Middelburgse brug op transport naar Gouda Reddingsvloot mogelijk deel Veiligheidsregio De pestkop is gehandicapt Leesbril Francisca, zelf ook slachtoffer: 2 ZEELAND Jarenlang werd Francisca gepest. Nu, op de Dag tegen het Pesten, doet ze haar verhaal. „Ik was heel eenzaam." A. tips COMMENTAAR Vandaag is er weer eens aandacht voor pesten. Dit on derwerp wil maar niet weg uit de lange reeks dagen die we hebben voor allerlei goede doelen. Pesten is een zeer hardnekkig verschijnsel. De gevolgen zijn groot. Want als mensen systematisch en langdurig mentaal of fy siek geweld tegen je plegen zonder dat je je kunt verweren, ga je eronderdoor. Je kunt er je leven lang last van hebben. Het is dus bepaald geen luxe tegen pesten in actie te komen. Maar hoe? Inmiddels is alles geprobeerd. Tot en met rolverwisse ling. In die aanpak wordt juist de pestkop 'zielig' verklaard. Daar zit wel iets in. Maar hoe goed het pestprotocol van een school ook is, als er niet wordt gehandhaafd is het zinloos. De kinderombuds man ziet hier een taak voor de on derwijsinspectie. Terecht. In elk geval is degene die niet be grijpt waar plagen overgaat in pes ten behoorlijk zielig. Die heeft een zeer matige sociale intelligen tie. De pestkop die wél doorheeft dat hij het eigenlijk niet kan maken maar die blijft pesten, heeft een nog grotere handicap. Aan beide beperkingen moet worden gewerkt. Ondertussen kunnen de meelopers en de toeschouwers het pesten snel beëindigen. Want als zij zich afkeren, is de 'lol' meestal meteen voorbij. Kinderombudsman pleit terecht voor optreden van de onderwijsinspectie tegen pesten MIDDELBURG. Constructiebedrijf Hillebrand in Middelburg heeft de afgelopen anderhalf jaar ge werkt aan de productie van één van de grootste beweegbare brug gen van Nederland. De brug met een lengte van 41 meter en een breedte van 23 me ter maakt onderdeel uit van het project Parallelstructuur A12 bij Gouda. Gisteren werd de brug op een ponton gehesen en ging het op transport. De brug, met een to taalgewicht van 390 ton, heeft een doorvaartbreedte van 25 me ter en in gesloten stand een door- vaarthoogte van 7 meter. Na het afbouwen wordt de brug eind 2016 in gebruik geno men. Almanak Het accepteren van een leesbril heeft vaak wat tijd nodig. Zo ook bij die Zeeuws-Vlaming. Hij wilde er liever niet aan, maar de bril won het van de hoofdpijn. Op kantoor plaagden collega's hem regelmatig met zijn lees bril, die meer op zijn hoofd dan op zijn neus stond. De veertiger lachte dan altijd vrolijk mee, tot hij er op een morgen achter kwam dat hij die bril toch harder nodig had dan hij dacht. Hij probeerde met zijn muis de cursor te verplaatsen, maar op het scherm gebeurde niets. Het euvel was snel opgelost toen hij ontdekte dat hij met zijn brillenkoker navigeerde. Avond vol kreeft en asperges Waterige en draderige as perges, daar heeft chefkok Gerard de Groot het een beetje mee gehad. Hij be dacht daarom een nieuwe bereidingswijze: in een pa pieren zak in de oven. „Zo worden ze knapperiger en behouden ze de smaak." In een menu met verschillen de seizoensproducten, zo als kreeft en aardbeien, pre senteert hij verschillende bereidingen tijdens de Kreeft Aspergeavonden op 21 april en 17 mei in restau rant Proef Zeeland op Neel- tje Jans. Lezing Weven op Walcheren Dr. Willem van den Broe- ke houdt woensdag een le zing over Weven op Wal cheren. Hij vertelt dat het er in de eerste helft van de negentiende eeuw op leek dat er op het eiland Wal cheren een omvangrijke textielnijverheid tot ont wikkeling zou komen, maar dat hier ondanks het aanvankelijke succes een einde aan kwam. De gratis lezing begint om 20.45 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. LPV: heelhouden die Scheldekraan Haal de Vlissingse Schelde kraan niet uit elkaar maar rij die voorzichtig van de zwakke Jan Weugkade naar de Hellingbaan. Dat kan als het verwijderde deel van de kraanrails te rug wordt gelegd, stelt de LPV voor. Fractielid Wim Hirdes vraag het college dat met spoed te onderzoe ken, voor de kraan gede monteerd wordt. De Schel dekraan moet tijdelijk weg om de kades rond het Dok te herstellen. Tegen het plan van het college om de onderdelen van de kraan zolang op te slaan naast de Oude Verbandkamer rijst protest uit vrees dat de kraan uiteindelijk toch niet terugkomt. Druk overleg over Dokbrug Zestien bedrijven en instel lingen praten mee over ver eisten en ligging die de nieuwe Dokbrug in Vlissin- gen moet krijgen. De voor naamste belanghebbende is de Koninklijke Schelde- groep, maar ook de Vlis singse Ondernemerscentra le en de Fietsersbond doen mee, meldt het college op vragen van de LPV. De brug kan er eind 2017 lig gen. Het begon in groep 7 van de basisschool. „Ik werd buitengeslo ten", zegt de nu 22-ja- rige Francisca van den Berge uit Kapelle. „De andere kinderen ne geerden me of schopten onder ta fel tegen mijn benen. Dat deden ze omdat ik dik en verlegen was en niet kon meekomen met gym. Daardoor zagen ze me als een makkelijke prooi." Ze voelde zich machteloos. „Je durft er niets tegen te doen. Als In Zeeland hebben de Van Dixhoorn Brigade in Middel burg, de Goese Reddingsbrigade en de Reddingsbrigade Zierik- zee-Duiveland een vaartuig dat specifiek geschikt is om in onder gelopen gebied te varen en men sen te evacueren. In heel Neder land zijn dat er negentig. Er staan duizend speciaal opgeleide en geoefende vrijwilligers van Reddingsbrigade Nederland pa raat om 365 dagen per jaar, 24 uur per dag binnen een uur na alarmering te kunnen uitrukken als er ergens in Nederland een ramp dreigt of gebeurt. Hiervoor ontvangt de Red dingsbrigade sinds 1995 een bij drage van het ministerie van Vei ligheid en Justitie. Binnen het landelijk veiligheidsberaad wordt gesproken over het onder brengen van de reddingsvloot bij de veiligheidsregio's. Mocht het zo ver komen, dan zal de VRZ be kijken hoe de reddingsvloot in te passen in de organisatie en zal er ook over de financiering gespro ken worden. FZC Tip? redactie@pzc.nl NEELTJE JANS MIDDELBURG VLISSINGEN VLISSINGEN 'Ik was een door Rolf Bosboom 8 WAT ALS JE WORDT GEPEST? Bron: Stichting Aandacht voor Pesten en C edrags- problemen- kinderen.info 1 .Probeer rustig te blijven en de pesters te nege ren. Pesters vinden het namelijk alleen maar leuk als jij reageert. 2.Laat met je lichaamshouding zien dat je niet bang bent (ook al ben je dat wel van binnen). Dit werkt echt. 3.Zoek naar een manier om anderen duidelijk te maken dat je gepest wordt. Houd het niet geheim, hoe lastig dat ook is. 4.Ga naar de vertrouwenspersoon op school. Als je buiten school gepest wordt, neem dan contact op met bijvoorbeeld je sportleraar 5.Vertel het je ouders, schrijf het desnoods op een briefje, stuur een e-mail, maar vertel het! Ö.Bezoek forums op internet en vertel je verhaal (anoniem) daar. Je kunt veel steun hebben aan anderen. 7.Besef dat niemand ooit recht heeft om iemand anders te pesten. Er kan nooit een aanleiding zijn waarom mensen gemeen tegen elkaar mogen zijn. 8.Neem je eigen probleem serieus. Pesten is ingrij pend en heeft gevolgen. Doe niet of er niks aan de hand is MIDDELBURG. De Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) is bereid de drie Zeeuwse onderdelen van de Na tionale Reddingsvloot over te ne men, mocht de minister besluiten de vloot over te hevelen naar de regio's. Het brugdeel wordt op een ponton geladen die in het kanaal door Walche ren ligt. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31