Vrijwilligers Natuurmonumenten krijgen nieuw gebouw in Zierikzee Resultaten herstelwerk landgoed Watergat bij Renesse beetje bij beetje zichtbaar Franse grazers helpen de natuur een handje. De aanpak van het duingebied vergt heel wat energie. SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Er heeft sinds 1973 geen koe meer gelopen. Sinds afgelopen weekend gra zen er twaalf stuks - met even zoveel kalveren- ten oosten van de Hoogenboomlaan bij land goed Watergat in Renesse. Die be weiding is keihard nodig, zegt Peter Lubbers. „Anders slaat alles dicht." Binnen de kortste keren groeien er bomen en struiken en is het gedaan met de open verge zichten die het duingebied ken- De appel valt niet ver van de boom. Net als opa Moolen- burgh bindt Peter Lubbers de strijd aan als dat volgens hem nodig is merken. Dat zie je aan het terrein waar de koeien nu rondstappen, schetst Lubbers - met zijn familie eigenaar van landgoed Watergat. Charolais zijn het; Franse koeien uit een stal in Melissant. Buren Gijs en Petra Cremer kijken van uit hun woning zo uit op de witte koeien. „Sociaal? Nee, dat zijn ze niet. Maar nieuwsgierig wel. Erg leuk om naar te kijken." Arie van den Berg brengt op gezette tijden brood langs bij het vee. „Reparatie- voedering", aldus Lubbers. „Be doeld om ze handtam te houden." Stapje voor stapje maken Lub bers en kroost vorderingen met het -door de provincie gesubsidi eerde- natuurherstel van Water gat. Een enorme klus, waar onder meer herstel van de 132 jaar oude eendenkooi deel van uitmaakt. Die waren er vroeger in over vloed, maar nu zijn er nog maar een stuk of honderd in Nederland over. Waaronder die bij Renesse, die de vorm heeft van een rog genei. Rondom de kooiplas liggen -als de eendenkooi in oude luister is hersteld- vier met netten over spannen vangpijpen. Inclusief de wat bredere stal, waar tamme een den worden gefokt die de wilde exemplaren lokken. „Dat wordt het makhok genoemd." Mede dankzij de inzet van vrij willigers- worden de contouren van die oude constructie nu zicht baar. „We hopen het in 2017/2018 in orde te hebben. Maar per vang pijp moet je op zo'n 200 uur vrij willigerswerk rekenen", geeft Lub bers de omvang van het karwei weer. Hij heeft zijn zinnen gezet op behoud van het hectare grote gebied voor het nageslacht. Het was zijn grootvader die ooit fors duingrond aanschafte 'voor de vo geltjes en voor de jacht'. Gene tisch valt de appel niet ver van de boom. Opa Moolenburgh stapte begin jaren 60 („Dat was toen he lemaal niet zo gebruikelijk") naar de Raad van State om te voorko men dat een 1000 plekken grote parkeerplaats het gebied zou door snijden. Waar nodig in zijn visie gaat ook Lubbers de strijd keihard aan: het kwam hem in het verle den al eens op een contactbeper king bij de gemeente te staan. A G- ,s; Het vorige vrijwilligershonk werd in januari 2014 in brand gestoken, nog voor het gebouw officieel was geopend. Sindsdien heeft een nieuw gebouw altijd al in de plan ning gezeten en dat gaat er nu, ruim twee jaar later, eindelijk ko men. Het wordt een caisson, een gebouw van isolerend beton, dat extra brandveilig is. Dit was een voorwaarde van de verzekeraar om nieuwbouw mogelijk te ma ken. Bovendien is het een duurza me bouwvorm, omdat het meng sel van glasschuim en beton goed isoleert. Het gebouw wordt tien bij tien meter groot. Enerzijds zal het een ontmoe tingsplek worden voor vrijwilli gers en een flexplek voor mede werkers van Natuurmonumenten. Anderzijds dient het nieuwe honk als werkplaats en als opslagplaats voor materialen. De locatie zal daarnaast wor den gebruikt als startpunt van ex cursies in natuurgebied Levens strijd. Ook rondom het vrijwilligersge- bouw gaat er een hoop verande ren. De bestaande verharding wordt gedeeltelijk weggehaald, zo dat de natuur op die plekken weer haar eigen gang kan gaan. Er komt een nieuwe parkeerplaats tegen de zeedijk, waar vrijwilligers en bezoekers voortaan gebruik van kunnen maken. En er wordt een nieuw wandelpad aangelegd, dat langs het gebouw loopt om de nieuwe natuur te kunnen zien. Natuurmonumenten hoopt dat ze de splinternieuwe vestiging be gin oktober in gebruik kunnen ne men. DINSDAG 19 APRIL 2016 Koeien na decennia terug Peter Lubbers bij de vangpijp die ook als makhok dient. door Esme Soesman Arie van den Berg deelt brood uit om de koeien handtam te houden, foto's Marieke Mandemaker Gijs en Petra Cremer genieten van hun nieuwe buurtjes. door Elodie Kint ZIERIKZEE. De vrijwilligers van Na tuurmonumenten in Zierikzee krij gen een nieuw onderkomen. De vo rige stek van de vrijwilligers werd twee jaar geleden door een brand verwoest. De voorbereidingen voor de bouw van een caisson in natuur gebied Levensstrijd begint deze maand. Het nieuwe vrijwilligershuis van Natuurmonumenten in natuurgebied Le vensstrijd moet in oktober klaar zijn. Artist's impression SPRIKK architectuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 62