Ajax maakt werk van terugkeer Huntelaar Makkelie moet en gaat direct door SPORT 17 Guardado terug in wedstrijdselectie tegen Vitesse; einde seizoen Hendrix De Schalke 04-spits en diens ma nagement zijn op de hoogte van de interesse, nadat Ajax ook in de winterstop al informeerde naar de situatie rondom Huntelaar. De voetballer zal in de komende maanden zijn opties afwegen, in de wetenschap dat zijn contract in Gelsenkirchen tot medio 2017 doorloopt. Ajax heeft naast de hui dig clubtopscorer Arek Milik (ne gentien goals) nauwelijks opties voor de spitspositie. Een overstap van Huntelaar naar Ajax was in de winter geen optie, maar deze zomer ontstaat een nieuwe situatie Huntelaar scoorde dit seizoen tot nu toe negen keer en maakt met de Duitse club een moeizaam sei zoen door. Schalke 04 speelt on der trainer André Breitenreiter reactievoetbal, zonder buitenspe lers, waardoor Huntelaar in veel wedstrijden ver van het vijandelij ke doel speelt. De sportieve koers van de club is bovendien uiterst onzeker: pas in juni treedt de nieu we technisch directeur Christian Heidel in dienst. Ajax volgt die ontwikkelingen met interesse. Trainer Frank de Boer verklaarde eerder al Hunte laar graag in de winterstop toe te willen voegen aan zijn selectie. Een overstap was toen geen optie, maar deze zomer ontstaat onver mijdelijk een nieuwe situatie. De kans is reëel dat Schalke het team gaat renoveren en het is maar de vraag welke plek Huntelaar straks krijgt in die pikorde. Huntelaar gaf eerder al aan een terugkeer naar Ajax niet uit te sluiten; een transfer naar pakweg China of T\ir- kije ligt niet in planning. De dag na zijn discutabe le strafschop voor Ajax tegen FC Utrecht be gint vroeg voor Danny Makkelie, in het weekeinde scheidsrechter in het betaald voet bal en doordeweeks politieagent in Dordrecht. Om kwart voor zes gaat de wekker. Makkelie heeft vroege dienst en zal het deze dag druk hebben. „Prettig om meteen in het ritme te komen en veel te doen te hebben. Dan maalt het niet zo door je hoofd", zegt hij. Makkelie is bij een aanrijding van een motorrijder die in de am bulance behandeld moest worden. Er is een winkeldiefstal. Een in braak op een bouwplaats. En een echtelijke twist. „De uitvoerder be gon er meteen over. Geen kwaad woord, want hij was Ajax-suppor- ter", zegt Makkelie. „Ook die man van die echtelijke twist had het over Ajax - FC Utrecht. Ik zei: 'Me neer, daar ben ik hier niet voor'." Makkelie vertelt het allemaal met een glimlach, maar de humor in de nasleep is ver te zoeken. „Ik heb me niet verbaasd over de op hef die is ontstaan, maar meer over diverse reacties. Sommige wa ren wel erg persoonlijk, zeker van bekenden uit de voetballerij die weten hoe moeilijk het is om zo'n wedstrijd te leiden. Ach, en ik ben best wat gewend, vanwege mijn werk. Als ik een boete geef, begin nen mensen ook weieens te schel den. Maar dat is vaak minder per soonlijk. Nu raakt het je als je ouders en broers ermee worden geconfronteerd. Mijn ene broer krijgt wel eens vervelende reacties bij zijn eigen wedstrijd, mijn ande re op zijn werk. Zij kunnen er wei nig aan doen dat ik scheidsrechter ben geworden." De middag en avond na de wed strijd brengt Makkelie door met zijn ouders en jongere broer. Stu dio Sport staat niet op, ze praten en praten, waarna de scheidsrech- 'Als ik een boete geef, beginnen mensen ook weieens te schelden' ter vroeg onder de wol kruipt. „Geslapen heb ik amper, ik denk drie uurtjes. Dat moment kwam wel tienduizend keer voorbij. Het gekke is: je wilt er niks van zien of lezen, maar je doet het toch. En het eerste wat ik zag toen ik 's morgens om zes uur de televisie aanzette, was een reportage over de titelstrijd." Makkelie vindt niet dat hij de ti telstrijd heeft beïnvloed. „Dat gaat wel heel ver. Er zijn zoveel wed strijden in een seizoen, dat hangt niet af van één penalty", stelt de arbiter die zich alweer focust op Heracles Almelo - Feyenoord van morgen. Na zijn werkdag hijst hij zich in trainingskledij en gaat de koptelefoon op. „Even hardlopen in de polder." EINDHOVEN. Bij PSV keert Andrés Guardado vanavond terug in de wedstrijdselectie voor het thuis duel met Vitesse. Of de Mexicaan se reserve-aanvoerder aan de af trap staat, is nog een vraagteken. Mogelijk kiest trainer Phillip Co- cu nog eenmaal voor Stijn Schaars, die afgelopen zaterdag te gen Roda JC (0-3) al de gebles seerd uitgevallen Jorrit Hendrix verving. De 21-jarige middenvel der is overigens de rest van het seizoen niet meer inzetbaar van wege zijn in Zuid-Limburg opge lopen knieblessure. 'Aan doelsaldo werken? Eerst eens zorgen dat je wint' Die week daarvoor liet Ajax al zien dat té veel denken aan het doelsaldo ook volledig verkeerd kan uitpakken. Tegen Sparta stond het na twintig minuten al 3-0. Trainer Henk ten Cate wilde meer doelpunten en bracht mid denvelder Perez voor verdediger George Ogararu. „Op zich een le gitiem plan, maar het mislukte", weet Perez nog. „Het was ineens 3-2. Uiteindelijk wonnen we 5-2, maar we gingen bij wijze van spreken voor 9-0." Verlammend Perez wil er maar mee zeggen: te veel denken aan het doelsaldo kan ook verlammend werken. Bo vendien: elke actie kan beslissend zijn. Een onbenullig foutje, een strafschop, een vrije trap. Zoals in 2007. Toen Ajax tegen Willem II vlak voor tijd dé kans kreeg op een cruciaal doelpunt. Terwijl Wesley Sneijder, Klaas-Jan Hun telaar en Perez in het veld ston den, eiste de net ingevallen Span jaard Roger de bal op. Mis. „Toen had ik moeten ingrijpen. Dat werd mij door Henk ten Cate ook kwalijk genomen en daar had hij ook wel een punt. Roger was zo overtuigend: dit wordt mijn bal en het was ook een bal voor een linkspoot zoals hij." Misschien praten we over tien jaar wel opnieuw over dit soort beslissende details. Want alles telt mee. Wat te denken van het wisselbeleid? Wie breng je en wie juist niet? Opvallend: zowel PSV als Ajax heeft geen typische pinchhitter. PSV heeft met Luuk de Jong en Jürgen Locadia wel twee volwaardige centrum spitsen die oorlog kunnen maken in het strafschopgebied als je ze letterlijk naast elkaar opstelt. Zeg maar in een soort van stormram tactiek voor de laatste tien minu ten. Waarom niet eens de éérste tien minuten met die B-variant starten? Misschien nog niet met een vanavond tegen Vitesse, maar in de wedstrijd hierna thuis tegen Cambuur. De tegenstander verrassen en overrompelen, zodat je wellicht snel scoort en meteen het verzet breekt. Want PSV is voorlopig nog steeds de jager, Ajax de opgejaagde. De Am sterdammers hoeven minder met het doel saldo bezig te zijn. Simpelweg omdat het een volgens Joel Velt- man redelijke veilige 'voorsprong' is. Daar om moet Ajax ook geen gekke fratsen uithalen om aan het doelsaldo te werken, zegt Ogararu, in 2007 slachtoffer van de tactische wissel van Ten Cate. „Ik was er echt van over tuigd dat we kam pioen zouden worden in mijn eerste jaar bij Ajax", zegt de Roemeen, nu jeugdtrainer bij de Amsterdammers. „Maar de af loop was dramatisch. Het jaar daarvoor liep ik met Steaua Boe karest door een goal van Middles brough in de laatste minuut de fi nale van de Europa League mis. Dat doelsaldo met Ajax was nog erger." DINSDAG 19 APRIL 2016 elke goal is cruciaal door Daniël Dwarswaard en Sjoerd Mossou AMSTERDAM. Ajax wil Klaas-Jan Huntelaar deze zomer graag terug halen naar Amsterdam. De clublei ding beschouwt de 32-jarige Ach terhoeker als een ideale optie voor de spitspositie, óók gezien zijn leef tijd en ervaring. Danny Makkelie weet het hier nog zeker: strafschop, foto Pro Shots door Dennis Jansen Danny Makkelie scheidsrechter Hendrix 2 Jozefzoon 1 Willems 1 Lestienne 1 Maher 1 Guardado 1 (eigen goal 1) Phillip Cocu PSV-trainer Luuk de Jong foto Pies United

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18