I 5 Rokers minder snel aan de bak Eerste keer seks op steeds latere leeftijd LEESTIPS Een paar regels in huis is voldoende Pubers Op de vraag'heb je ooit seks gehad'antwoordde 16 procent van de 15-jarigen met'ja' avontuurlijker ingesteld dan de jouwe. De eerste drie jaar van mijn leven woonde ik in Oman. Voor die tijd woonden mijn ouders in Nigeria voor mijn vaders werk. Op mijn derde zijn we terug naar Tholen verhuisd en daar gebleven." Martine: „Jouw ouders reizen nog de wereld over. Eerst kindertehui zen bouwen in Mongolië, nu bou wen ze een school in Malawi. Dat bewonder ik." Rick: „Zelf houden wij het dichter bij huis. De meisjes zijn dol op Frankrijk." Elin: „Un, deux, trois..." Annick: „Quatre, cinq, six, sept..." Martine: „Dat gaat goed met jullie Frans!" Rick: „We hopen in de toekomst ook verder te reizen. Onze huwe lijksreis ging naar de Nederlandse Antillen. Die eilanden willen we hen graag laten zien. Voordat de meisjes er waren, zijn we met mijn ouders naar Dubai, Abu Dhabi en Oman geweest. Daar hebben we bijzondere herinnerin gen aan." Rick: „Wie vinden jullie strenger, papa of mama?" Annick: „Mama!" Elin: „Mag ik dat zeggen? Mama." Martine: „Ik wist wel dat jullie dat zouden zeggen. Dat komt omdat papa vooral op de leuke momenten tijd met jullie doorbrengt en ik jullie onder meer vijf dagen per week in de ochtend naar school breng. Dat is minder leuk, want daar is haast bij." Rick: „Ik vertrek vroeg naar mijn werk, nog voor de kinderen wakker zijn. En ik zie ze weer in de mid dag. Dan ga ik met ze tekenen. Of met de Barbies spelen. Ja, papa heeft wat bijgeleerd de laatste jaren." Martine: „Maar echt streng ben ik ook niet, toch?" Rick: „Welnee. Echt straffen doen we sowieso niet in ons gezin. En re gels hebben we ook niet veel, op de zandloper na. Die zetten we tijdens het eten op tafel. De meiden krijgen vijftien minuten om hun bordjes leeg te eten. Dat is nodig, want ze eten tergend lang zaam. Of het nu boerenkool is of friet, dat maakt geen verschil." Martine: „En ze moeten van ons eerst afmaken wat gedaan moet worden, voordat ze aan de leuke dingen mogen beginnen. Ook daarin zijn we misschien wat streng." Elin: „Van mama moeten we eerst ons speelgoed opruimen voordat we tv mogen kijken." Annick: „Van papa mogen we meer." Rick: „Ik ben misschien makkelij ker, maar al met al gaat het ons met de meisjes goed af. Hopelijk kunnen we dat volhouden. We zien ze continu veranderen. Sinds ze wat meer ontwikkeld zijn en naar school gaan, zijn ze aanhankelijker geworden. We genieten enorm van alle fases die bij het opgroeien horen. Ze worden steeds slimmer en ont wikkelen een eigen karakter. Ook ten opzichte van elkaar. We zijn benieuwd hoe het over vijf of tien jaar is!" liaan kans De leeftijd stijgt voor dat Nederlandse jonge ren voor de eerste keer met iemand naar bed gaan. Ook roken, drin ken en blowen ze min der vaak dan vier jaar geleden en misschien heeft dat zelfs met el kaar te maken. Dat blijkt uit een inter nationaal, vierjaarlijkse onderzoek onder 200.000 scholieren in 42 landen, waaronder nagenoeg alle Europese. Namens Nederland was onder anderen Gonneke Stevens van de Universiteit Utrecht betrokken bij dit zogenoemde HBSC-onder- zoek Health Behaviour in School-aged Children), dat zich richtte op 11-, 13- en 15-jarigen. „Op de vraag 'heb je ooit seks gehad' antwoordde 16 procent van de 15-jarigen met 'ja'. Alleen in Zwitser land, Letland, Kroatië en Armenië hebben nog min der jongeren 'het' gedaan op die leeftijd. Bulgarije spant de kroon met 30 procent. Vergeleken met 2005 is in Nederland een flinke daling zichtbaar. Toen bedroeg het percen tage nog 26." „Daar vertelt dit onder zoek niets over. Maar we weten dat op basisscholen en in het voortgezet onder wijs steeds meer aandacht wordt besteed aan seksu ele voorlichting. Belangrijk daarbij is dat wordt ge sproken over het verster ken van je weerbaarheid, over het aangeven van je grenzen en wensen ten aanzien van seks. Vermoe delijk bestaat bovendien een samenhang met het dalende gebruik van alco hol. Er is daardoor meer controle over het gedrag, want alcoholinname kan juist leiden tot minder remmingen in seksueel ge drag." „Internationaal gezien gaan de jongens en meisjes hier gelijk op, net als in bijvoorbeeld Zweden, Fin land en Noorwegen. Maar in sommige landen be staan grote verschillen. In Albanië heeft 39 procent van de jongens seks voor zijn 15de jaar, tegen 2 pro cent van de meisjes. In Ar menië is die verhouding 21 versus 1 procent; in Grie kenland 35 versus 17 pro cent. Dit zou in die landen te maken kunnen hebben met verschillen waarin seks wordt geaccepteerd voor meisjes." „Braaf of beschaafd wil ik het niet noemen, het is bo vendien een internationale tendens. Het is eerder zo dat steeds meer jongeren al op jongere leeftijd horen over de slechte kanten van alcohol, drugs en roken. Bij de inname van alcohol bijvoorbeeld heeft in ons land echt een cultuurom slag plaatsgevonden. Bijna alle ouders vertellen hun kind dat ze nog niet mogen drinken op 11- of 13-jarige leeftijd." Voor wie door de bomen het bos niet meer ziet in het woud van alle stressboeken is er nu 'Traumaspo ren' van Bessel van der Kolk, in de boekselectie van de week. dinsdag 19 april 2016 I Werkloze rokers krijgen minder snel een baan. En als ze werk hebben, verdienen ze minder. Dat blijkt uit een Amerikaanse studie die is gepubliceerd in JAMA International Medicine. De onderzoekers van Stanford University volgden een jaar lang 250 mensen zonder werk. Hiervan rookten 131 deelnemers en 120 niet. De gemiddelde leeftijd was 48 jaar en de meeste (66 procent) waren man en blank. Een derde had een universitaire graad. De ro kers gebruikten gemiddeld veertien sigaretten per dag. Uit het rapport blijkt dat 56 procent van de niet-rokers bin nen een jaar werk kreeg, tegen een kwart van de rokers. De niet-rokers hadden dus een derde meer kans op werk. Bovendien verdienden de niet- rokers meer geld. Hun gemid deld uurloon is 5 dollar hoger vergeleken met de rokers (20 dollar versus 15 dollar). Bij een 32 urige werkweek scheelt dat 8300 dollar per jaar. „Uitzendbureaus zouden men sen meer bewust kunnen maken van de aan tabak gere lateerde extra kosten en lagere lonen, samen met gezond heidsclaims en minder kans op werk," concluderen de onder zoekers. f*PETER DE JAEGER Minder jongeren beginnen vroeg met seks. Wat vertel len de cijfers? Hoe is de afname te verkla ren? Die 16 procent is een gemid delde. Wat zie je na verder in zoomen? Nederlandse jongeren drin ken, roken en blowen ook minder vaak. Gedragen ze zich zo netjes? <?ARN0UD KLUITERS HET HERDERSLEVEN TRAUMASPOREN Wat zijn de effecten van traumagerelateerde stress? Bessel van der Kolk legt uit hoe het onze hersenen ver andert en hoe lichaamsge richte therapieën als dans en meditatie kunnen helpen. Uitgeverij Mens!, 39,50 HET HERDERSLEVEN Zijn vader en zijn opa waren schaapsherder en James Rebanks is het ook. Hij schrijft over vast houden aan tradities, in plaats van die te ont vluchten. Hollands Diep, 19,99 MOREEL ERFGOED Cultureel erfgoed als de molens van Kinderdijk kennen we, maar welke beginselen en deugden delen we? Bas de Gaay Fortman ontleedt in dit essay de publieke moraal. Prometheus, 39,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52