bij de weduwnaarsmethode wordt een duivin bij de jonge doffer weg gehaald. Het mannetje maakt dan trainingskilometers, omdat hij op zoek gaat naar zijn vrouwtje. Het stel wordt vervolgens kort voor de vlucht even herenigd. Eenmaal ge lost wil hij zo snel mogelijk weer naar zijn duivinnetje. Een duivenmelker, melkt geen dui ven. De term 'melker' duidt op ie mand die geld verdient met dui ven. Duivenmelk bestaat overi gens wel. In de krop van de duivin wordt een melkachtige substantie afgescheiden waar de jonge duif jes mee gevoerd worden. Dit duurt een paar dagen. Het moederinstinct is sterk. Ook bij duiven. Zodra een duivin jonge duiven heeft, maar na een dag of zes geen duivenmelk meer in de krop heeft, wordt ze voor wedstrij den ingezet. Omdat de moeder duif niets liever wil dan haar jon gen zo snel mogelijk terugzien, is ze tot grote prestaties in staat. Op foto's van duiven staat vaak een close-up van het oog. Aan het pigment in de iris, direct rond de pupil, zou af te lezen zijn of er wel of niet goed met de betreffende duif te fokken is. Niet alle duiven melkers hechten er geloof aan. Desondanks is de ogenfoto ge bruik geworden. door Sophie Stockman Voor kaarten zie: www.structura-out- door.com. door Harmen van der Werf HULST. In het plan Nieuwe Bierkaai in de Hulsterse binnenstad kan na enkele jaren stilstand eindelijk weer worden gebouwd. De recht bank in Breda heeft bezwaren van Stichting Beschermd Stadsgezicht Hulst tegen nieuwbouw op de plek van het leegstaande winkelcen trum 's-Gravenhof aan de Vismarkt verworpen. Jan Wijnacker adviseur Ri Jo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 74