Loslippige Plasterk staat nu zelf voor de rechter Riviercruise Zuid-Holland stipreizen.nl (sty>) 6 NIEUWS Nederland telt honderden 'zwijgende getuigen' Hulp in aantocht Dode na schietpartij Man trekt mes bij jeugdduel Nee, hij is niet zenuwach tig voor zijn bezoek aan de rechtbank, zegt minister Ronald Plas terk (PvdA) vlak voor het week end. „Ik ga me gewoon heel goed voorbereiden. En verder zeg ik er helemaal niets over." Plasterk moet vandaag als getui ge voor de rechter verschijnen van wege een tweet. Hij reageerde op de van corruptie verdachte politi cus Van Rey, die verklaarde dat het normaal is dat hij informatie uit een vertrouwenscommissie toespeelde aan twee partijgenoten die burgemeester wilden worden. Dat was gewoon 'klankborden', volgens Van Rey. Plasterk twitter- de: 'Heb nu zeer veel burgemees ters en Commissarissen van de Ko ning voorgedragen zien worden. 'Iedereen doet aan klankborden' is niet waar.' Normaliter laat een mi nister zich niet uit over een lopen de rechtszaak om de rechter niet voor de voeten te lopen. Het kwam Plasterk al op een uitbran der van de rechter te staan. „Met zijn tweet reageert de minister op de kern van de verdediging. De ti ming is niet gelukkig", aldus recht bankvoorzitter Jacco Janssen. Het is niet de eerste keer dat zijn loslippigheid Plasterk in pro blemen brengt. In 2013 overleefde hij ternauwernood de NS A-affai re, waarbij bijna de hele oppositie een motie van wantrouwen steun de. Hij had in Nieuwsuur gezegd dat de Amerikaanse geheime dienst 1,8 miljoen telefoongege- vens uit Nederland had verza meld, waarbij hij met gevoel voor drama een briefje uit zijn zak haal de waar dat op stond. Een paar maanden later moest hij toegeven dat Nederland het zelf had ge daan. Het ging om buiten landse telefoontjes die on ze diensten aan de NSA hadden doorgespeeld. Ook jaagde hij provin ciebestuurders tegen zich in het harnas door op televisie te pra ten over hun grote dienstauto's en buiten landse reizen. Zijn plan om de provincies te fuseren, stuitte op veel weerstand en strandde. Oppositieleden van de Tweede Kamer noemen het pijnlijk dat Plasterk zichzelf nu weer in het nauw heeft gebracht. „Het is scha delijk dat een minister zich be moeit met een strafproces, zeker omdat hij zelf verantwoordelijk is voor de scheiding der machten", vindt SP-Kamerlid Ronald van Raak. „Een minister van Binnen landse Zaken moet soms op de achtergrond blijven, daar heeft de ze minister wel eens moeite mee." Het probleem waar Plasterk van daag voor staat is dat zijn tweet vrijwel niet te bewijzen valt. Want als partijen elkaar heimelijk informatie toespelen om hun par tijgenoot op een burgemeesters post te krijgen, gebeurt dat per de finitie in het verborgene. „Je kunt niet uitsluiten dat het gebeurt", zegt Van Raak. In de Tweede Kamer is het ge bruikelijk dat partijen een Kamer lid aanwijzen, dat vacatures in de gaten houdt en partijgenoten aan spoort te solliciteren. Daar is niets illegaals aan. Maar of er vaak uit een vertrou wenscommissie wordt geklapt als de sollicita tieprocedure al loopt? Peter Castenmiller, ex pert lokaal bestuur, be twijfelt het. „Ik ben er nooit bij, dus ik weet het niet zeker. Maar volgens mij is het vrij ongebruikelijk dat partijge noten elkaar coachen als de sollici tatiegesprekken lopen. De keus voor een burgemeester wordt nu ook, anders dan vroeger, bepaald door een commissie met gemeen teraadsleden. Daardoor kunnen partijen lastiger de uitkomst van de sollicitatie beïnvloeden." Kamerleden durven zich er niet over uit te laten of'klankbor den' normaal is, nu de rechtszaak tegen Van Rey nog loopt. „Ik ga geen Plasterkje doen", aldus CDA' er Mustafa Amhaouch. Honderden mensen in Neder land hebben vermoedelijk in formatie over onopgeloste moordzaken. Het is vaak crucia le informatie die kan leiden tot opheldering van een zaak. Pro bleem is dat deze mensen die informatie niet willen of dur ven delen met de politie. Dat stelt recherchekundige Eve lien Aangeenbrug van het Openbaar Ministerie (OM) in een onderzoek dat ze verrichtte voor haar opleiding Master of Criminal Investigation. Zij on derzocht 48 moordzaken die de politie in eerste instantie niet wist op te lossen, maar die later als zogenoemde cold case als nog met succes werden afge rond. In het onderzoek viel vooral de loslippigheid van da ders tegenover anderen op. Op basis van het onderzoek ver moedt de recherchekundige dat er in Nederland ruim acht honderd mensen rondlopen met relevante en mogelijk zelfs cruciale informatie over onop geloste levensdelicten. Een man is gisterochtend over leden aan de gevolgen van een schietpartij in IJsselstein. De po litie heeft een verdachte aange houden, maar er is nog veel on duidelijk over de aanleiding. De man overleed in het zieken huis nadat hij daar door ie mand naartoe was gebracht. Omdat het slachtoffer niet met een ambulance naar het zieken huis was vervoerd, stelde de po litie ook op de spoedeisende hulp een onderzoek in. Door het incident was onder meer de afrit op de Ai tussen Ouden rijn en Nieuwegein voor onder zoek afgesloten. Dat zorgde voor file. Een toeschouwer heeft zaterda gochtend bij een voetbalwed strijd tussen jeugsteams van Den Hoorn en Haaglandia een scheidsrechter mishandeld. De man kwam het veld oplopen, trok een mes en probeerde de arbiter te steken. De scheids rechter kon dit ontwijken maar kreeg wel een klap tegen zijn hoofd. De dader is een 39-jarige man uit Den Haag. Hij werd overmeesterd door andere toe schouwers. De wedstrijd ging tussen de E5 van Den Hoorn en de E4 van Haaglandia. Daar zitten spelers in met de leeftijd van 8 tot 10 jaar. Haaglandia won met 2-5. Onrust Brexit in Schotland en N-lerland Schotland wil niet uit de Europese Unie stappen en zou daarom een nieuw referendum over onafhankelijk heid moeten hou den als het Vere nigd Koninkrijk in juni voor de 'Brexit' kiest. Dit wil de na tionalistische Schot se Nationale Partij. Ook in Noord-Ier- land, vanwege zijn nauwe band met Ierland, bestaat on rust over een ver trek uit de EU. Honderden gijzelaars Boko Haram vrij Het Nigeriaanse le ger heeft naar eigen zeggen 455 gijze laars bevrijd uit han den van terreurbe weging Boko Ha- ram. Veertig extre mistische strijders werden gedood en twaalf kampen van de terreurbeweging werden vernietigd, liet een woordvoer der van het leger weten. Waar en wanneer de gijze laars werden be vrijd zei de woord voerder niet. Cruz wint verkiezingen Wyoming De Republikeinse presidentskandi daat Ted Cruz heeft zaterdag de voorver kiezingen in de staat Wyoming ge wonnen. Cruz ver gaarde alle veertien gedelegeerden en komt op een totaal van 559. Zijn tegen stander Donald Trump heeft er 196 meer. Bernie San ders won een week eerder de voorver kiezingen van de Democraten in Wyoming. i 4-/5- of 8-daagse cruise -~-:A Per MS Allegro***+ inclusief alle maaltijden aan boord en dagelijks live muziek Stip-begeleiding Gegarandeerd vertrek Ook fietshuur mogelijk Keuze uit 3 routes door Deborah Jongejan Het is een unicum: een Nederland se minister die moet getuigen in de rechtbank. DEN HAAG ALMERE. Een hondengeleider van de politie glijdt samen met zijn hond langs een koord naar beneden tijdens de derde Nationale Vei ligheidsdag, zaterdag in Almere. Er kwamen 45.000 bezoekers op het evenement af, 10.000 meer dan vorig jaar. Allerlei hulpdiensten gaven demonstraties, foto AS Media IJSSELSTEIN DEN HOORN EDINBURGH/BELFAST ABUJA CASPER Hellevoetslui Laatste plaatsen! nu al v.a. zoover Gouda Gorinchem Dordrecht Heusden Vaar tijdens deze riviercruise door het mooie Zuid-Hollandse landschap. Het 3*+ MS Allegro, een écht Stip-schip, stopt onderweg bij schitterende oude stadjes met veel historie. Afhankelijk van het aantal dagen maakt u kennis met o.a. Gouda, Dordrecht, Heusden, Hellevoetsluis en Rotterdam met haar moderne skyline. Boek nu voor de allerlaatste plaatsen, vol vol 30 april (4 dagen) 30 april (8 dagen) 3 mei (5 dagen) v.a. 189 v.a. 429 v.a. 199 zie stipreizen.nl/crrzwb of bel 088 - 70 70 600 (ma. t/m vr. 9:00-16:00 uur) S Iv- -■ Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds en reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6