Organisatie ZLM Roompot tour staat voor een grote uitdaging Erwin Mesu op 'gewone' wielen Noor Grondahl eindwinnaar SPORT 17 Provoost noteert beste resultaat ooit op NK Miltenburg wil niets forceren met ruin Final GOES Een indrukwek kende ploegentijdrit, een heroïsche eerste rit en een boeiende slot etappe. De organisatie van de 21e editie van de ZLM Roompot tour kon zaterdag tevreden zijn. De internationale wie lerkoers voor renners onder 23 jaar stond ook nu weer als een huis. „Ik kreeg net nog de complimenten van de Amerikanen", zei voor zitter Eddie Bogaert van het organisatiecomité na afloop. „De wed strijd straalt degelijk heid uit en staat hoog aangeschreven." Voor Bogaert was de ploegentijdrit, die voor de tweede keer in het programma was opgeno men, het hoogtepunt. „Dat blijft een bijzonde re discipline. Ik heb ach ter de Denen gezeten en die haalden soms 65 kilometer per uur." De organisatie kan niet op zijn lauweren rus ten. Roompot Vakanties haakt af als sponsor, ter wijl ZLM Verzekerin gen op termijn de bij drage gaat afbouwen. De 22e uitgave komt er, maar het is nog niet ze ker in welke vorm. Als de sponsorjacht niet ge noeg oplevert, wordt de wedstrijd weer een een daagse. De organisatie streeft er echter naar om alles bij het oude te laten. „Het wordt een grote uitdaging", stelt Bogaert, „maar ik heb goede hoop. We hebben heel wat te bieden en voor een bedrijf is het een niet al te dure ma nier om in beeld te ko men." kampioen op de marathon (2013) reed net als een deel van de ande re rijders rond met de nieuwe wielen, die een diameter van 125 millimeter hebben. Voorheen mocht de maximale doorsnede van een skeelerwiel niet groter dan 110 millimeter zijn. Door de grotere wielen wordt het aantal wielen onder het frame van de skeeler teruggebracht van vier naar drie. Het voordeel is dat je een hogere rolweerstand hebt en dus sneller kan gaan. Net als twintig jaar terug bij de grote broer het geval was met de klapschaats - Rintje Ritsma vond het een damesschaats en wilde lang nergens van weten - klinken er ook over de nieuwe skeelerwie- len sceptischte geluiden. Zo merk te Erwin Mesu, die met de ver trouwde vierwielers rondreed, za terdag bij zijn concurrenten wei nig van het profijt dat de grotere wielen moeten opleveren. Ande- 'Er is maar één merk dat de wielen aanbiedt en dat is niet het merk waar ik mee rijd' ren spreken over minder wend baarheid en stabiliteit omdat je met je voet nu zo'n dertien centi meter boven het asfalt zit. Vorig seizoen werden er in het buitenland al wedstrijden verre den met de nieuwe diameterleng te. Meervoudig wereldkampioen Bart Swings deed dat tijdens de marathons van Berlijn en Las Vegas. In beide wedstrijden reed hij glansrijk naar de winst. „Het is vorig jaar door veel jongens ge test", vertelde Mesu „maar dat wa ren ook wereldtoppers, zoals Swings. Dus dan lijkt het alsof ze er heel veel beter mee zijn, maar ze zijn altijd al beter." Europees kampioen Felix Rijh- nen is wel overtuigd. „Ik had het gevoel dat ik elke slag vijf procent minder afzet had op 110 millime- terwielen", liet de Duitser vorig jaar optekenen. „Je herstelt makke lijker in een grote groep heb ik het idee", ervoer Kevin van der Horst de grotere wielen onder zijn skeelers zaterdag. De drie wielen leverden Van der Horst aanzienlijk meer succes op dan Ariëns. Samen met nog zes anderen, onder wie thuisrij- ders Erwin en Niels Mesu, was de skater uit Staphorst tot de laatste ronde kansrijk voor de zege. Het werd uiteindelijk een sprint, die werd gewonnen door de snotver kouden Erwin Mesu. Voor hem is het (nog) geen keuze is om op gro te of kleinere wielen te rijden. „Er is momenteel maar één merk dat de grote wielen aanbiedt en dat is niet het merk waar ik mee rijd. Je hebt toch een merk waar je je prettig bij voelt. Als andere mer ken er ook mee komen, gaan we het wel eens uitproberen. En als iedereen er dan op gaat rijden, kunnen we echt gaan zien wat het effect is." Voor Ben Provoost is het de beste prestatie ooit in een Nederlands kampioenschap. Een zesde plaats in 2006 was tot dit NK zijn hoogte punt. Gezien de stand op de ranglijst moest Provoost in zijn slotpartij vanaf de opening fel op winst spe len. Hij koos voor de aanval, maar met een offer wist zijn Groningse opponent die te neutraliseren. Daarna kwam er een boeiend spel type op het bord waarin beide spe lers hun heil zochten in een vleu- gelaanval. De twee combattanten speelden het in die fase onberispe lijk. Provoost en Kroesbergen wan delden beiden met een schijf naar de damlijn en na zijn 61e zet moest Provoost in een puntende- ling berusten. Diezelfde uitslag kwam vrijwel gelijktijdig ook op het bord in de partij tussen Baljakin en Ludwig. In het eindspel pakte Baljakin een schijf voorsprong, maar winst zat er niet meer in. Voor de Arnhem mer is het al de zesde keer dat hij Nederlands kampioen wordt. De amazone uit Ritthem liep in de klasse M2 in beide proeven naar een afgetekende overwin ning (71,5 en 66,66 procent). Simo- ne Nije uit Oudelande eindigde in de eerste proef met de ruin Adios als tweede (65,83%). De Vlissingse Samantha Denayere eiste met de ruin Flint in de tweede proef die plaats op (61,33 procent). Miltenburg: „Final doet het su per. Het is een fijn paard om te rij den. Heel werkwillig, heeft veel aanleg voor dressuur en leert snel. Hij maakt zo veel progressie dat ik hem zelfs al in het Z zou kunnen starten, maar hij is pas zes. Dus we hebben nog de tijd. Ik wil niets forceren." Annemijn Boogaard stuurde de ruin Fullspeed TC bij zijn debuut in de klasse Zi naar de overwin ning (67,205 procent). In de twee de proef liep de combinatie uit Oudelande naar de tweede stek (64,41 procent). Boogaard. „Full speed pakte meteen goed aan en bleef goed bij de les. Hij kan ge weldig bewegen. Hij is een echte atleet. Ik ben super tevreden." Jeske Bouwman uit Zierikzee was met de ruin Enterprice de bes te in de tweede proef (68,382 pro cent). MAANDAG 18 APRIL 2016 Zeeuwse dreven Davy Gunst zit halverwege in de eerste waaier, foto Jan Dagevos Davy Gunst net na de finish. foto Johan van der Heijden Davy Gunst met zijn vader Mar cel. foto Jan Dagevos Erwin Mesu winnaar in Goes door Daaf Kasse ENSCHEDE. Ben Provoost is op de tweede plaats geëindigd in het Ne derlands kampioenschap dammen. In de slotronde speelde de dertigja rige Zeeuw zaterdag remise tegen Michiel Kroesbergen. Omdat zijn concurrent Alexander Baljakin te gen Wouter Ludwig ook gelijk speelde, gaf het betere saldo van plus- en minremises van de voor malige Wit-Rus de doorslag. door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND. Saman- tha Miltenburg en de ruin Final schitterden gisteren bij de dres- suurwedstrijd in Nieuw- en Sint Joosland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59