|the doors te Het is geen wisselen. Het pakt even vaak succesvol als 23 45-plus vrouwen zijn fervente e-readers Koblenko in verwachting gouden formule: popbands die van leadzanger dramatisch uit. Media Entertainment Vrouwen van 45 jaar en ouder vormen de grootste gebruikersgroep van de e-reader, het apparaatje waarmee e-boeken kunnen worden gedownload en gelezen. Van alle gebruikers behoort 75 procent tot deze groep. Dat blijkt uit onderzoek. Actrice Victoria Koblenko (35) en ex-profvoetballer Evgeniy Lev- chenko (38) verwachten dit na jaar hun eerste kindje. 'We zijn ontzettend blij', schrijft de vader in spe op Instagram en Twitter. A Voormalig GunsN' Ro- ses-frontman Axl Ro se leent voortaan zijn stem aan AC/DC. Maar Radio Veroni- ca-baas en Top 40-goeroe Erik de Zwart vindt het onmogelijk te voorspellen hoe de op merkelijke transfer in de hardrockwe- reld landt. „Axl Rose is natuurlijk een bekende figuur, maar het typi sche stemgeluid van AC/DC heeft hij bepaald niet." „Wisselen van zanger blijft een lastig verhaal. Het lijkt me een kwes tie van juiste timing. Is bijvoorbeeld de muziek van die bewuste band op dat moment in trek of niet? En een goede zanger is nog geen ster, zeg ik altijd. Kijk maar naar al die talenten jachten, hoeveel breken er nou ver volgens écht door?" Je kunt voorzichtig concluderen dat imitaties van je voorganger zel den werken. Voormalig leadzanger Ian Astbury van gothic rockband The Cult, moest in 2002 het legenda rische The Doors nieuw leven inbla zen. Hij beheerste haarfijn de ma niertjes van de in 1969 dood aange troffen Jim Morrison, maar het pu bliek schoof hem al snel als ongeloof waardig opzij. En dichter bij huis: dat Luv-zangeres Patty Brard in 1980 werd vervangen door lookalike Ria Thielsch, bleek ook niet bepaald een schot in de roos. Typisch AC/DC of niet, die band redt het wel, denkt NPO Radio 3FM-dj Michiel Veenstra. „Ik wil de fans niet tegen het hoofd stoten, maar vorige zanger Brian Johnson was nou niet zó belangrijk voor het succes van AC/DC. Wie naar een concert gaat, wil gewoon Highway to Hell horen. Hun klassieke hits dus. Door die nostalgische waarde blijft het publiek wel komen. Overigens heeft Axl Rose ook die nostalgische waarde. Die combinatie is misschien wel slim." Hoe belangrijk is de frontman- of vrouw voor de chemie tussen de band en de fans, vraagt Veenstra zich hardop af. „Davey Havok van punkbandje AFI is straks de nieuwe zanger van No Doubt, maar die groep hing zo aan Gwen Stefani dat ik twijfel of het gaat werken. Stel je U2 zonder Bono voor. Wil je daar heen?" Maar wat is dan het recept? „Niet gaan reproduceren dus", vindt de 3FM-presentator. „Neem Genesis. Onder leiding van Peter Gabriel hoorde je experimentele, bijna psy chedelische muziek. Met Phil Collins kreeg je ineens van die typische ja ren '80 radiohits. De band werd veel succesvoller, al bleef de harde fanba- se natuurlijk zeggen dat het 'toch niet meer zo was als vroeger'." Band van eigen bodem Di-rect overleefde op deze manier ook een cruciale wis sel. Zanger Tim Akkerman vond het in 2009 wel welletjes en via een tv-programma - Wie is Di-rectop BNN - kwam de Haagse formatie aan de fors minder brave Marcel Vee- nendaal. De band vond zichzelf volledig op nieuw uit en begon een zeer succes vol tweede leven. „Het was toch een soort highschoolbandje met meisjes idolen", zegt Qmusic-dj Wim van Helden. „Ze veranderden in een se rieuze rockband en dat was ongetwij feld de bedoeling. Die jongens wil den natuurlijk van dat imago af." Queen hengelde na de dood van Freddie Mercury (in 1991) leadzanger Paul Rodgers van onder meer Bad Company binnen. Een wel héél extre me tegenpool. Mercury maakte faam als flamboyant artiest met een onmo gelijk in een hokje te stoppen stemge luid, Rodgers was een ietwat stijve bluesrocker. American Idol-winnaar Adam Lambert (34), die momenteel met de oude rotten van Queen op de bühne staat, blijkt wat dat betreft een gou den zet. Een nieuwe generatie, maar met de flair van de oorspronkelijke frontman. Velen zijn lovend. Wisselen van boegbeeld gaat hoe dan ook zelden zonder slag of stoot. „De fans vonden het een drama, ik kreeg koffers met brieven", vertelt Anny Schilder die in 1984 afscheid nam van BZN. Zij stelde een jaar la ter hoogstpersoonlijk nieuweling Ca- rola Smit voor aan het volk in een tv-programma. „Bij ons ging het niet zozeer om de persoonlijkheid, maar om die typische BZN-sound." Maar of het de fans echt alleen om de mu ziek ging? Schilder: „Mijn dochter was net geboren, ik lag nog in het zie kenhuis en fans liepen gewoon dood leuk naar binnen. En dan kwaad wor den als je ze wegstuurt hè? Ik weet niet waarom, maar die BZN-fans zijn vaak een beetje engig." DINSDAG 19 APRIL 2016 Cultuur Een geschikte vervanger vinden. Een allesbehalve eenvoudige klus. Heel wat bands probeerden het. QUEEN Freddy Mercury/Adam Lambert DI-RECT Tim Akkerman/Marcel Veenen- daal GENESIS Peter Gabriel/Phil Collins •V; .£^1. 'f/f r X Jim Morrison/Ian Astbury LUV Patty Brard/Ria Tielsch Altijd riskant: nieuwe zanger, zelfde band door Gudo Tienhooven Carola Smit (rechts) werd in 1984 gepresen teerd als de opvolger van zangeres Anny Schilder bij BZN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24