Houd eens per week een gezinsvergadering 8 HART&ZII Game helpt kind met ADHD 5TIPS: DE KINDERCOACH 3 H Van die winters die aanvoelen of je onder een deksel leeft, werd ik niet gelukkig Nagelstylist Marianne Wiskerke (55) nit Goes en haar man droomden van een leven onder de Spaanse zon. Ze namen het vliegtuig en verhuren nu gastenverblijven in Andalusië. - Plannen en effi ciënt omgaan met tijd zijn lastige vaardigheden voor kinderen met ADHD. Door Plan- It Commander' te spelen lukt het beter. Dat blijkt uit promo tieonderzoek van Kim Bul van de Yulius Aca demie, een organisatie die het hulpverle ningsaanbod in de ggz wil verbeteren. Bul en collega's lieten hon derdzeventig kinderen met ADHD tussen 8 en 12 jaar oud Plan-It Commander spelen. Dat is een serious game, waarbij het gaat om meer dan ver maak. Wetenschap pers, een patiënten vereniging, een farma ceut en een gamebe drijf werkten mee aan het spel. Planeten In Plan-It Commander reist het kind als ruimteonderzoeker naar planeten om er grondstoffen en mine ralen te vinden voor de aarde. Door op drachten leert het om gaan met sociaal gedrag (verantwoorde lijkheid, samenspelen) en plannen. Kinderen die het spel tien weken drie keer per week speelden ver beterden zich meer dan deelnemers die al leen hun gebruikelijke ADHD-behandeling ontvingen, ©arnoudkluiters Kindercoach Charlotte Borg- greve schreef het boek 'Hoe houd je het gezellig thuis' waarmee je als ouder zelf je gezin kunt coachen. &TEKST PAULA KOSTER red en ik keken altijd verlekkerd naar tv-program- ma's als Droomhuis in de Zon en Ik Ver trek. Een nieuwe start in een zonnig land leek ons het einde. Zodra we de kans kregen gooi den we rigoureus het roer om. In Goes runde ik een nagel studio en Fred was tientallen jaren brandweerman in Vlaardingen. Onze droom een B&B te beginnen kon in vervulling gaan toen hij op zijn 55ste mocht stoppen met wer ken. Dat die B&B in Spanje zou staan, stond als een paal boven water. Van de lange, grijze Neder landse winters die aanvoelen alsof het leven zich onder een deksel af speelt, word ik niet gelukkig. Een zoektocht naar de ideale locatie leidde naar het dorpje Comares, in Andalusië, waar we het authentieke Spanje vonden dat we zochten. Vanuit een gehuurde villa keken we uit naar een geschikte locatie." Borrel „Onze huisbaas nodigde ons uit voor een borrel in een nabijgelegen ansichtkaartdorpje. We troffen er fijne mensen uit diverse landen en voelden ons onmiddellijk thuis. Een volgende ontmoeting vond plaats bij mensen met een B&B, in een oude boerderij die de naam Los Arcos droeg. Ik was nog niet door de poort van hun finca of er flad derden vlinders door mijn buik. Uitzicht, sfeer, de tuin - ik was op slag straalverliefd. Kort daarna ver telden de eigenaren dat ze gingen stoppen. Ze zochten opvolgers. Fred en ik konden wel dansen, het was bijna te mooi om waar te zijn. Op 28 september 2015 vestigden we ons op Los Arcos en drie dagen later verwelkomden we onze eerste gasten. De B&B-formule hebben we losge laten omdat we zo vrij willen zijn als een vogel. Onze gastenverblij ven zijn daarom voorzien van een volledig ingerichte keuken. 'Poco a poco' drukken we ons eigen stem pel op Los Arcos en het enthousi asme van de gasten geeft ons vleugels. Ons sociale leven is druk ker dan ooit. We zijn met open armen ontvangen in de dorpsge meenschap; Spanjaarden grijpen werkelijk alles aan om een feest te organiseren. Hun levenshouding is heerlijk relaxed. Hollen, vliegen, draven? Nergens goed voor! Won derlijk, hoe snel we ons die leefstijl eigen hebben gemaakt. Hollanders die het motto manana, manana omarmen; wie had dat gedacht." dinsdag 19 april 2016 Niks mis met manana, manana IHou open gesprek ken nietje kind. Vraag daarbij vooral: 'hoe kan ik je helpen om te bereiken' of 'hoe kan je mij helpen om te berei ken?' Zo krijgt een kind het gevoel dat écht naar hem wordt geluisterd en zal het de verantwoorde lijkheid nemen voor zijn eigen gedragsverandering. 2 Organiseer eens per week een ge zinsvergadering: een gezellige manier om van alles te bespreken. Je kan naar eikaars week vragen, taken en klussen verdelen en elkaar compli menten geven, ledereen voelt zich gehoord en ge zien. Kan ook dagelijks bij het avondeten. 3 Zoek de intentie achter gedrag. Achter ieder gedrag zit namelijk een positieve intentie. Huilen betekent verdriet uiten, schelden en slaan betekenen dat woede geuit moet worden. Als je die positieve intentie ziet, plaats je het gedrag meteen in een ander per spectief. 4 Laat kinderen ru zies zo veel moge lijk zelf oplossen; zonder je met een boekje in de badkamer af! Zeg tegen hen datje er het vertrouwen in hebt dat ze die ruzie samen beëindi gen zonder jouw inmen ging. Zo leren je kinderen om problemen zelf op te lossen. 5 Maak van een probleem een uitdaging. Zeg wat je wél wilt. Dus in plaats van: 'ik wil niet meer over me heen laten lopen' leer je je kind te zeggen 'ik wil voor mezelf opkomen'. Dat zorgt er voor datje de focus posi tief houdt en dat geeft een hoop energie. Charlotte Borggreve is kinder en jongerencoach in Amsterdam. Hoe houd je het gezellig thuis - 30 manieren om je kind en jezelf op te voeden. Rubinstein, €16,95. 44 Mari anne is al helemaal opgenomen in de ge meen schap. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Was nagelstylist Runt nu met haar man Fred - voorheen brandweerman - een finca in Andalusië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55