4 I ZO DOEN WIJ DAT! 13' Gezond blijven, ouder worden: we zijn er bijna allemaal dagelijks mee bezig. Welke lessen heeft het leven u geleerd en welke daarvan wilt u doorgeven? Vandaag Rick (35) en Martine (36) van de Velde uit Tholen, die zes jaar geleden een tweeling kregen: Elin en Annick (5). Maak je geen zorgen, het komt goed Een tweeling bestaat uit twee individuen Durf in het diepe te springen als datje gelukkiger maakt Het eerste jaar was erg druk. Daar kunnen alle andere ouders van een tweeling vast over meepraten Reizen verrijkt, naar verre oorden én dichter bij huis TEKST ROSANNE LANGENBERG I FOTO'S KEES BENNEMA Martine: „Toen we tijdens mijn zwangerschap voor de eerste echo naar de verloskundige reden, zei jij tegen mij dat we naar 'de baby's' gingen kijken. Ik begreep niet waarom jij in meervoud sprak." Rick: „Dat snapte ik zelf ook niet. Het moet een voorbode geweest zijn. Want uiteindelijk bleek het te kloppen. Twee kloppende hartjes op de monitor." Martine: „Hoe wist je dat eigenlijk van tevoren?" Rick, lachend: „Tja... papa's intuï tie?" Martine: „We waren alleen maar heel blij. Ik heb me er nooit zorgen over gemaakt dat we twee baby's tegelijk zouden krijgen. Jij?" Rick: „Niet echt. Of je nu één of twee baby's krijgt, opvoeden blijft hetzelfde. Maar met twee is het wel aanpoten. Twee luiers verschonen, twee keer voeden, twee keer badde ren..." Martine: „Het eerste jaar was erg druk. Daar kunnen alle andere ouders van een tweeling vast over meepraten. Wij waren gelukkig goed op elkaar ingespeeld. Dat is volgens mij noodzakelijk bij het op voeden van een tweeling, anders red je het niet samen. De meisjes huilden veel. Ze waren bij de geboorte een stuk kleiner dan een gemiddelde eenling en hadden mede daardoor problemen met drinken. Elin en Annick hielden ons 's nachts in estafette vorm wakker. Nu zijn het makkelijke meiden en slapen ze als roosjes!" Rick: „De meisjes - zoals we ze noe men - lijken veel op elkaar. Ik heb ze wel eens door elkaar gehaald. Tja. Zelfs de tandarts stond te kij ken van hun bijna identieke gebit- jes. Maar ze hebben allebei heel duidelijk hun eigen karakter." Martine: „Maar dat zien leerkrach ten of anderen die verder van hen afstaan minder goed dan wij. Om verwarring voor die buitenwereld te voorkomen, kleden we de meis jes verschillend. Hun huidige juf frouw kan ze gelukkig goed uit elkaar houden." Annick: „Ik mag vaak roze kleren aan!" Martine: „Annick is ons meisje meisje. Elin is stoerder, bij haar passen donkere kleuren beter." Rick: „We stimuleren ze hun leven een eigen draai te geven. Ze zitten alleen bij elkaar in de klas, omdat dat helaas niet anders kon. Zowel thuis als op school zijn ze daardoor onafscheidelijk. Toch pro beren we dat te doorbreken. Het zijn twee individuen, met ieder een eigen karakter." Rick: „Na dik tien jaar ben ik vertrokken bij mijn oude werkge ver, een architectenbureau. Een plek waar ik jaren met plezier DE FAMILIE werkte en een vast contract had. Een ideale situatie, maar ik merkte dat ik daar geen voldoening uit mijn werk meer haalde. Dan moet je je hart moet volgen en de stap zetten naar een nieuwe uitdaging." Martine: „Best een risico, aangezien ik pas een jaar zelfstandig onderne mer ben. Daarmee heb je nooit ze kerheid. Toch is mijn situatie minder spannend dan voor de meeste nieuwe ondernemers, omdat ik een goedlopend bedrijf heb overgenomen. Samen met een zakenpartner. Wij zijn als het ware op een rijdende trein gesprongen." Rick: „Desondanks blijft het opzeg gen van zekerheden spannend. Maar je moet soms van de ge baande paden durven stappen." Martine: „Wij durven risico's te nemen, al voelt dat niet per se al tijd zo. Ik ben in het ondernemer schap gerold. Ik heb vroeger nooit gedacht dat ik een eigen bedrijf zou hebben, maar toen de mogelijkheid zich aandiende voelde het goed. Een sprong in het diepe, maar zo voelde het niet." Rick: „Dat ervaar ik ook. Het opzeg gen van mijn baan en een nieuwe weg inslaan, voelt eerder als een logische stap dan als een risico. Ik ben weloverwogen mijn gevoel achterna gegaan." Martine: „Wij zijn opgegroeid in een vergelijkbaar milieu." Rick: „Maar mijn ouders zijn iets dinsdag 19 april 2016 Tweeling opvoeden is teamwork 44 Rick van de Velde (35) is projectleider bij een afbouwbedrijf Martine van de Velde (36) is grafish designer en eigenaar van DosisDesign Elin van de Velde (5) Groep 2 Rick en Martine van de Velde uit Tholen genieten enorm van hun tweeling, de stoere Elin (links) en Annick. Annick van de Velde (5) Groep 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51