I 7 Het idee moeder als hoeksteen van het gezin houdt nog steeds stand in ons dagelijks leven Moeders claimen de rol van primaire opvoeder en dulden niet te veel inmenging prikkel om verlof op te nemen. Als zo'n prikkel er wel is, zie je dat mannen er meer toe geneigd zijn. De Scandinavische landen hebben bijvoorbeeld naast betaald verlof voor de moeder een betaalde take it or leave ^-verlofregeling voor va ders. Dat soort dingen draagt bij aan een cultuuromslag. Zover is Nederland nog niet. Man nen verdienen hier gemiddeld meer dan vrouwen dus economisch is het meestal het verstandigst als de moeder een stap terug doet. Boven dien heerst er discriminatie jegens mannen die minder willen werken. Uit onderzoek blijkt dat werkgevers hen beschouwen als minder ambiti eus, met als gevolg dat ze moeiza mer carrière maken. Aangezien de Nederlandse man meestal kostwin ner is, denkt hij wel twee keer na voor hij mindert, want hij wil fi nancieel voor zijn gezin zorgen." „Voor mannen is werk iets wat ze doen als kostwinner van het gezin. Het is voor hen daarom niet in con flict met hun taak thuis, want het is wat ze thuis doen. Bij veel vrou wen veroorzaakt werken spanning, omdat ze het nog zien als uren die ze niet aan hun kinderen besteden. Deels komt dat door de Neder landse cultuur. Je bent een slechte moeder als je je kinderen meer dan drie dagen per week buiten de deur onderbrengt, geen slechte vader. Daarin moet een maatschappelijke omwenteling komen." „Dat zou kunnen. Maar mijn werk kan ook uitwijzen dat het vader schap geen uniek karakter heeft." „Zeker. Zonen van een vader als mede-primaire opvoeder ontwikke len zich tot betrokken vaders, doch ters zijn ambitieuzer en werken meer. Een mogelijke verklaring is dat vaders meer dan moeders de brug naar de buitenwereld zijn. De moeder is beschermenden" „In het algemeen volgen voorle zende moeders het verhaal zoals het er staat en vaders fantaseren er meer omheen. Dat laatste leert kin deren het leggen van onverwachte verbanden en het draagt bij aan hun woordenschat. De vraag is al leen of deze manier van voorlezen uniek is aan alle vaders, aan hoog opgeleide vaders, of dat er nog iets anders meespeelt. We moeten meer te weten komen over de invloed van het geslacht van de ouder ten opzichte van zijn of haar rol binnen het gezin." „Ja. Om dit soort vraagstukken goed te toetsen, moeten we kijken naar homo-ouders, heterostellen waarvan de vrouw de secundaire opvoeder is en alleenstaande ou ders. Zo ontstond in de jaren '60 en '70 op grote schaal onderzoek naar de rol van de vader in de VS. Door de stijging van het echtscheidings percentage groeiden steeds meer kinderen op zonder vader. Deze ge zinnen werden vergeleken met in tacte gezinnen. Kinderen uit vaderloze gezinnen ontwikkelden zich veel minder goed." „Er is discussie over. Vroeger werd het toegeschreven aan de afwezige vader, nu lijkt het meer te maken te hebben met het type gezin" „Ja, er is een kans dat vader na een echtscheiding meer op de voor grond zal treden, alleen al omdat hij meer ruimte krijgt. In de stan daardconstellatie vader-moeder- kinderen heerst in Nederland nog vaak de motherhood ideology. Moe ders claimen de rol van primaire opvoeder en dulden niet te veel in menging." „Ik zie dat de partners van mijn vriendinnen een groeiend aandeel hebben in de opvoeding. We zijn ons bewust van het belang van de vader. Dat geeft ons ook ruimte, want wij zijn even ambitieus als onze mannen. Dat de vader het an ders doet, zie ik ook. Onze middel ste oefende laatst met fietsen. Ik hoorde Niels zeggen: fiets nu maar van dat heuveltje af. God, gaat dat wel goed, dacht ik, en tegelijk was er een stemmetje dat zei: laat hem, het hoort zo. En het ging ook goed, met als gevolg dat mijn zoontje met meer zelfvertrouwen verder fietste. Heel leuk. Dus ja, ik zou zeggen: laat de man ook zijn gang gaan, haal vrouwen van dat voetstuk af." dinsdag 19 april 2016 GO 44 En voor veel Nederlandse vrouwen geldt dat nog steeds niet? Komt die omwenteling misschien snel ler als u kunt aantonen dat het vader schap een unieke bijdrage levert aan de ontwikkeling van kinderen? Daar is toch wel onderzoek naar gedaan, ook in het buitenland? Uit Brits onderzoek blijkt dat vaders die bij de opvoeding betrokken zijn slimmere kinderen hebben, onder meer door hun manier van voorlezen. 44 Dat lijkt me ook meer recht doen aan alle gezinssituaties van tegenwoordig. Kwam dat niet door de mogelijk ake lige thuissituatie daarvoor? De gevolgen van een echtscheiding zijn nu ook anders: vaders zijn aanwe- ziger door co-ouderschap. Ziet u in uw omgeving terug wat u er tot nu toe van weet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54