Massale opkomst voor Mars tegen Terreur NIEUWS 7 Instellingen staat water aan de lippen Gemeentes betalen aanbieders van jeugdhulp zo slecht, dat 40 procent in de gevarenzone zit. DydjUjupiiiHniyi; vaflKÉJ^jjrilflfJïiiJj 'fMnTfl DEN HAAG. De samenwerkende organisaties op het vlak van jeugdhulp (BGJZ) hebben bij 144 aanbieders gepolst of ze nog wel aan hun betalingsverplichtingen kunnen voldoen. De uitslag is heftig: als het onderzoek lande lijk wordt getrokken, lijden 4 op de 10 onder betalingsachterstan den van de klant: gemeenten. De dreiging is zeer serieus, blijkt uit een brief van Jeugdzorg Nederland, GGZ Nederland, Vere niging Gehandicaptenzorg Neder land en Vereniging Orthopedago gische Behandelcentra. „Er zijn inmiddels jeugdhulpaanbieders die in acute financiële nood ver keren." „Die acute nood geldt voor en kele instellingen van wisselende grootte", zegt directeur Paul van Rooij van GGZ Nederland. Hij spreekt namens de samenwerken de organisaties. „Ik vrees dat, net als elders in de zorg, organisaties straks omvallen." Toch zullen vol gens Van Rooij jeugdhulpaanbie ders tot het uiterste gaan om zorg te blijven leveren. „Je kunt niet stellen dat de zorg aan kinde ren direct gevaar loopt puur op basis van liquiditeitsproblemen." De redelijke betalingstermijn voor geleverde zorg van uiterlijk vier weken wordt door veel ge meenten met voeten getreden. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) erkent de pro blemen. „We zagen dit al aanko men, want het is een ontzettend grote hervorming", aldus woord voerder Asha Khoenkhoen. De instellingen wijten een groot deel van de problemen aan de administratieve rompslomp. Ze hebben fors meer personeel moeten aannemen om contrac ten af te sluiten en achter het geld aan te zitten. „We zijn als or ganisatie niet in gevaar geweest, maar het is een enorme inspan ning om te zorgen dat al het ver diende geld binnenkomt", merkt ook Joost van den Brink, transitie manager bij Karakter Kinder- en Jeugdpsychiatrie. De instelling heeft zes extra administratieve medewerkers moeten aannemen. „Dat gaat ten koste van de zorg", concludeert Van den Brink. Instellingen mochten in het verleden nooit goedgevulde bank rekeningen hebben en zo een buf fer aanhouden. Als te veel ge meenten nu de facturen pas laat betalen, hebben ze onvoldoende geld om de lopende kosten op te brengen. „Ik heb van goedlopen de instellingen gehoord dat ze technisch failliet zijn", zegt Erik Heijdelberg, bestuurder bij de William Schrikker Groep (WSG). Van 2t jeugdhulpaanbieders kwam zelfs het signaal dat de ach terstanden zijn opgelopen tot ruim ro procent van de omzet. Het bedrag kan bij de grote instel lingen oplopen tot miljoenen aan tekorten door nog openstaande rekeningen. De WSG heeft zelf nog vier miljoen euro aan open staande rekeningen. De jeugdbe- schermer heeft een lening bij het rijk aangevraagd om het gat te dichten. „Aan het werk ligt het niet, we hebben meer kinderen geholpen dan vorig jaar", zegt He ijdelberg. Zeker vijftig gemeen ten hebben nog niet betaald. Sommige hadden vragen over een rekening, van andere heeft WSG simpelweg niets gehoord. De Transitie Autoriteit Jeugd (TAJ), die de veranderingen in de jeugdhulp in de gaten houdt, waarschuwde recent nog dat de li quiditeitspositie van aanbieders onder druk staat. Deze waak hond is opgericht door staatsse cretaris Van Rijn om problemen door het nieuwe jeugdstelsel op te vangen. Welke noodlijdenden- de instellingen zich nu hebben gemeld, is geheim. Tijdens een bijeenkomst van Jeugdzorg Ne derland werd wel duidelijk dat vrijwel alle instellingen proble men hebben, stelt Heijdelberg. Instellingen zijn bang dat ban ken moeilijk gaan doen als duide lijk wordt dat er betalingsachter standen zijn. Ook bestaat de vrees dat gemeenten de betaling dan zullen frustreren. Intermet- zo, een jeugdzorgorganisatie met vestigingen in het hele land, wil wel bevestigen dat er problemen zijn met de liquiditeit. De oplossing ligt volgens de jeugdhulpclubs in een betere be- talingsmoraal. Bovendien vinden de instellingen dat de administra tie in alle gemeenten gelijk moet zijn. „In een gemeente waar we zeven kinderen hebben, ligt een contract van 52 pagina's dat we helemaal moeten kennen. In een andere gemeente met honderd kinderen, is dat zeven bladzij den", beschrijft Heijdelberg. BRUSSEL. Duizenden mensen zijn gisteren in Brussel de straat opge gaan om mee te doen aan de Mars tegen Terreur. De optocht startte aan het Noordstation in de Bel gische hoofdstad. Via onder meer de wijk Molenbeek en de Beurs voerde de route naar het Fontai- nasplein. De organisatie rekende op ongeveer 15.000 deelnemers. Meer dan 160 organisaties waren bij de mars betrokken. Op het Fon- tainasplein kwamen onder meer nabestaanden van de slachtoffers van de aanslag op luchthaven Za- ventem aan het woord. Uit veilig heidsoverwegingen waren tassen verboden. Het initiatief voor de mars ontstond kort na de aansla gen in Brussel van 22 maart. De mars stond gepland voor 27 maart, maar werd vanwege een „mogelijke dreiging" afgelast, foto Jonas Roosens/ANP v-zrr-51 5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein Passau 8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 10 dagen Prinsdom Andorra 10 dagen Donaudal en Wenen, Maria Taferl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Venetië en Zuid-Tirol MAANDAG 18 APRIL 2016 Jeugdzorg diep in geldzorgen door Edwin van der Aa en Ellen van Gaaien 4 De William Schrikker Groep heeft nog 4 miljoen euro aan openstaande rekeningen. Zeker vijftig gemeenten hebben nog niet betaald. r O Vertrekdata: 2,16, 30 mei13, 27 juni11, 25 juli etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 2,16,30 mei 11, 25 juli S aug. etc. Vertrekdata: 23 mei 6, 20 juni 4,18 juli etc. Vertrekdata: 2, 23 mei27juni 18 juli1 aug. etc. Vertrekdata: 2,16, 30 mei 13, 27 juni11,25 juli etc. Brochure en (0318)58 09 58 hno /inoon- 1 boekingen: www.bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7