10 NIEUWS New York, de stad die het stempel van vastgoedgigant Donald Trump draagt en waar Trumps naam op menige toren prijkt, stemt vandaag in de Amerikaanse voorverkiezingen. Daarom: een stadsgids door Trumps New York. Stap in het duurste stukje winkel straat ter wereld door de draai deur onder de gouden letters TRUMP TOWER en u staat op his torische grond. Hier daalde Do nald Trump, begeleid door Neil Youngs Rockin' in The Free World de roltrap af om zijn kandidatuur aan te kondigen in de met roze marmer opgeleukte lobby. Hij woont met zijn derde vrouw Mela- nia en zoon Barron (9) in het pent house, ingericht in Louis-XIV-aan-de-LSD-stijl, vol gens een van de ontwerpers die kwistig gebruik maakte van goud, kristal en nog meer marmer. Beneden huist onder meer de Trump Bar, die Billionaire Marti ni's a 20 dollar serveert. Het duur ste appartement in de toren kost op dit moment 23 miljoen dollar. Dat is inclusief Christiano Ronal- do als buurman. Waar de katten van Chuck Blazer zijn gebleven, nadat is gebleken dat de schimmi ge FIFA-bestuurder ze onder bracht in een eigen appartement in de Trump Tower, is onduide lijk. De toren was het decor van The Apprentice, de zakelijke reality- show die Trump in 2004 een extra dosis roem opleverde. Het 'You'rejiredl' ('Je bent ontslagen!') dat hij bezigde om kandidaten naar huis te sturen, verschijnt twaalf jaar later nog op T-shirts. Zonder The Apprentice was zijn campagne nooit zo succesvol ge worden, meent Trumps biograaf Gwenda Blair. „Mensen hebben tien jaar lang kunnen zien hoe hij de baas was, dingen onder contro le had. Dat is deel van ons idee van wie hij is." Het complex kwam tot stand mede dankzij tweehonderd illega le Poolse immigranten, die wer den ingehuurd door het sloopbe drijf dat Trump in 2980 inschakel de om ruimte te maken voor de Trump Tower. Ze werkten ruim tachtig uur per week voor nog geen 5 dollar per uur - als ze al be taald werden. Trump zegt er nooit iets van te hebben geweten, maar twee Polen getuigden in een rechtszaak dat ze hem hoogstper soonlijk hebben gevraagd om ach terstallig loon. Zijn kantoor was aan de overkant van de straat, schrijft onderzoeksjournalist Wayne Barrett in zijn portret van Trumps zakelijke beginjaren, wat het onwaarschijnlijk maakt dat hij nooit de rijen om werk bedelende immigranten heeft gezien. Aan Hillside Avenue is het New Yorkse stadsdeel Queens nog zich zelf, met de Pakistaanse slager Bis- millah op nummer 18010 en daar- naast Sharon's Guyanese rotishop. Maar sla de hoek om, de Midland Parkway op, en de wijk waar ze ker 138 talen worden gesproken, transformeert in een witte encla ve met getrimde gazonnetjes en kolossale villa's. De grootste werd ooit gebouwd door Donalds vader Fred Trump, zoon van een Duitse immigrant. Hij trouwde met een geboren Schotse en kreeg vijf kinderen in het huis met 23 kamers en negen badkamers. Er was een kok, een dienstmeid en een chauffeur om de kleine Donald en zijn broers en zussen naar school te brengen. De Trumps waren rijk dankzij Freds bloeiende handel in apparte menten in Queens en Brooklyn. Ze waren ook alles wat hun zoon niet is, volgens de overbuur vrouw, die in de jaren '70 in de straat kwam wonen. „Zijn ouders waren heel ingetogen. Zeiden al tijd gedag, deden veel aan liefda digheid." Donald, met wie ze nu niet geassocieerd wil worden, zag ze zelden. Om de lastpost die zijn muziekleraar eens een blauw oog sloeg discipline bij te brengen, stuurden zijn ouders hem op 13-ja- rige leeftijd naar een militaire aca demie. Trumps vader was zijn grote voorbeeld, weet biograaf Blair, die een boek over drie generaties Trump schreef. Donalds aanpak is die van pa Fred, een sluwe en har de onderhandelaar die nooit op gaf. Het verschil, vertelt Blair: Do nald is ongelofelijk vol van zich zelf. Ze beschrijft de begrafenis van Fred Trump in 1999. „Alle kinde ren spraken de aanwezigen toe en vertelden een mooi verhaal over hun vader, maar Donald praatte over zichzelf. Over hoe succesvol hij was. In zijn hoofd is hij de be langrijkste creatie van zijn vader, dus waarom niet, moet hij hebben gedacht." De historie van deze appartemen tentoren aan 61st street legt de du bieuze kant van Donald Trump bloot. Onder meer dit pand is ge bouwd met beton van S8cA Con crete Co., een bedrijf van de Itali- aans-New Yorkse gangster Antho ny Salerno ('Dikke Tony') en zijn maffiamaatje Paul Castellano. Bar rett, die in 1991 na jaren onder zoek een boek publiceerde, conclu deerde: „Trumps leven is verwe ven met de onderwereld." Een projectontwikkelaar in het New York van de jaren '80 kon niet om door criminelen gecontro leerde bedrijven heen. Maar Trump deed volgens Barrett geen enkele moeite de maffiosi in zijn branche te vermijden. Sterker nog, hij had dezelfde advocaat als Salerno - zijn vriend en mentor Roy Cohn - en zou zelfs eens met de later tot 170 jaar cel veroordeel de topcrimineel om de tafel heb ben gezeten. Hij deed ook zaken met een gangster uit Philadelphia en een veroordeelde cocaïnehandelaar. Trump doet Barretts boek met de verhalen over criminele vrienden af als 'saai, niet-feitelijk en zeer on nauwkeurig' werk van een 'twee derangs' schrijver. Deze glazen gigant was Trumps eerste bouwproject in Manhattan, het peperdure hart van New York. Hij moest zich door onderhande lingen met banken en ambtena ren heen bluffen om het van de grond te krijgen. Zonder zijn va der was dat nooit gelukt. Hij kreeg niet alleen een lening van een mil joen dollar, het betrouwbare, suc cesvolle imago van pa Trump opende deuren, bijvoorbeeld bij fi nanciers. Freds politieke connec ties hielpen Donald aan een belas tingaftrek die door de jaren heen 400 miljoen dollar opleverde. Ook in moeilijke tijden hield Donald het hoofd boven water dankzij geld van zijn vader. Hij 'Trumps leven verweven door Karlijn van Houwelingen 1 TRUMP TOWER, 725 FIFTH AVENUE 2 JAMAICA ESTATES, QUEENS Trump Tower, foto AP 3 TRUMP PLAZA, 167 EAST 61 ST STREET 4 GRAND HYATT HOTEL, 109 EAST 42ND STREET 4 Grand Hyatt hotel, 109 east 42nd Street Trump Tower, 725 Fifth Avenue 3 Trump Plaza, 167 East 61st Street Jamaica Estates, Queens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11