e# 3 ïl DIEKSTRA Van de aspiranten meerderheid suïcidepogingen gedaan te hebben ONTSPANNEND PRIJS- KWALTET EIND OORDEEL O Vaak zijn de slachtoffers mensen die iets ingrij pends hebben meegé maakt, zoals het overlijden van een partner of een echtscheiding Datingfraude, weet Van Eek, wordt vooral beoefend in West-Afrika, met name Nigeria en Ghana. Daar wordt het ook wel '419-fraude' ge noemd, een verwijzing naar een Nigeriaans wetsartikel. De oplichters hebben het tot een ware kunstvorm verheven, zegt Van Eek. „Ze kiezen hun slachtoffers met zorg. Vaak zijn het alleenstaan den boven 50 jaar, die iets ingrij pends hebben meegemaakt. Zoals het overlijden van een partner of een echtscheiding. Mensen die een zaam en kwetsbaar zijn en open staan voor aandacht. De daders spelen daarop in door te spiegelen. Als jij een kind hebt verloren, heb ben zij dat ook. Zo bouwen ze een vertrouwensband op en maken ze de weg vrij om hun slachtoffer fi nancieel uit te kleden." Ze appelleren vaak aan de religi euze opvoeding van hun slachtoffer. Die wordt onder het motto 'heb uw naaste lief' onder druk gezet om over de brug te komen. De bedragen variëren van 1000 euro tot tonnen. Slachtoffers raken soms zo diep in de schulden dat het hun leven verwoest. Het is geen uit zondering dat ook de familie daar onder lijdt. „Als het geld op is, doet het slachtoffer soms een beroep op zijn naasten. Die komen bij ons voor hulp: 'Ma is de weg kwijt!' Ik weet van een veearts die 1,8 mil joen euro kwijtraakte voordat hij door zijn zoon onder curatele werd gesteld." Michael was lief en attenl en zei precies wat ik wilde horen. Hij hield van me en wilde zelfs oud met me worden Brigitte: „Nadat ik op mijn dertigste ben gescheiden kreeg ik een relatie met een man die me bedroog, stalkte en bedreigde. Daarna had ik een paar korte verhoudingen. Maar voor mijn gevoel ben ik al 23 jaar alleen. Ik heb een prima leven, maar ik kom altijd alleen thuis. Ik mis intimiteit, af en toe een knuffel. En om me heen zie ik mensen die ook gescheiden zijn, maar die wél een nieuwe liefde vinden. 'Waarom ik niet,' vraag ik me dan af. 'Deugt er iets niet aan mij?' Ik hoopte dat het misschien via een datingsite zou lukken, maar ook dat leidde tot teleurstellingen. Toen ontmoette ik Michael. Hij was lief en attent en zei precies wat ik wilde horen. Hij hield van me en wilde oud met me worden. Goed, hij liep hard van sta pel, maar ik wilde het zó graag dat ik me liet betoveren. Achteraf kan ik niet verklaren waarom ik erin ben getrapt, maar op dat moment werd ik meegezogen. Ik liet me in pakken als een pubermeisje." De slachtoffers zijn bedrogen door uiterst eraf li lieerde cri minelen ie niet gehinderd worden door schuldgevoel. I Iun praktijken komen voort uil armoede Uit hunkering naar affectie laten slachtoffers van datingfraude zich een rad voor ogen draaien, ziet Van Eek. Naderhand kunnen ze maar CIJFERS moeilijk begrijpen hoe ze het zo ver hebben laten komen. „Ze zijn bedrogen door uiterst ge raffineerde criminelen die hun vak verstaan en niet gehinderd worden door schuldgevoel. Hun praktijken komen voort uit armoede." Strafrechtelijk ingrijpen is moeilijk, omdat de slachtoffers vrijwillig geld overmaken en de geldstromen via internationale transactiekanalen lopen. De beste aanpak van het pro bleem is daarom preventie, zegt Van Eek: „Het goede nieuws is dat er in middels een keurmerk Veilig Daten is. Elke betrouwbare datingsite screent profielen en doet research naar identiteitsfraude. Maar er is nog wel veel meer voorlichting nodig." Ik was lolaal van slag en ging antidepressiva slikken. Nu gaal het weer beter met me. ia een datingsite heb ik contact, met twee brave Hollandse mannen Brigitte: „Op de dag dat Michael op Schiphol zou landen, ging de tele foon. De Fraudehelpdesk. Of ik geld had overgemaakt naar ene Michael Jaarsveld. 'Dan bent u waarschijn lijk opgelicht.' Ik moest janken, voelde me zo stom. Meteen stuurde ik hem een witheet mailtje, maar hij wist zogenaamd niet waar ik het over had. Ik brak zijn hart, natuur lijk belazerde hij me niet! Om dat te bewijzen stuurde hij een kopie van zijn paspoort. 'Jaasrveld' stond erin. Verkeerd gespeld dus. Daarmee was de betovering verbroken. Ik heb het mezelf lang kwalijk geno men. Hoe kon ik zomaar zoveel geld aan iemand geven? Normaal gespro ken loop ik een straatje om voor een goedkoper brood. Ik was totaal van slag en ging antidepressiva slikken. Nu gaat het weer beter met me. Via een datingsite heb ik zelfs weer con tact, met twee brave Hollandse mannen. Ik ga het weer proberen. Zolang ze me maar niet om geld vragen." René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Wat was eerst: de zelfmoord gedachte of de wens een terro ristische aanslag te plegen? Volgens René Diekstra is het meestal dat eerste. Zijn zelfmoordterroristen suïcidaal? Kan het zijn dat ze al langer gedachten over zelfdoding koesterden en pas later, toen zich de gelegenheid voordeed dat op een terroristische manier te doen, tot actie overgingen? Omdat hun zelfdoding zo nog een bepaalde zin leek te krijgen. Zoals wraak nemen op anderen die hen of hun volk naar hun mening vernede ren of traumatiseren, door oorlog, door het vernietigen van hun huizen en het doden van hun geliefden. De meeste terrorisme-experts willen er niet aan. Die hebben alleen oog voor de tweede helft van het woord 'zelfmoord- terrorisme'. Die halve blindheid is een ernstige vergissing. Volgens experts zou uit interviews met mensen uit de omgeving van zelfmoord terroristen blij ken dat bij de geen sprake is bleek 13 procent van stoornissen en dat daarom zelts eerder geen sprake zou in de aanname dat geen sprake kan zijn van suïcideneiging zonder psychische stoor nis. Dat kan wel degelijk. Leven in soci aal en economisch beroerde omstandigheden, lijden na verliezen en ziekten en handicaps kunnen factoren van verhoogd suïciderisico zijn. Er is sprake van een sombere stemming en een negatief zelfbeeld of toekomstbeeld, maar niet van een stoornis. Mijn Israëlische collega Ariel Merari verge leek aspirant-zelfmoordterroristen met 'ge wone' (niet-zelfmoord) terroristen en met hun recruteerders. Bij geen van allen vond hij bewijs voor stoornissen. Maar ruim 40 procent van de aspiranten hadden wél al lange tijd suïcidale ge dachten. Tegen 0 procent in de groep 'gewone' terroristen. Van de aspiranten bleek 13 procent zelfs eerdere suïcidepo gingen gedaan te hebben die niets te maken hadden met terrorisme. Uit de mond van een van hen: 'Ik liep al heel lang rond met gedachten een eind aan mijn leven te maken. Toen ik die man nen [recruteerders] tegenkwam, zei ik tegen mezelf dat dit de goede gelegen heid was het te doen.' Mijn advies? Spoor suïcidale jongeren zo vroeg mogelijk op, we weten inmiddels hoe dat moet, en help ze een liefdesrela tie met het leven in plaats van de dood op te bouwen. Dat scheelt vroeg of laat ook slachtoffers onder ons. dinsdag 19 april 2016 GO Jawel, in ieder geval bij zelf- massage. Voordeel bij het masseren van je nek of schouders is dat je er niet on dertussen je arm- of hand spieren mee inspant. Masseer je iemand anders, begin dan voorzichtig. Je voelt niet waar een spier ophoudt en een bot begint. Prima cadeautje voor jezelf of een ander, waar je je voor 12,50 euro geen buil aan valt. Er is ook een kindervariant, voor 10 euro. Houd je niet van fluoriserend roze, paars of turquoise, of ben je principieel tegen massage met attributen, dan heb je pech. Hebbeding dat ontspan ning biedt. De Flowee werkt verslavend, foto joost hoving 'Michael Jaarsveld' was zoge naamd RAF-officier. Het aantal gevallen van datingraude stijgt gestaag. In 2014 waren er 250 meldingen en maakten 134 slachtof fers in totaal 2.647.050 euro over aan fraudeurs. In 2015 meldden zich 311 slachtoffers, van wie 133 daad werkelijk geld betaalden, in totaal 2.721.319 euro. Vanwege de toename van datingfraude legt de Fraudehel- desk zich komend jaar extra toe op het bestrijden van deze vorm van oplichting, bron:fraudehelpdesk De naam van Brigitte is gefingeerd. Haar identiteit is bij de redactie bekend. Terrorist -4 Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50