Lien overleefde de oorlog door brood en spek uit Drenthe NIEUWS 5 Y' f «99*5 'Deze jongens worden overal onthaald alsof ze popsterren zijn' w i! Ml V p ze het podium betreden, rolt er een staande ovatie van de tribune. Waar de ene fan begint te joelen, valt de andere juist stil bij het zien van de Messi's en Ronaldo's van de gamewereld. Zo'n welkom is niet vreemd, weet Sharon Roest, projectmana ger van Ahoy. „Deze jongens wor den overal onthaald alsof ze pop sterren zijn. De teams worden uit heel Europa ingevlogen. Ze slapen hier in een vijfsterrenhotel. Die gasten zitten tien uur per dag ach ter de computer te gamen en heb ben zelfs een voedingsdeskundige en personal sportcoach om ervoor te zorgen dat ze goed eten en top- fit blijven." Terwijl de gamers geconcen treerd achter hun desks zitten, voorzien drie commentatoren het publiek en de miljoenen thuiskij- kers van een live verslag. In het En gels, met vette Amerikaanse tong val. Het publiek leeft hartstochte lijk mee, kreten van goed- en af keuring vliegen over de tribune. De spanning is te snijden. Zodra er een team dreigt te verliezen, klinkt er afkeurend boegeroep. Roest bekijkt de uitzinnige me nigte met een grote glimlach. Het evenement is een regelrecht suc ces. De organisatie had er wel een hele kluif aan om de Europese fi nales van League of Legends naar Rotterdam te halen. „Vanuit Ber lijn, waar het Amerikaanse bedrijf achter LoL een vestiging heeft, hebben we drie glasvezelkabels van tien gigabit naar Rotterdam moeten aanleggen. Want zelfs een vertraging van een nanoseconde in het spel kunnen we ons niet permitteren", legt Roest uit. Menno Kuilman (18) uit Purme- rend heeft zich op de gelegenheid gekleed. Met een hoed van Tee- mo, een van de figuren uit League of Legends, op zijn hoofd bekijkt hij het spel op de enorme led-schermen. Zelf is hij al zes jaar verknocht aan LoL. Misschien zelfs wel verslaafd. In het week end speelt hij van tien uur 's och tends tot middernacht. Hij geniet van de digitale slachtpartij in Ahoy. „Ik vind het echt super spannend. Als iemand dood wordt gemaakt, word ik helemaal wild. Ik merk niet meer wat er om me heen gebeurt, ik word hele maal door het spel geabsorbeerd." Kuilman is niet de enige. Het voornamelijk mannelijke publiek bestaat niet alleen uit computer- nerds. Ook hipsters hebben voor een stoeltje betaald. De 19-jarige Nikki is vanuit Coevorden naar Rotterdam gekomen voor het EK. Ze is in het net gestoken, haar na gels wit gelakt. „Mensen verwach ten vaak niet dat ik dit spel speel, maar ik vind het gewoon heel leuk, omdat het een strategisch spel is. Ik speel minstens drie uur per dag. League of Legends is echt niet alleen maar voor nerds." Het winnende team G2 Esports kreeg een cheque van 50.000 eu ro. Minstens zo belangrijk: de eer ste plek geeft recht op deelname aan het WK LoL, dit najaar in Amerika. De prijzenpot in Los An geles is tot de nok gevuld. Het team dat daar als winnaar uit de virtuele arena stapt, mag bijna twee miljoen dollar bijschrijven. Op een fiets met houten banden reisde de Rot terdamse Lien van Driel (87, toen 15) eind 1944 oostwaarts. De hongerwin ter stond voor de deur, en de eni ge kans om te overleven was on derdak zoeken bij een gastgezin. Die vond ze, in het Drentse Gees. Ze zou er anderhalfjaar blijven. Ze vertelt haar verhaal, zittend in een rolstoel, aan een sfeervol ge dekte tafel in de historische Lau- renskerk in Rotterdam. Omgeven door de kinderen van de familie Hidding, inmiddels óók op leef tijd, bij wie ze 72 jaar geleden een veilig heenkomen vond. Lien was een 'bleekneusje', een van de 18.000 uit de Maasstad, die dank zij de gastvrijheid van andere Ne derlanders de oorlog doorstond. „In Utrecht", vertelt ze, „begaf mijn fiets het en moest ik te voet verder. Ik heb er uiteindelijk een week over gedaan om in Drenthe te komen. Toen ik aankwam, wa ren m'n voeten kapot. Al mijn na gels lagen eraf. Ik heb zes weken niet kunnen lopen." Het gezin waar ze terecht kwam, was groot. Zeven kinder monden moesten worden gevuld, plus die van dat meisje uit de Rot- terdamse wijk Bergpolder, waar de gesel van de oorlog nog een halfjaar zou voortduren. Maar voor haar was de honger voorbij. „Er kwam regelmatig een grote pan op tafel waaruit we met z'n allen aten. Brood, gebakken spek. Heerlijk was dat." Haar verhaal is als zoveel ande re, op deze bijzondere zaterdaga vond. Er is vaak een hechte band ontstaan tussen degenen die de deur voor de Rotterdamse kinde ren openzetten en de jonge vluch telingen. „Na de oorlog ben ik elk jaar teruggegaan, en nam altijd een presentje mee. Nu ik niet meer kan reizen, komen zij naar mij", zegt Van Driel. Op uitnodiging van Rotterdam mer Steef Rietbergen (79) arrive ren de meer dan honderd familie leden van toenmalige 'reddende engelen' uit het oosten en noor den des lands in Rotterdam. De initiatiefnemer wil hen, dik zeven decennia na het einde van de oor log, alsnog bedanken voor hun hulp en zorg. Met een geheel ver zorgd weekendje in de stad. Er wordt gepraat, gelachen, ge geten en gedronken. En genoten, van verhalen van mensen die het van dichtbij hebben meegemaakt. Er wordt meegezongen met de liedjes van zanger Arie van der Krogt. De dag erna wachten nog de Spido en de Euromast. Rietber gen geniet: „Om iedereen zo ge lukkig te zien, dat emotioneert me. Mensen zeggen: Steef, dit is gi gantisch. Mooier kan toch niet? Het is allemaal geslaagd, dat zie je aan die koppies." BRABANTS DAGBLAD MAANDAG 18 APRIL 2016 de nieuwe tieneridolen JW* a - Sharon Roest projectmanager Ahoy Ahoy in Rotterdam is het hele weekeinde afgeladen vol als daar dev Spring Finals plaatsvinden van League of Legends, foto Frank de Roo Glenn Doornenbal, van het winnen de Nederlandse team G2 Esports. Gamefans uitgedost in hun favoriete personage tijdens het Europees kam pioenschap League of Legends, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP door Marcel Potters In Rotterdam kwamen familieleden van 'reddende engelen' samen, soms met de 'bleekneusjes' die ze ooit onderdak boden. In de honger winter kregen Rotterdamse kinde ren hulp in andere delen van het land. Nu deed de stad iets terug. Lien van Driel (r) en Jantje Hid ding, een van de kinderen uit het ge zin uit Gees, foto Frank de Roo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5