Kans op diefstal nu stuk kleiner Politie zet speciale teams in tegen zakkenrollers en waarschuwt het publiek 4 NIEUWS Geld maken dieven niet vaak meer buit, zegt de zakkenrolspecialist van de politie Den Haag. Nu zijn telefoons in trek. De sterke daling is een van de op vallende cijfers uit de 'misdaadme ter' die het AD jaarlijks publiceert en die volgende maand verschijnt. Tot en met 2013 was zakkenrollen een van de weinige vormen van criminaliteit die een stevig stijgen de lijn vertoonde. Per jaar kwa men en zo'n 4.000 aangiften bij, tot 40.639 gevallen in 2013. Experts voorspelden toen dat het einde nog niet in zicht was. Criminele bendes uit Oost-Euro pa kwamen steeds meer onze kant op, mede opgejaagd door het harde beleid dat ons omringende landen voerden ten opzichte van rondreizende bandieten. Elet einde aan het stijgen van het aantal gevallen van zakkenrol len lijkt het gevolg van veel waar schuwen en speciale zakkenrol teams. In twee jaar kelderde het aantal aangiften met bijna 12.000. „De speciale zakkenrolteams, hebben inmiddels ervaring om zakkenrollers te herkennen", zegt Kees van Oort, oud-rechercheur en jarenlang lid van het Amster damse zakkenrolteam. „Want echt hoor: zet tien agenten van de ene op de andere dag op zakkenrollers en aan het eind van de avond heb ben ze er geen één gearresteerd. Inmiddels weten ze waar ze kij ken moeten. Dat speelt zeker een rol. Net als het feit dat we een op gepakte zakkenroller ook niet meer meteen met proces-verbaal de straat op sturen." Amsterdam mag zich met 9.313 aangiften nog altijd zakkenrolstad nummer één van Nederland noe men. In de hoofdstad stéég het aantal aangiften overigens met 2,7 procent. In steden als Rotterdam (2.136 aangiften, -14,4 procent), Den Haag (1.640 aangiften, -23,6 procent), Utrecht (993, -10 pro cent) en Maastricht (915, -14,6 pro cent) daalden de aangiften hard. Opvallend is dat in Den Haag zakkenrollers vooral toeslaan bij dames tussen de 20 en 40 jaar die aan het winkelen zijn. Of dat beeld ook geldt voor heel Neder land, is niet bekend. Verreweg de meeste aangiften van zak kenrollerij komen in Den Haag van shoppende dames, vrouwen van tus sen de 20 en 40 jaar die zó afge leid zijn door mooie schoenen en kleren dat ze niet meer op hun spullen letten. In Den Haag is het aantal slachtoffers in vier jaar tijd ge staag gedaald, met ruim 30 pro cent. Maar met 1.640 aangiften 'scoort' de stad nog altijd vier slachtoffers per dag. Volgens politieman Andres van Nieuwamerongen, die in Den Haag zakkenrollerij in zijn portefeuille heeft, weten zakken rollers precies wie de makkelijke slachtoffers zijn. De dieven zijn daarom vaak te vinden in kleding winkels. Vooral 's middags als het drukker is. „Kledingrekken en -ta fels zorgen ervoor dat zakkenrol lers uit het zicht van het camera toezicht blijven. Vrouwen zetten bijvoorbeeld even hun tas weg als ze een jas of schoenen passen, of laten hun tas aan de kinderwa gen hangen. Dat maakt het werk van de dieven op die momenten soms ook wel erg gemakkelijk." De Haagse Mandy (23) kan er - spijtig genoeg - over meepraten. Alsof het zo moet zijn, meldt ze zich bij Van Nieuwamerongen op het moment dat hij in het cen trum uit de doeken doet hoe zak kenrollers werken. In een schoenenwinkel dacht ze net die schoenen te hebben ge vonden die ze miste in haar col lectie. Maar helaas, het paar was toch net niet wat ze ervan ver wacht had. Ze stapte naar de ba lie om het schoeisel aan de mede werkster te geven. „Zodra ik te rugliep wist ik al dat het fout was. Zo stom."Haar telefoon is weg is uit haar tas. Met een telefoon van de win kel belt ze ogenblikkelijk haar ei gen toestel. „Maar hij stond al uit." Ze heeft nog gekeken of ze een verdachte zag. „Ik was zo be zig. Ik heb geen idee wie er in de winkel stond of wie plotseling was verdwenen." De laatste jaren ziet de politie steeds meer een verschuiving in de buit die zakkenrollers maken. Sinds 'we' nauwelijks nog con tant geld bij ons dragen, is de tele foon een steeds gewilder artikel. „Het is makkelijk verhandelbaar en ze zijn veel waard." De meeste daders komen er mee weg. Een fractie wordt maar opgepakt. „Het gaat zo snel. Zak kenrollers werken vaak niet al leen. Ze geven de buit direct door aan een ander. Zelfs als we die persoon pakken, dan heeft hij vaak niets meer bij zich. Bewij zen dat hij de dief was,wordt dan meestal al moeilijk." Vaker nog heeft het slachtoffer pas veel later door dat ze is gerold en op het moment dat ze zich bij de politie meldt is er zoveel tijd verstreken dat de zakkenroller al lang uit beeld is verdwenen. De meeste winst om zakken rollers een halt toe te roepen, daar is de politie van overtuigd, is door het winkelende publiek be wust te maken van de gevaren. Over twee weken begint de poli tie in Den Haag in samenwerking met de gemeente een campagne tegen zakkenrollers waarbij voor al de potentiële doelwitten aange sproken worden op hun gedrag. Het is geen toevallig gekozen moment. Het is dan meivakantie - hoogste tijd om eindelijk dat nieuwe zomertopje te scoren - en het festivalseizoen barst los. Een team, bestaande uit onder an dere studenten, zullen in het cen trum van Den Haag de dames aanspreken. Intussen doet de politie haar eigen werk. Op zoek naar daders. „Mensen die winkelen lopen een logische route, kijken in etalages en letten niet heel erg op wat an dere mensen doen. Zakkenrollers vallen op doordat ze heen en weer lopen of in een warenhuis de roltrap omhoog gaan en met een weer naar beneden. Ze hou den anderen in de gaten." Lopend in een uniform zal hij ze niet zo gauw vangen. „Dan moet je in burger de straat op." Maar de e preventieve werking van een uniform is ook wat waard. „Helemaal uitsluiten zul len we zakkenrollen nooit, maar hoe minder mensen er slachtof fer worden, hoe beter het is." HOE GAAT DE DIEF TE WERK? door Victor Schildkamp Zakkenroller loert op winkelende dames DEN HAAG. Het aantal gevallen van zakkenrollen in Nederland daalt spectaculair: van meer dan 40.000 aangiften in 2013 naar een kleine 29.000 vorig jaar. Een van de meest hardnekkige vormen van cri minaliteit lijkt in rap tempo te wor den uitgeroeid. door Jorina Haspels Zakkenrollers kennen veel trucjes om hun buit te bemachtigen. Een paar bekende op een rij. Extra jas over de arm De arm verbergt de vlug ge, grijpgrage vingers van de dief. De zakkenroller loopt 'per ongeluk' tegen het slachtoffer aan en weet de portemonnee te rollen. De dief is daar zo goed in getraind dat al leen een geoefend oog ziet wat er gebeurt. Afleiden De man of vrouw die in een winkel zomaar een aardig gesprekje aan knoopt over een T-shirt: vertrouw het niet. Of houd in elk geval uw hand op de portemonnee of telefoon. Rug aan rug Een bekende truc in een koffietentje. De zakken roller gaat met de rug naar zijn slachtoffer zit ten. Intussen glijden zijn armen naar achter en haalt hij heel sneaky jas zakken leeg In- en uitchecken Een zakkenroller is dol op drukke plekken. Tram haltes, treinstations. Reizi gers zijn gericht op het in- en uitchecken, terwijl de zakkenroller goed kijkt waar iemand zijn pasje opbergt zodat hij in de massa weet waar hij moet grijpen. En mensen raken elkaar in de drukte sowieso aan. Pas op uw waardevolle goederen Let op als u een bordje passeert waarop aan dacht wordt gevraagd voor zakkenrollerij. Onge merkt zult u voelen aan uw tas of jas waar de por temonnee zit. Meer dan eens zijn er dieven be trapt die juist bij deze borden stonden te kijken. Zielig verhaal Met een verdrietig ver haal wordt het winkelend publiek door bedelaars aangesproken. Of ze mis schien een kleine bijdra ge willen leveren? Klinkt onschuldig, maar de kans bestaat dat anderen intus sen goed opletten waar u de portemonnee laat, om die vervolgens later op de dag te rollen. Politieman Andres van Nieuwamerongen hoort het verhaal aan van Mandy, slacht offer van een zakken roller. foto Angelo Blankespoor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4