Franqois Kint schrijft voor de Hartstichting Zeeuws-Vlaamse scholen in gevaar Jeugdmonitor derdeklassers Opvallend: in de meeste grote gemeenten roken minder leerlingen wiet dan in kleinere. Laura Davidse uit Middelburg voor een grote poster van William Shakespeare in Stratford-upon-Avon. Ze speelt Juliet tijdens de Shakespearedag, zaterdag in het Chassé Theater in Breda. MIDDELBURG. Minder derdeklas sers in het voortgezet onderwijs steken weieens een joint op en ook het gebruik van zwaardere middelen is teruggelopen. Die con clusie trekt ZB Planbureau van Zeeland uit de Jeugdmonitor 2015, een enquête waaraan 3091 scholie ren in de leeftijd van 14 tot en met 16 jaar hebben meegedaan. Elke vier jaar wordt dit grote onderzoek gehouden. In 2007 zei 20 procent van de derdeklassers weieens marihuana, wiet of hasj te hebben gebruikt. In 2011 was dat 15 procent en vorig jaar 14 pro cent. Verreweg de meeste scholie ren komen aan wiet via vrienden of schoolgenoten. Op het vmbo wordt meer geblowd (17 procent) dan op de havo (11 procent) en het vwo (5 procent). Niet overal nam het softdrugs- gebruik af. Op Schouwen-Duive- land (van 19 procent in 2011 naar 21 procent in 2015) en Vlissingen (van 13 procent naar 18 procent) zeiden juist meer scholieren soft drugs te gebruiken. Het gebruik in de drie andere stedelijke gemeen ten - Terneuzen, Middelburg en Goes - nam dat weer sterk af. Het zakte in die plaatsen (ver) onder het Zeeuwse gemiddelde: in Ter- neuzen van 11 procent in 2011 naar 7 procent in 2015, in Middelburg van 16 naar 9 procent en in Goes van 15 naar 13 procent. Terneuzen heeft daarmee met Tholen het laagste percentage jongeren dat zegt softdrugs te gebruiken. Leo de Pan van Indigo Zeeland, dat zich onder meer bezighoudt met voorlichting over en voorko men van drugsgebruik, heeft geen verklaring voor lagere percentages in drie van de vier grote gemeen ten. „Het is een beperkte leeftijds groep die ondervraagd is. Als het onderzoek zou worden verbreed tot 18-plussers krijg je wellicht een heel ander beeld." Indigo zoekt op scholen, festi vals en bekende hangplekken jon- Op Schouwen-Duive- land zegt 21 procent van de derdeklassers geblowd te hebben, in Terneuzen 7 procent geren op om voorlichting te geven over drugs. De afname van het drugsgebruik in Zeeland is een mooie opsteker voor Indigo, al rea liseert De Pan zich dat er meer fac toren een rol spelen. Met de uit komsten van het Jeugdmonitor kan Indigo zijn voorlichtingsstrate gie bepalen. ZB Planbureau vroeg ook naar harddrugs als cocaïne, paddo's, GHB en heroïne. Ook hiervan loopt het gebruik terug. Leerlin gen uit de gemeenten Noord-Beve land (12 procent) en Borsele (9 pro cent) zeggen het vaakst harddrugs te hebben gebruikt. Het Zeeuwse gemiddelde is 5 procent. Verder noemt ZB het opvallend dat voor het eerst het gebruik van lachgas is genoemd, door 3 pro cent van de leerlingen. Dat schrijven de besturen van de vier Zeeuws-Vlaamse middel bare scholen in een brandbrief aan de drie gemeentebesturen. De scholen hebben te maken met verschillende problemen. De belangrijkste, én specifiek Zeeuws-Vlaams, is de bevolkings- krimp. Alleen al daardoor daalt de rijksbijdrage aan de vier scho len samen in acht jaar tijd van 43 miljoen naar 36 miljoen. Door een nieuwe rekenwijze bij het mi nisterie zou daar nog eens 2 mil joen af gaan. „We hebben dus steeds minder geld, terwijl we juist nu móeten investeren om in de toekomst kwalitatief goed on derwijs aan te kunnen bieden", licht directeur Frank Neefs van het Zwin College in Oostburg toe. „Als we bovenbouwgroepen van meerdere scholen samen les willen geven, krijgen we te ma ken met vervoerskosten. Dat geldt ook wanneer een docent op meerdere scholen gaat lesgeven. Of je geeft in meerdere klassen te gelijkertijd les, met behulp van digitale hulpmiddelen, maar ook dat kost geld." ZEELAND 4 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DINSDAG 19 april 2016 Zeelan Shakespeare in love Minder scholieren blowen door Theo Giele OOSTBURG. Het Rijk móet over de brug komen met geld voor ver nieuwing in het voortgezet onder wijs in Zeeuws-Vlaanderen. Ge beurt dat niet, dan kan in deze re gio binnen een paar jaar geen goed onderwijs meer gegeven worden. ZEELAND 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30