tegen drugs Grote steden: te weinig geld opvang asielzoeker Theo Haverhals (70) heeft zich nog geen dag ziek gemeld Te bloot naar school? Dan linea recta naar huis NIEUWS 9 menleving en regeringen te de stabiliseren", aldus de UNODC. FARC, Taliban en Islamiti sche Staat betalen hun aanslagen deels uit drugshandel. Zo maak te de Italiaanse procureur Franco Roberti gisteren bekend dat de maffia nauw samenwerkt met IS om Europa vanuit Libië van can nabis te voorzien; goed voor een omzet van 32 miljard euro. Drugskartels worden wereldwijd steeds rijker. Mondiaal wordt hun omzet nu geschat op 775 mil joen euro per dag. Tijd voor een andere aanpak? Ne derland en een aantal Zuid-Ame rikaanse regeringsleiders denken van wel. Zij pleiten voor een op maat gesneden aanpak die lan den de gelegenheid moet geven bijvoorbeeld het gebruik van can nabis uit de illegaliteit te halen. Waarnemers voorspellen echter dat het gros van de VN-lidstaten nooit gaat instemmen met legali sering van cannabis en - vanwe ge vrees voor de publieke opinie - liever miljarden spendeert aan een kansloze oorlog. DEN HAAG. De vier grote steden dreigen een afspraak over de huisvesting van 8.000 asielzoe kers met een verblijfsvergun ning niet na te komen. Daarvoor hebben zij gewaarschuwd in een brandbrief aan ministers Dijsselbloem (Financiën) en Plasterk (Binnenlandse Zaken). Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht klagen over geldgebrek. „Wij kunnen niet meewerken aan de opvang van nieuwe burgers als de handvat ten ontbreken om deze mensen een eerlijke kans te bieden op zelfstandigheid en participatie in hun nieuwe woonplaats," schrijven zij. Eind vorig jaar heb ben de vier grote steden met het Rijk afgesproken dat ze dit jaar 7.781 asielzoekers met een ver blijfsvergunning onderdak gaan bieden. Daardoor moet de druk op asielzoekerscentra afnemen en voorkomen worden dat er dit jaar weer crisisopvang moet ko men voor nieuwe asielzoekers. De steden vrezen 'onverant woorde situaties' omdat ze moe ten bezuinigen op andere terrei nen. Ze zeggen ook dat zij geen geld hebben voor het onderwijs en de zorg die ze de asielzoekers zouden bieden. „Het verschil tus sen wat gemeenten nodig heb ben en wat het Rijk biedt is nog honderden miljoenen euro's." Theo Haverhals zal zich toch niet ziek melden?, oppert een van de mede werkers. Dat zou een uni cum zijn: de afgelopen vijftig jaar heeft de 70-jarige inwoner van Sprang-Capelle nog nooit op het appel ontbroken. Of te laat ko men, zegt een ander. Ook dat zou een primeur zijn: Haverhals is een man van de klok, heeft nog geen seconde buiten het bedrijf ver snoept in de baas z'n tijd. Twee minuten later stapt Haver hals samen met zijn vrouw Han- ny de kantine binnen. Er wordt ge zongen, zoals chauffeurs kunnen zingen: beetje bas, beetje bedeesd, beetje vals. Het maakt Haverhals niks uit, hij ontvangt het met een grote glimlach. Er volgt een praat je van de directeur. Die prijst zijn gouden medewerker de hemel in. Daarna de felicitaties, een praatje met de verslaggever. Niet te lang: het mag een feestdag zijn, voor Ha verhals is het pas écht feest als hij zijn handen kan laten wapperen. En die handen hebben de afge lopen halve eeuw heel veel uitge voerd: tot zijn 65e werkte Haver hals zo'n 60 uur per week. Daarna ging hij het 'rustiger' aan doen: 40 uur verdeeld over vijf werkdagen. Zijn vrouw zit er niet mee, wacht echt niet op haar man tot hij weer eens thuiskomt. Ze is bijna 70 en werkt nog voltijds als interieurver zorgster. Op 18 april 1966 werd Theo Haverhals aangenomen. „Ik zat al op een vrachtwagen en kwam in Waalwijk bij de bestel dienst regelmatig Cees, Bert en Wil van Caem tegen. Ze hadden een eerste knecht nodig, ze wis ten dat ik wel wilde werken", zegt Haverhals. Pakjes bezorgen bij particulie ren en bedrijven werd zijn stiel. Vrachtwagen in, vrachtwagen uit: altijd maar in de weer. „Rond de kerst had ik wel 135 adressen op één dag. Was ik 's avonds pas om half elf thuis." Doodmoe natuur lijk. „Nee, joh. Dat zit niet bij ons in de familie. Op de bank liggen om effe bij te slapen, dat heb ik niet nodig, hoor." Ruim 25 jaar geleden ruilde Ha verhals de chauffeursstoel in voor het magazijn. Vrachtwagens los sen met een heftruck of een pompwagen. Niet op z'n gemak - je zou het wel verwachten van iemand de zeven kruisjes is gepas seerd - maar met een fikse vaart erin. Altijd weer met dozen in de weer. „Saai? Helemaal niet, het zijn telkens weer andere forma ten. Dan moet je toch weer over nadenken hoe je die het beste weg kunt zetten." Werken is zijn lust en zijn le ven. Hij kan zich er niets bij voor stellen dat iemand de dagen aftelt om alsjeblieft maar met pensioen te mogen gaan. Na enig nadenken: „Het heeft natuurlijk ook mee te maken dat ik kerngezond ben. En ik doe iets wat ik verschrikkelijk leuk vind. Een ander heeft die mazzel misschien niet." Wel heeft Haverhals een keer in het magazijn een ongeluk gekre gen. Een pallet lag te wankel op een stapel, donderde naar bene den. Daar stond Haverhals het ding onbedoeld op te wachten. „Die ketste tegen mijn hoofd. Toen ben ik maar naar huis ge gaan." Dus toch de ziektewet in? „Nee, een halve dag vrij gepakt." Hoe lang hij nog doorgaat? In ie der geval zolang lijf en leden het toelaten en zolang Hanny het pri ma vindt. En zolang het bedrijf van zijn diensten gebruik wil ma ken. „Theo is nu al de laatste der Mohikanen", stelt zijn werkgever Coert van Caem. „Dat maak je toch niet meer mee? Zo lang bij één werkgever, ver na zijn pen sioen nog werken, nooit een dag gemist, altijd op tijd. En Theo is nog heel erg gedreven. Met laden en lossen houdt de jongere genera tie hem niet bij. Theo is het proto type van een perfecte medewer ker. Iemand die positiefin het le ven staat en nooit chagrijnig is." Haverhals heeft in al die jaren duizenden containers met schoe nen gelost. Van Caem, lachend: „Als ie doodgaat, dan moeten ze Theo in een grote schoenendoos begraven." Soms kijkt leraar Nederlands Arnoud Kuijpers zijn pupillen hoofdschuddend aan. Dan ziet hij meisjes op het Candea College in Duiven zo schaars gekleed in de klas zitten, dat hij zich afvraagt of dat niet iets anders kan. „Ik pro beer altijd oogcontact te hebben met leerlingen, maar als een leer ling schaars gekleed gaat, is dat soms nog een hele uitdaging. Dat heeft niets met erotiek te maken, maar gebeurt onbewust." Diepe decolletés of korte trui tjes leiden gewoon enorm af, is Kuijpers' ervaring. Maar er iets van zeggen, vindt hij ook niet kun nen. „Dat zou seksistisch kunnen overkomen. Ik vraag dan wel aan een vrouwelijke collega om dat te doen als het echt niet door de beu gel kan." Kuijpers is niet de enige leraar die soms worstelt met de zo- mermode. Op scholen in het hele land wordt erover gesproken, blijkt uit een rondgang. „Als de school te veel begint te lijken op het strand in Scheveningen, grijp ik in", zegt rector Adam van Heest van scholengemeenschap Prins Maurits in Middelharnis. Twee jaar geleden kwam zijn school in het nieuws omdat hij, net als de school in Delft nu, een brief had gestuurd naar de ouders. Ook heeft Van Heest weieens een leer ling naar huis gestuurd om zich om te kleden.Scholieren hebben zelf veel minder moeite met schaarse kleding, bleek een paar jaar geleden nog uit een groot on derzoek van actualiteitenprogram ma 1 Vandaag. Van de ondervraag den vond 80 procent het dragen van korte rokjes en hotpants geen enkel probleem. Slippers en scheu ren in kleding is voor zo'n 90 pro cent aanvaardbaar. Ook hoofd doekjes is voor drie kwart van de kinderen acceptabel. Echt 'not do ne' is in hun ogen een pet op tij dens de les, zichtbaar ondergoed en een jas aanhouden. DINSDAG 19 APRIL 2016 vergadering over de wereldwijde strijd tegen drugs, foto Bart Maat/ANP door Kees Klijn Maandagmorgen, vijf voor negen. De kantine van Van Caem Trans port in Waalwijk, versierd met slin gers en ballonnen, zit vol. Alleen het feestvarken zelf ontbreekt nog. Theo Haverhals werkt nog 40 uur. foto Marie-Therese Kierkels/Beeld Werkt door Raymond Boere DELFT. Scholen worstelen met de blote zomermode. Het Staniscolle- ge in Delft stuurde ouders onlangs een brief waarin het kinderen ver biedt naar school te komen in kor te rokjes, broeken en truitjes. Som mige ouders waren verbijsterd, maar andere scholen snappen de beslissing maar al te goed. Bloot leidt af. Veel scholen in Nederland worstelen met de zomermode. foto Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10