'Dood lassers niet schuld werkgever* „Pesten beschadigt zo veel mensen" ZEELAND 3 Weer verdachte van liquidatie vrij je er iets van zegt, wordt het al leen maar erger. En als je naar de docent stapt, verraad je ze en geef je de pesters alleen maar meer macht, omdat je laat blijken dat je het niet leuk vindt." Toch kwam het halverwege groep 8 tot een ommekeer, nadat ze het alsnog aan haar ouders en op school had verteld. „Toevallig brak ik in die periode mijn pols. Daar schrokken de kinderen van, alsof ze ineens beseften: we moe ten haar accepteren. Diverse meis jes hebben toen ook gemeend hun excuses aangeboden. De jon gens kon ik wat moeilijker pei len." Op het vmbo begon het pesten echter weer van voren af aan. „Ik werd steeds meer buitengesloten. Ze lieten me ook regelmatig val len en gooiden mijn spullen weg. Slaan en schoppen, zoals op de ba sisschool gebeurde, deden ze niet. Maar psychisch pesten is nog veel erger." Francisca leed er zwaar onder. „Het deed me best wel veel pijn. Ik kon met niemand praten. Ik wil graag mensen om me heen heb ben, maar was juist heel eenzaam. Je worstelt er helemaal alleen mee. De docenten zeiden dat het aan mijn sociale vaardigheden lag. Dat vond ik nog het ergste, want daarmee zeiden ze in feite dat het aan mezelf lag." „Ik vond het een ramp om naar school te gaan, maar je dwingt je zelf omdat je dat diploma toch wil halen. Het was wel heel zwaar. Je hebt niemand op school. Heel af 'Ik vond het een ramp om naar school te gaan, maar je dwingt jezelf omdat je dat diploma toch wil halen' en toe was het wat minder, maar eigenlijk ging het pesten al die ja ren door. Het zijn toch pubers. Ze vonden me raar en lelijk en dik. Ik kon ook niet goed meepraten, om dat ik het lastig vind meerdere ge sprekken tegelijk te volgen. Ze gin gen me uitdagen en uitschelden. Het was ook echt een klierklas, die een slachtoffer zocht. Ze had den iemand nodig om hun negati- viteit te uiten." Ze heeft haar diploma gehaald. „Dat was een opluchting, want ik hoefde toen niet meer terug. Je kunt iets afsluiten." Op haar ver- 'Ik was te onzeker, had een negatief zelfbeeld en faalangst. Dat was allemaal een gevolg van het pesten' volgopleiding verzorging liep Fran cisca echter vast. „Ik was te onze ker, had een negatief zelfbeeld en faalangst. Dat was allemaal een ge volg van het pesten. Ik had zulke negatieve ervaringen." Ze vertelt haar geschiedenis nu op weloverwogen en zelfverzeker de toon. „Van mijn zestiende tot mijn achttiende heb ik hulp ge had. Ik heb veel over pesten ge praat, er veel over nagedacht, er veel over gelezen. Ik weet nu dat pesten niet zonder reden is. Het is nooit goed te praten, maar vaak hebben pesters zelf een probleem, zoals een niet veilige of geen fijne thuissituatie. Om onzekerheid of verdriet te verbergen zoeken ze een slachtoffer. Je moet daarom verder kijken, dieper graven bij pesten. Niet alleen het gedrag be straffen, maar ook zoeken naar wat erachter zit, anders los je het probleem niet op." Begrip voor haar pesters is een groot woord, zegt ze. „Ik ben er nog steeds boos en verdrietig over, maar ik kan nu wel accepte ren dat het is gebeurd. Dat is een heel proces geweest." Francisca wil gehoord worden en zet zich daar volop voor in. „Het is belangrijk om het verhaal te delen. Er moet veel meer heid over pesten komen, want beschadigt zo veel mensen. Dat móet stoppen. Het is heel moeilijk om erover te spreken, maar wel heel belangrijk. Als mensen zoals ik daar niet over praten, dan dur ven degenen die nu worden ge pest dat zeker niet te doen." De beide Bosnische werkne mers kwamen op april 2011 om het leven door verstikking in een tank in aanbouw waarin zich for- meergas bevond. Volgens Van der Hoeven mochten ze niet in de tank komen en hadden ze daar ook niets te zoeken. „Bovendien wisten ze dat het gevaarlijk was om die tank in te gaan." Tijdens de rechtszaak bleek dat A. Mehic die dag aan de bui tenkant van de tank aan het las sen was. Toen hij 's avonds niet bij het busje verscheen, dat hem naar Terneuzen zou brengen, ging voorman M. Atic naar hem op zoek. Nadat hij ook niet terug kwam, gingen anderen ook zoe ken en zagen ze de mannen in de bewuste tank liggen. Officier van justitie I. Koop- mans vindt dat de Duitse aanne mer Uhde Gmbh en onderaanne mer Hertel Gmbh verantwoorde lijk zijn voor de dood van de man nen. Volgens haar klopte het vei ligheidsprotocol in het geheel niet. „Het was niet de vraag of het mis zou gaan, het was alleen de vraag wanneer het mis zou gaan" zei ze. „Als je welbewust een onveilige werkomgeving creëert doordat je de regels met voeten treedt, dan kan je verwach ten dat het fout gaat." Ze eiste dat beide bedrijven boetes betalen Officier eist boetes van elk twee ton tegen aannemers voor nalatigheid waardoor twee werknemers stierven van elk twee ton. „Als werkgever heb je de verplichting om zorg te dragen voor een zo veilig mogelij ke werkomgeving en daarin zijn Uhde en Hertel niet geslaagd. Dat reken ik beide bedrijven aan." Ze noemde die nalatigheid een ern stig misdrijf. „De werknemer be vindt zich in een afhankelijke po sitie en heeft behalve het nemen van ontslag niet zo heel veel op ties om uit te kiezen. Als werkne mer ben je betrekkelijk weerloos en overgeleverd aan je bazen." De raadsmannen Van der Hoe ven en D. Schreuders betoogden juist dat er een strak veiligheids protocol heerste bij de bouw van de fabriek en dat werknemers el ke dag ook veiligheidsinstructies kregen. Volgens hen is het onver klaarbaar dat eerst Mehic en daar na Atic de tank in gingen. Ze vroegen aan de rechtbank om de bedrijven vrij te spreken. Officier en raadsmannen wer ken repliek en dupliek schriftelijk af. Uitspraak 6 juni. BREDA. Opnieuw heeft de recht bank in Breda een verdachte vrij gelaten van de koelbloedige liqui datie op de Litouwer Gintas Ma- cionis. Het is de Zierikzeeënaar bij wie thuis alles werd geregeld. Hij komt vrij tot 4 juli. Dan begint de inhoudelijke behandeling van de zaak. Op dit moment ziten nog maar twee van de vier verdachten vast. Litouwer Macionis werd op 22 fe bruari 2014 op de oprit van zijn woning in Huijbergen doodge schoten. Macionis zou dood zijn geschoten na ruzie met een wiet- crimineel. De rechtbank in Breda trekt mi nimaal drie dagen uit voor behan deling van de zaak, begin juli. DINSDAG 19 APRIL 2016 makkelijke p Francisca van den Berge: „Pesten móet stoppen." foto Marcelle Davidse door Emile Calon MIDDELBURG. De dood van twee werknemers bij de bouw van een fabriek op het terrein bij Yara in Sluiskil was een noodlottig onge val, betoogde raadsman R. van der Hoeven. „De werkgevers kunnen daarvoor niet aansprakelijk wor den gesteld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32