Francois Kint schrijft voor de Hartstichting Rare jongens, die Belgen Kwaliteit voortgezet onderwijs in gevaar als Rijk met met geld over de brug komt Middelbare scholen in Zeeuws- Vlaanderen zijn bang dat niveau onderwijs door ondergrens zakt. Laat die Vlamingen maar schuiven. Als ze iets aanpakken, dan doen ze het grondig, zoals met de 1 april ingevoerde kilome terheffing voor vrachtwagens. Overal langs de grens zijn blauwe waarschu wingsborden geplaatst, tot op de gekste plekken. Zo stuitte Paul Marinissen, hoofd realisatie en beheer bij de gemeente Terneuzen, in het uiterste oosten van Zeeuws- Vlaanderen, aan de rand van de Hedwigepolder, ook op zo'n bord. Dat het hek is gesloten, doet er niet toe. 'Rare jongens, die Belgen', twitterde Marinissen. Of zou de hoop nog leven dat er ooit weer vrachtauto's vrijelijk via de Hedwigepolder naar Vlaanderen kunnen? OOSTBURG. Het Rijk móet over de brug komen met geld voor ver nieuwing in het voortgezet onder wijs in Zeeuws-Vlaanderen. Ge beurt dat niet, dan kan in deze re gio binnen een paar jaar geen goed onderwijs meer gegeven worden. Dat schrijven de besturen van de vier Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen in een brandbrief aan de drie gemeentebesturen. De scholen hebben te maken met verschillende problemen. De belangrijkste - én specifiek Zeeuws-Vlaams - is de bevolkings- krimp. Alleen al daardoor daalt de rijksbijdrage aan de vier scholen samen in acht jaar van 43 miljoen naar 36 miljoen. Door een nieuwe rekenwijze bij het ministerie zou daar nog eens 2 miljoen af gaan. „We hebben steeds minder geld, terwijl we juist nu móeten investe ren om in de toekomst kwalitatief goed onderwijs aan te kunnen bie den", licht directeur Frank Neefs van het Zwin College in Oostburg toe. „Als we bijvoorbeeld boven- bouwgroepen van meerdere scho len samen les willen geven, krij gen we te maken met vervoerskos ten. Dat geldt ook wanneer een do cent op meerdere scholen gaat les geven. Of je geeft in meerdere klas sen tegelijkertijd les, met behulp van digitale hulpmiddelen, maar ook dat kost geld." Als dergelijke plannen door geldgebrek niet gerealiseerd kun nen worden, zakt het niveau van het onderwijs binnen een paar jaar door de ondergrens, zegt Neefs. In de brief waarschuwen de schoolbestuurders dat kinderen op het platteland dan minder onder wijskansen en -keuzen hebben dan leerlingen uit de stad. Ze vin den dat onacceptabel. Bij het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap waar het geld vandaan komt, staan ze niet te springen om geld bij te pas sen, heeft Neefs gemerkt. „Er zijn 'Kinderen op het platteland hebben straks minder keuze en kansen op het gebied van onderwijs. Onacceptabel' simpelweg geen potjes voor dit soort gevallen. En ze zijn bang voor precedentwerking." De schoolbesturen mobiliseren daar om de politiek voor een lobby. De brandbrief is gestuurd aan de colle ges van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Ook worden raadsle den en Tweede Kamerleden bena derd. Neefs: „We zijn op alle fron ten bezig.". Om te laten zien dat het de scholen menens is, zetten ze vaart achter de plannen voor sa menwerking. Die zijn niet langer vrijblijvend, staat in de brief. Er worden nu werkgroepen gevormd, waar gekeken wordt naar de ma nier waarop er op onderwijskun dig en facilitair gebied samenge werkt kan worden. Daarbij wordt ook gekeken naar de vraag of Ter- neuzen nog twee volwaardige mid delbare scholen nodig heeft. Nog deze zomer wordt een concreet plan gepresenteerd. ZEELAND 4 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl DINSDAG 19 april 2016 Zeelan Scholen in moeilijkheden door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71