ledereen beslist mee over cao 'Verjonging en vernieuwing werpt vruchten af 20 Bankpersoneel pessimistisch Grote klus BAM Noord-lerland zegt FNV-bestuurder Gijs van Dijk (35). Nee, de vakbond is niet op sterven na dood. Ook de 1 mei-traditie is Somberheid overheerst bij me dewerkers in de financiële sec tor als het om werkgelegen heid gaat. Maar liefst 4 op de 10 medewerkers, vooral mbo'ers, denken dat zijn of haar baan in 2013 niet meer zal bestaan. Bouwbedrijf BAM gaat samen met Graham Construction het ziekenhuis Ulster Hospital in Belfast uitbreiden. Met de op dracht is een bedrag gemoeid van zo'n 120 miljoen euro. Daar van is de helft voor BAM. Voortaan moet iedereen kun nen meepraten en meebeslis sen. Ook niet-leden, zzp'ers en jongeren. En dat allemaal via een nieuwe community. „Revo lutionair", noemt voorzitter Piet Fortuin van CNV Vakmen sen het. „Hiermee trappen we de deuren in van de achterka mertjes waarin cao-onderhan delingen nu nog plaatsvinden. De onderhandelingen moeten transparant en begrijpelijk zijn, voor iedereen dus." Het begint er al mee dat mensen via de website hun voorstellen en ideeën kunnen inbrengen die in de cao-onder- handelingen kunnen worden 'Hiermee trappen we de deuren in van de cao- achterkamertjes' meegenomen. Elke stap in het cao-proces is vervolgens live te volgen. Komt een werkgever met een tegenbod, of ligt het uiteindelijke cao-akkoord op ta fel, dan kunnen mensen met een hun stem uitbrengen. Binnen twee jaar moeten de honderd grootste cao's via jeachterban.nl zijn afgesloten. De vakbond ziet het als noodza kelijk kwaad; het heeft te lij den onder de veranderende ar beidsverhoudingen en -contrac ten. Nu het leger aan zzp'ers en tijdelijke krachten snel groeit, verliest de vakbond - zeker in de ogen van het bedrijfsleven en de politiek - draagvlak. „Langs deze weg willen we die draagvlak weer creëren en zeg genschap faciliteren." Mensen kunnen ook met an dere vragen over werk en inko men terecht op jeachterban.nl. Een panel van CNV-experts be antwoordt die. Op die manier hoopt CNV zelf mee te kunnen moderniseren. „We kunnen on ze rol alleen behouden als ook nieuwe houvast bieden." Oosterpark. Daar zie je rapper Fresku en hoofdact Typhoon." „We vervangen in een drieman schap zijn werk in het dagelijks be stuur. De FNV staat stevig en de leden kiezen volgend voorjaar een opvolger. Dus het is nu niet aan de orde." „Wij kunnen dingen veranderen. Dat is gaaf. Ik denk aan de jonge ren. Die zijn als muisjes begonnen maar kondigen nu zelf hun acties tegen het jeugdloon af. Ik denk aan een vrouw zonder vast inko men. Elke maand zorgen over de huur, over haar kind. Zij heeft nu een echte baan. Deze mensen ver tellen op de manifestatie hun verhaal. Dat emo tioneert me. Het is gewoon cool. De FNV is een veran- dermachine voor mensen." „Als vakbondsbestuurder alleen langskomen bij een bedrijf voor een cao-overleg is uit de tijd: denk maar aan alle losse contrac ten. In heel het land zoe ken bestuurders en colle ga's de werkvloer op. We bespreken wat er speelt. Dat is een kwes tie van lange adem. Een gebied als Schiphol met tienduizenden ba nen behandelen we als een geheel waar werkers voor el kaar op komen." De vakbond is meer dan een symbool. „Kijk maar naar Schip hol", zegt Gijs van Dijk. „De luchthaven is voor mij hét voor beeld van de nieuwe FNV. Na ja ren van investeren halen we daar nu de oogst binnen. Met vaste ba nen en nieuwe leden." Het aanstormende talent werk te volop mee aan vakbondsver nieuwingen als het Organizing Department, dat de werkvloer ac tiveert. En aan het team Handha ving Naleving, dat de baas con troleert. Vakbondsmensen doken op de bedrijvigheid op en rond Schiphol, een regio met rond de 70.000 werknemers. Met succes, vindt de jonge be stuurder, die nu in Amsterdam druk bezig is met de 1 mei-mani festatie. „We zijn trots. Dat vieren we straks hier in de hoofdstad met de Dag voor de Echte Banen." „Dat doen onze leden. Zo trokken vaste werknemers van bedrijven in vrachtafhandeling op de lucht haven bij ons aan de bel voor hun uitzendcollega's die met slechte contracten en slecht loon zaten. Onze bestuurders krijgen dan hulp van het team Handhaving Naleving. Dat zijn 25 juristen en onderzoekers. Bizar dat dit moet. Werk is zo onzeker en zo slecht betaald dat het soms bijna men senhandel lijkt." „We spraken bij deze bedrijven in de vrachtafhandeling met werkne mers en uitzendkrachten. We be keken loonstrookjes, een wirwar van onzekere contracten. We bere kenden dat ze tot de helft minder verdienden dan waar ze recht op hadden. Dat brachten we naar de baas." „We weten het net: ze krijgen ge lijk loon, soms zelfs 400 euro méér per maand. Ook krijgen 26 mensen een vaste baan. Zo maken we het verschil. Met weer veertig nieuwe leden erbij. En we gaan in gesprek met Schiphol zelf over an dere bedrijven. Willen zij echt sa menwerken met ondernemingen die niet netjes zijn? Dat vinden ze niet leuk. We kunnen steeds grote re druk uitoefenen. Als onze le den echt boos zijn, zou het me niet verbazen als eens de vrachtaf handeling plat gaat. „Remy Bonjasky weet als geen an der hoe je hard moet trainen, veel moet vechten. Hij laat zien hoe je strijd moet leveren om te winnen, als drievoudig wereldkampioen in de K-i. Dat inspireert ons. Daar om geeft hij les op de manifesta tie." „Alle Europese hoofdsteden kleu ren dan rood. Hier hebben wij die traditie nieuw leven ingeblazen, net zoals de FNV is vernieuwd. Negenduizend mensen deden vo rig jaar mee. En nu verwacht ik er weer duizenden. We lopen onze mars naar de manifestatie in het Economie 1,6 De Nederlandse export van bloemen en planten is in het eerste kwartaal van dit jaar met bijna 1 procent toegenomen tot 1,6 miljard euro. door Natasja de Groot De vakbond CNV heeft zich de kritiek van werkgevers en politi ci aangetrokken en geeft flinke tegengas met een nieuw initia tief om mensen invloed te ge ven op de cao: jeachterban.nl. Het belooft dé nieuwe manier van onderhandelen en organise ren te worden, zegt de CNV. Piet Fortuin CNV Vakmensen Nog meer vernieuwing: Ton Heerts stopt. Uw naam valt steeds. Wat doet een dertiger in de bond? foto Shody Careman Wat is er dan vernieuwd? door Bart van Eldert 'Muisjes' inde FNV piepen steeds harder Hoe dan? Maak dat eens hard. En wat zei de baas? Ah, vandaar die vechtsportkampioen op 1 mei? Strijdbaar feestje?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21