Betaalbare luxe! Tot€100 70 genen bepalen of een tumor al dan niet uitzaait. Dat leidde tot een nieuwe test: de MammaPrint. NIEUWS 3 Is chemotherapie voor u zinvol? NEW ORLEANS. Borstkankerpatiën- ten krijgen nog steeds te vaak on nodig chemotherapie. Volgens een groot nieuw Europees onder zoek kunnen jaarlijks zo'n 2.500 Nederlandse vrouwen de akelige behandeling overslaan. Hoogle raar Laura van 't Veer noemt dat 'een heel belangrijke doorbraak'. Het gaat om een vijfjarig onder zoek in negen Europese landen, waar zo'n 6.700 borstkankerpatiën- ten aan mee hebben gedaan. Daar uit blijkt dat 46 procent met een vroeg stadium 'hormoongevoeli- ge' kanker de chemotherapie hele maal niet nodig heeft. Dat percen tage is volgens Van 't Veer nog ho ger dan verwacht. „We wisten al dat chemotherapie lang niet altijd nodig is maar dat het zó vaak over bodig is: dat is echt nieuw." De basis voor deze studie ligt in het in kanker gespecialiseerde Antoni van Leeuwenhoek in Am sterdam. Daar bestuderen Van 't Veer en anderen al decennia het weefsel van borstkankerpatiënten: waarom gedraagt de ene tumor zich anders dan andere? Conclusie: zeventig genen zijn 'verantwoordelijk' voor het wel of niet uitzaaien. Óp basis daarvan is een test met de naam 'Mam maPrint' ontwikkeld; 'mamma' is latijn voor borst. Voor deze test wordt tijdens de borstoperatie of punctie een stukje tumorweefsel weggenomen dat in een laborato rium op zeventig 'eigenschappen' wordt gescand. Blijkt er een hoog risico op uitzaaiing, dan moet che mo volgen. Is dat risico er niet, dan kan die achterwege blijven. Van 't Veer: „Deze test voorspelt zeer secuur of zo'n behandeling zin heeft." Omdat die 'MammaPrint' in Nederland al ingeburgerd is, krij gen Nederlandse vrouwen al min der vaak chemo dan in andere lan den. En met de resultaten van dit onderzoek kan dat aantal nog ver der omlaag. Zo is nu duidelijk dat ook vrouwen met een tumor tot 5 centimeter en vrouwen met maxi maal drie aangetaste lymfeklieren er baat bij hebben dat de test wordt uitgevoerd. Vóór dit onder zoek kregen alleen 'milde' geval len de test: patiënten zonder be schadigde klieren en met een tu mor kleiner dan 2 centimeter. De borstkankerstudie staat vol gens Van 't Veer, die inmiddels in de Verenigde Staten aan vervolg onderzoek werkt, niet op zichzelf. „Vroeger hadden we één oplos sing voor één soort kanker; maar nu we meer en meer weten hoe cellen precies werken, kunnen we veel gerichter behandelen." Patiënten zullen volgens haar nog dit jaar profijt hebben van het onderzoek. „In Nederland zijn we al zo ver dat we deze kennis direct in de praktijk kunnen brengen. Dit jaar al zullen dus minder vrou wen chemotherapie hoeven te on dergaan: dat is de allerbelangrijk ste winst van dit onderzoek." En dit onderzoek is nog lang niet de laatste stap. „We zullen nooit helemaal voorkomen dat er doden door borstkanker vallen, want er zijn altijd gevallen dat de kanker te ver is uitgezaaid om te behandelen. Maar we zullen op ba sis van DNA-onderzoek wel tot veel doelgerichtere behandelingen komen, en tot betere preventie." Daarnaast hoeft er minder geld te worden uitgegeven. „De gezond heidszorg kan op behandelingen besparen en vrouwen hoeven zich minder vaak en minder lang ziek te melden." Chemo heeft vaak hef tige bijwerkingen: vermoeidheid, haaruitval en misselijkheid. Jaarlijks krijgen 14.000 vrou wen in Nederland borstkanker: 80 procent daarvan heeft de 'hor moongevoelige' variant. De wereld is Krasi 899 949 Geselecteerde, luxe zonvakanties éxtra korting p.p. DINSDAG 19 APRIL 2016 CenViViy1 Hoogleraar Laura van 't Veer: 'Dit is een heel belangrijke doorbraak.' MammaPrint (genen-test) geeft bij de diagnose borstkanker uitsluitsel op vragen als: keert de borstkanker terug en heb ik chemotherapie nodig? De test laat zien hoe agressief de tumor is. Tumorweefsel dat bij patiënt is verwijderd Gefixeerd monster MammaPrint meet met behulp van een zogenoemde micro array* een hoeveelheid van 1900 genen. Daarbij wordt extra goed gekeken naar de activiteit van 70 specifieke genen. Een micro array is een klein (micro) plaatje met daarop kleine druppeltjes met DNA in een matrix- patroon (array), leder druppeltje op de micro array bevat het dna van één specifiek gen van de patiënt. Alle druppeltjes samen bevatten het complete genoom van de mens. Wordt ook wel DNA-chip genoemd. De uitslag is heel helder: Laag risico Hoog risico op uitzaaiingen op uitzaaiingen (<10% in 10 jaar) (=30% in 10 jaar) Geen chemo Mogelijk chemo Europese studie: chemo bij borstkanker is vaak overbodig door Eefje Oomen 46 Uit een studie in negen Europese landen blijkt dat 46 procent van de patiënten met een vroeg stadium 'hormoongevoelige' kanker geen chemotherapie nodig heeft. Turkije - Marti Resort Deluxe***** I Sfeervol resort omgeven door prachtige tuin Tijdelijk extra scherp geprijsd! Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/71059 Gran Canaria - Palm Beach***** Design hotel met uitstekende gastronomie Nu met gratis kamerupgrade en fruitmand! Klantbeoordeling 9,5 Zie: Kras.nl/31934 St. Maarten - Divi Little Bay**** Ideale ligging op semi-privé schiereiland Nu met gratis kamerupgrade en ontbijt! Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/76011 Bali - Grand Nikko Bali***** Luxueus hotel met prachtig uitzicht over zee Direct aan het privé-strand, inclusief ontbijt Klantbeoordeling 9,3 Zie: Kras.nl/31695 9 dagen v.a. 10 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3