Minder scholieren doen een jointje Leesbril t Reddingsvloot mogelijk deel Veiligheidsregio De pestkop is gehandicapt Francisca, zelf ook slachtoffer: 2 ZEELAND Jarenlang werd Francisca gepest. Nu, op de Dag tegen het Pesten, doet ze haar verhaal. „Ik was heel eenzaam." A tips COMMENTAAR Vandaag is er weer eens aandacht voor pesten. Dit on derwerp wil maar niet weg uit de lange reeks dagen die we hebben voor allerlei goede doelen. Pesten is een zeer hardnekkig verschijnsel. De gevolgen zijn groot. Want als mensen systematisch en langdurig mentaal of fy siek geweld tegen je plegen zonder dat je je kunt verweren, ga je eronderdoor. Je kunt er je leven lang last van hebben. Het is dus bepaald geen luxe tegen pesten in actie te komen. Maar hoe? Inmiddels is alles geprobeerd. Tot en met rolverwisse ling. In die aanpak wordt juist de pestkop 'zielig' verklaard. Daar zit wel iets in. Maar hoe goed het pestprotocol van een school ook is, als er niet wordt gehandhaafd is het zinloos. De kinderombuds man ziet hier een taak voor de on derwijsinspectie. Terecht. In elk geval is degene die niet be grijpt waar plagen overgaat in pes ten behoorlijk zielig. Die heeft een zeer matige sociale intelligen tie. De pestkop die wél doorheeft dat hij het eigenlijk niet kan maken maar die blijft pesten, heeft een nog grotere handicap. Aan beide beperkingen moet worden gewerkt. Ondertussen kunnen de meelopers en de toeschouwers het pesten snel beëindigen. Want als zij zich afkeren, is de 'lol' meestal meteen voorbij. Kinderombudsman pleit terecht voor optreden van de onderwijsinspectie tegen pesten Elke vier jaar wordt dit grote onderzoek gehouden. In 2007 zei 20 procent van de derdeklassers weieens marihuana, wiet of hasj te hebben gebruikt. In 2011 was dat 15 procent en vorig jaar 14 pro cent. Verreweg de meeste scholieren komen aan wiet via vrienden of schoolgenoten. Op het vmbo wordt meer geblowd (17 procent) dan op de havo (11 procent) en het vwo (5 procent). Niet overal nam het softdrugs- gebruik af. Op Schouwen-Duive- land (van 19 procent in 2011 naar 21 procent in 2015) en Vlissingen (van 13 procent naar 18 procent) zeiden juist meer scholieren soft drugs te gebruiken. Het gebruik in de drie andere stedelijke gemeen ten - Terneuzen, Middelburg en Goes - nam dan weer sterk af. Het zakte in die plaatsen (ver) onder het Zeeuwse gemiddelde: in Ter- neuzen van 11 procent in 2011 naar 7 procent in 2015, in Middelburg van 16 naar 9 procent en in Goes van 15 naar 13 procent. Terneuzen heeft daarmee met Tholen het laagste percentage jongeren dat zegt softdrugs te gebruiken. ZB Planbureau vroeg ook naar harddrugs als cocaïne, paddo's, GHB en heroïne. Ook hiervan Leerlingen uit de gemeenten Noord-Beveland en Borsele zeggen het vaakst harddrugs te hebben gebruikt loopt het gebruik terug. Leerlin gen uit de gemeenten Noord-Beve land (12 procent) en Borsele (9 pro cent) zeggen het vaakst harddrugs te hebben gebruikt. Het Zeeuwse gemiddelde is 5 procent. Verder noemt ZB het opvallend dat voor het eerst het gebruik van lachgas is genoemd, door 3 pro cent van de leerlingen. Almanak Het accepteren van een leesbril heeft vaak wat tijd nodig. Zo ook bij die Zeeuws-Vlaming. Hij wilde er liever niet aan, maar de bril won het van de hoofdpijn. Op kantoor plaagden collega's hem regelmatig met zijn lees bril, die meer op zijn hoofd dan op zijn neus stond. De veertiger lachte dan altijd vrolijk mee, tot hij er op een morgen achter kwam dat hij die bril toch harder nodig had dan hij dacht. Hij probeerde met zijn muis de cursor te verplaatsen, maar op het scherm gebeurde niets. Het euvel was snel opgelost toen hij ontdekte dat hij met zijn brillenkoker navigeerde. Leuk en snel leren met cursus Remedial Teaching Colsen houdt morgen en donder dag een informatieavond over de cursus 'snel leren leuk leren.' De cursus wordt voor middelbare scholieren en studenten ge geven en voor kinderen van groep 7,8 en de brug klas. De bijeenkomst wordt gehouden in de prak tijk van Colsen in Terneu zen en begint om 19.30 uur. Donderdag 21 april is er om 19.30 uur een infor matieavond in 't Torentje in Groede. Aanmelden: rtcolsen@zeelandkliniek.nl Vrijwilligers voor klusdag gezocht Nieuwvliet wacht donder dag een opknapbeurt. De gemeente Sluis en de dorpsraad zijn de initiatief nemers. De bedoeling is met z'n allen kleine karwei tjes uit te voeren in de dorpskern, waardoor die er weer lentefris bijligt. Wie zich voor de opplus- dag wil aanmelden, kan dat doen bij de dorpsraad, via het emailadres info@ dorpsraadnieuwvliet.nl. Vrijwilligers worden be loond met een kopje koffie of thee en ze krijgen ook een lunch. Voorronde Open NK Pokeren Pokerliefhebbers kunnen vrijdag in Terneuzen mee doen aan een voorronde van het Open Nederlands Kampioenschap Poker. De voorronde begint om 19.30 uur in Racketcentrum Ter neuzen aan Meester F.J. Haarmanweg 51. Verspreid over heel Nederland wor den er 130 voorrondes ge speeld, waar spelers zich kunnen plaatsen voor de landelijke finale. Inschrij ven via www.onkpoker.nl. Meedoen kan vanaf 18 jaar en kost 12,50 euro. Vuurwerkfestival verhuist stukje Het vermaarde Vuurwerk festival in Knokke verhuist een stuk westwaarts, naar het strand ter hoogte van de Meerlaan. Dat is niet ver van het casino. Nu vindt het festival, op vijf avon den in augustus, nog plaats bij De Wandelaar, richting Heist. Door de verhuizing krijgen de deelnemers twee keer zoveel ruimte om hun pijlen af te schie ten. De organisatie ver wacht dat dit de kwaliteit én de veiligheid ten goede komt. Het begon in groep 7 van de basisschool. „Ik werd buitengeslo ten", zegt de nu 22-ja- rige Francisca van den Berge uit Kapelle. „De andere kinderen ne geerden me of schopten onder ta fel tegen mijn benen. Dat deden ze omdat ik dik en verlegen was en niet kon meekomen met gym. Daardoor zagen ze me als een makkelijke prooi." Ze voelde zich machteloos. „Je durft er niets tegen te doen. Als In Zeeland hebben de Van Dixhoorn Brigade in Middel burg, de Goese Reddingsbrigade en de Reddingsbrigade Zierik- zee-Duiveland een vaartuig dat specifiek geschikt is om in onder gelopen gebied te varen en men sen te evacueren. In heel Neder land zijn dat er negentig. Er staan duizend speciaal opgeleide en geoefende vrijwilligers van Reddingsbrigade Nederland pa raat om 365 dagen per jaar, 24 uur per dag binnen een uur na alarmering te kunnen uitrukken als er ergens in Nederland een ramp dreigt of gebeurt. Hiervoor ontvangt de Red dingsbrigade sinds 1995 een bij drage van het ministerie van Vei ligheid en Justitie. Binnen het landelijk veiligheidsberaad wordt gesproken over het onder brengen van de reddingsvloot bij de veiligheidsregio's. Mocht het zo ver komen, dan zal de VRZ be kijken hoe de reddingsvloot in te passen in de organisatie en zal er ook over de financiering gespro ken worden. door Theo Ciele MIDDELBURG Minder derdeklas sers in het voortgezet onderwijs steken weieens een joint op en ook het gebruik van zwaardere middelen is teruggelopen. Die con clusie trekt ZB Planbureau van Zee land uit de Jeugdmonitor 2015, een enquête waaraan 3091 scholie ren in de leeftijd van 14 tot en met 16 jaar hebben meegedaan. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN NIEUWVLIET TERNEUZEN KNOKKE 'Ik was een door Rolf Bosboom 8 WAT ALS JE WORDT GEPEST? Bron: Stichting Aandacht voor Pesten en C edrags- problemen- kinderen.info 1 .Probeer rustig te blijven en de pesters te nege ren. Pesters vinden het namelijk alleen maar leuk als jij reageert. 2.Laat met je lichaamshouding zien dat je niet bang bent (ook al ben je dat wel van binnen). Dit werkt echt. 3.Zoek naar een manier om anderen duidelijk te maken dat je gepest wordt. Houd het niet geheim, hoe lastig dat ook is. 4.Ga naar de vertrouwenspersoon op school. Als je buiten school gepest wordt, neem dan contact op met bijvoorbeeld je sportleraar 5.Vertel het je ouders, schrijf het desnoods op een briefje, stuur een e-mail, maar vertel het! Ö.Bezoek forums op internet en vertel je verhaal (anoniem) daar. Je kunt veel steun hebben aan anderen. 7.Besef dat niemand ooit recht heeft om iemand anders te pesten. Er kan nooit een aanleiding zijn waarom mensen gemeen tegen elkaar mogen zijn. 8.Neem je eigen probleem serieus. Pesten is ingrij pend en heeft gevolgen. Doe niet of er niks aan de hand is MIDDELBURG. De Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) is bereid de drie Zeeuwse onderdelen van de Na tionale Reddingsvloot over te ne men, mocht de minister besluiten de vloot over te hevelen naar de regio's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72