Sluis brengt paspoort thuis, ook in België Paramotorclub Holland voelt zich gediscrimineerd door provincie 'Pauperpanden' in zuidelijk gedeelte blijven nog minstens anderhalfjaar staan ZEEUWS-VLAANDEREN 15 Pauperpanden zijn een smet op uitgaanscentrum. Maar ze krijgen een verfje. En dat helpt. En voor dat verfje zorgt Vincent van Leeuwen, die is inge huurd door de cul tuurkoepel Toon beeld om het beeld van die verkrottende (horeca)pan- den wat op te fleuren. Zijn muur schilderingen zijn overigens een voorbode van wat er vanaf mei ge beurt in de leegstaande panden zelf. Toonbeeld heeft daar leuke plannen mee, met workshops, ten toonstellingen en andere activitei ten. Maar daarover is nu nog wei nig bekend. Van Leeuwen: „Ik richt me nu in de eerste plaats op het aanbrengen van decoraties, die de panden ook verbinden. Ik moffel de gevels niet weg, maar breng er een soort behang op aan... Decoraties, die de gevelrij opfrissen." Hij heeft de steun van de laatste bewoner van de pan den. Die gaan over pakweg ander halfjaar tegen de vlakte. De bewo- 'Ik moffel de gevels niet weg, maar breng er een soort behang op aan met frisse decoraties' ner zegt, liever anoniem: „Ik heb het ontwerp gezien. De band met het water wordt erin benadrukt en ik zie de watertoren erin terug. Best fraai." Nieuwstraat-zuid wacht al ja ren op een flinke metamorfose. Waar vroeger cafés, een disco, een restaurantje en een zeilmakerij za ten, moet straks of de dagopvang voor mensen met psychische pro blemen (Zeeuwse Gronden) ko men of een bowlingcentrum an nex automatenhal, poolcentrum en restaurant (Recreatieprojecten Zeeland/Loontjens). De gemeenteraad wacht daar over nadere voorstellen van B en W af. En die wachten weer op meer uitgewerkte plannen van met name Alexander Loontjens. De komst van grootschalige hore ca zou een impuls voor het uit gaanscentrum in het Nieuwstraat- gebied zijn. Naast cafés en eetten- ten zijn daar immers ook CineCi- ty en het Scheldetheater te vin den. Ook vicevoorzitter Adri Tho- lens van Schoolmuseum School tijd heeft daarmee - in tegenstel ling tot verschillende fracties in de gemeenteraad - geen moeite. Het museum is gevestigd in één van de twee rijksmonumenten in de Nieuwstraat, het oude bankge bouw in de stijl van de Amster damse School. Het andere monu ment is het oude postkantoor, iets verderop. Tholens: „Als Loontjens zich daar vestigt zijn we verzekerd van passanten. Het houdt de loop erin. Bij de komst van Zeeuwse Gron den is dat niet gegarandeerd." Tho lens vindt dat het monument bij belendende nieuwbouw heel goed in beeld moet blijven. „We mogen niet weggestopt, maar moeten juist uitgelicht worden." Over anderhalfjaar volgt de daad werkelijke invulling. OOSTBURC. De gemeente Sluis gaat vanaf juli tegen meerkosten paspoorten thuisbrengen. Dat ge beurt ook bij Nederlanders die in Vlaanderen wonen. Die service is vanaf juli vol gens de wet toegestaan. Sluis springt er meteen op in. Het la ten bezorgen van een paspoort gaat 4 tot to euro kosten. De ser vice geldt ook voor Nederlanders die in Vlaanderen wonen en in Sluis hun pas aanvragen. Dan be dragen de kosten 25 euro - plus 6 euro voor elk extra document. Sluis is sinds een halfjaar één van de twaalf gemeenten waar Nederlanders uit het buitenland terecht kunnen voor een nieuwe pas. „Juist voor hen is het thuis brengen een goede service", vindt burgemeester Annemiek letten. „Ze moeten immers al hierheen komen om het pas poort aan te vragen, dan is het wel fijn dat ze een paar weken la ter niet nóg eens hoeven te rei zen." Sinds de start, op 1 decem ber, vroegen al 689 'Nederlandse buitenlanders' een paspoort aan in Sluis. De dienst zorgt voor enig 'paspoortoerisme', heeft Jet ten al gemerkt. „Mensen die een pas komen aanvragen, kijken vaak ook rond in de streek. Dat komt de bekendheid ten goede." Paramotorclub Holland, een vere niging met zo'n dertig leden ge vestigd in het Gelderse Ooster beek, probeert al ruim vier jaar met paramotors voet aan de grond te krijgen in Zeeland. „In de rest van Nederland mogen we ook stij gen en landen. Alleen de Provin cie Zeeland doet moeilijk", zegt Jacques Bechtold, voorzitter van de paramotorclub. „We willen door heel Nederland kunnen vlie gen." Paramotors zijn snorvliegtuigjes: de piloot hangt aan een parachute en draagt een motor op zijn rug of zit op een onderstel met drie of vier wielen: een 'trike'. De toestel len zijn voor het stijgen en landen aangewezen op terreinen van de provincie, omdat ze geen gebruik kunnen maken van een vliegveld. Paramotorclub Holland probeert al ruim vier jaar om met paramotors voet aan de grond te krijgen in Zeeland „Daar worden we niet toegelaten, omdat de paramotors te langzaam zijn", legt Bechtold uit. Volgens de provincie is het in strijd met het beleid om een ont heffing te verlenen. Maar daar legt de paramotorclub zich niet bij neer. De rechtbank Zee- land-West- Brabant verklaarde in maart 2014 een beroep van de pa ramotorclub gegrond, omdat het provinciebestuur de belangen niet had afgewogen. Na een tweede weigering, kreeg de club in hoger beroep opnieuw gelijk, vooral om dat de provincie geen geluidson- derzoek had uitgevoerd. Bechtold: „Wij voelen ons gediscrimi neerd." MAANDAG 18 APRIL 2016 Nieuwstraat krijgt verfje door Wout Bareman Vincent van Leeuwen kunstenaar Het schoolmuseum op de hoek, gevestigd in een rijksmonument, is een juweeltje naast de nu wat opgeknapte oude panden, foto's Camile Schelstraete door Martijn de Koning door Cornelleke Blok MIDDELBURG. Het provinciebestuur doet morgen via de Raad van State een uiterste poging om te voorko men dat paramotors mogen opstij gen en landen in Zeeland. 3upiler Kunstenaar Vincent van Leeuwen brengt muurschilderingen aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69