Parlement zet afzettingsprocedure in gang 12 NIEUWS Vuurwerk, gejuich. Nee, Brazilië is geen wereldkampioen. De oppositie viert het mogelijke aftreden van de president. BRASILIA. Na een marathondebat van drie dagen explodeert het Lagerhuis als de 342e parlementariër de beslissende stem uit brengt. De man die zorgt voor de benodig de tweederde meerderheid wordt op de schouders genomen. Even later staat de tel ler op 367 voor en 137 tegen: het Lagerhuis maakt de weg vrij voor de afzetting van pre sident Dilma Rousseff. Op beschuldiging van begrotingsfraude. Met het besluit, gisternacht genomen, hangt Rousseffs carrière aan een zijden draadje. Als ook de Senaat volgende maand instemt en haar na een proces binnen 180 dagen definitief wegstemt is het over en uit. Dan wordt Rousseff, sinds 2011 aan de macht, ook beroofd van iets waar zij al jaren naar uitkijkt: de opening van de Olympische Spe len in Rio de Janeiro, in augustus. Dat eervolle klusje is dan voorbehou den aan vice-president Michel Temer, tot begin dit jaar haar coalitiepart ner en nu haar grootste vijand. Samen met Lager huisvoorzitter Eduardo Cunha gaf hij de aanzet tot de afzettingsprocedu re. Volgens Temer en Cunha noodzakelijk om dat Rousseff zou hebben gesjoemeld met begrotin gen om zich in 2014 te kunnen verzekeren van haar herverkiezing. De president en haar Arbeiderspartij spreken van een 'coup', een 'ordinaire machtsgreep tegen haar en de dertig miljoen Braziliaanse ar men die dankzij haar steunprogramma's een beter leven hebben gekregen. Rousseff (68), ooit guerrillastrijder tijdens de militai re dictatuur, weigert af te treden. Mogelijk doet zij snel een beroep op het hoogste rechtscollege, het Hoogste Federale Tribu naal, om aan vervolging te ontkomen. Haar entourage hamert erop dat er geen enkel be wijs is voor fraude en dat Rousseff net zo heeft gehandeld als voorgangers die er niet op zijn aangesproken. „Dit alles is slechts een excuus van de rijke elite om de Arbei derspartij die al sinds 2003 regeert, van de macht te beroven", aldus haar aanhang. Vol gens politicoloog Luciano Dias heeft Rous seff uiteindelijk dezelfde fouten gemaakt als een van haar voorgangers, Fernando Col- lor de Mello die in 1992 het veld moest rui men wegens corruptie. „Zij heeft te veel geld uit de private sector getrokken, zij heeft het parlement te lang geminacht en zij voert een rammelend beleid", aldus Dias. Na enkele glansjaren worstelt Brazilië met een diepe economische recessie en een enorme corruptie in alle lagen van de politiek. Ook vice-president Te mer en parlementsvoorzit ter Cunha liggen onder vuur. De laatste wordt er van beschuldigd dat hij vijf miljoen dollar aan smeergeld heeft aangeno men van het oliestaatsbe drijf Petrobras. Dat ver klaart de woedende reac ties van Rousseffs parle mentariërs. „Mijn God, wat een hypocrisie. Niet Dilma moet vetrekken maar Cunha", schreeuwt Moema Gramacho (Arbei derspartij) als zij haar stem uitbrengt in het La gerhuis. „Dit gevecht is nog lang niet over", waar schuwt collega Jose Gui- maraes. We hebben nu verloren omdat de coupplegers sterker wa ren maar de strijd gaat door, op straat en in de Senaat." De afgelopen dagen waren al honderdduizenden voor- en tegenstanders op de been voor vreedzame protesten. De affaire splijt de Braziliaanse maatschappij, langs de scheidslijn van arm en rijk en is uitgegroeid tot een populariteitspoll. De laatste peilingen onder de 200 miljoen Bra zilianen doen het ergste vrezen voor Dilma Rousseff. Ruim 60 procent van hen steunt haar vroegtijdig vertrek. „Ze is in het ravijn gevallen. Het is nu zaak dat Brazilië eruit klimt", aldus Eduardo Cunha. 'Een coup, Een ordinaire machtsgreep' Lagerhuis Brazilië brengt Rousseff naar het schavot Aanhangers van Roussseff troosten elkaar op straat nadat het parlement het ingestemd met de afzettingsprocedure, foto Miguel Schincariol/AFP door Hans van Zon President Dilma Rousseff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13