Duizenden bezoekers naar Havenplein in middeleeuwse sfeer SCHOUWEN-DUIVELAND 15 De eerste, feestelijke stap naar de viering van 800 jaar stadsrechten is gezet. Het was druk en gezellig zaterdag in Zierikzee. Laten we hier een tradi tie van maken", stelde een in middeleeuwse kledij gestoken burge meester Gerard Rabe- link zaterdagochtend voor. Het lijkt er sterk op dat dit gaat lukken. Zaterdag werd het eerste van vier bedrijven opgevoerd van een toneelstuk dat in 2019 uitmondt in het bezoek van graaf Willem I, die daarbij de stadsrechten ver leent. „De Schelde was erg ruw vandaag," sprak de grafelijke ge zant toen hij aan de Oude Haven voet aan wal zette. Het verhaal is snel verteld. Gezant Eelbout on derhandelt in het Gravensteen met de Zierikzeese baljuw Balde- win. Ze worden het eens en Eel bout gaat naar huis met een posi tief advies aan de graaf. De notabe len van Zierikzee zijn blij, maar het grauw is boos. Ze vrezen belas tingen. Als de gezant en zijn ge volg over het Havenplein teruglo pen wordt het gezelschap be schimpt: „Zakkenvullers!" „Ik zet een rattenval voor je!" De acteurs gaan na hun spel op in de menig te van 140 figuranten en een tien tal leden van het Middeleeuws Ge nootschap Monnickendam. Die laatste groep weet het pu bliek uitstekend te vermaken tus sen de vier voorstellingen door. Ze zijn uitgedost als leprozen, be delaars, dronkenlappen en een chi rurgijn, die het volk van zijn kwa len geneest. De act met de dove man is even smerig als hilarisch. Het Havenplein is ook de plek voor ambachtslieden als touwsla ger en smid. Er wordt varken van het spit verkocht en brood en fruit. Er speelt een orkestje met lier, fluit en trom. Er ligt stro, er scharrelen dieren. Het oogt, ruikt en klinkt alsof het 1216 is. „Ze 'Een fantastische dag. Het was druk en de marktkramen zijn uitverkocht' doen het wel goed", antwoordt Dries Schiettekatte die het alle maal rustig gadeslaat. „En het zit goed in elkaar. Ach, het is een voorzetje voor het grote feest hè." Organisator Guusje Poot is tevre den. „Het was een fantastische dag en het is druk geweest. Hoe druk? Tja, hoeveel mensen kun nen er op het plein? Toch wel een paar duizend. Bij de voorlaatste voorstelling om drie uur was het zeer druk. De ondernemers in de marktkramen hebben alles uitver kocht." Voor Guusje Poot staat vast dat het verhaal in april vol gend jaar een vervolg krijgt. De waarzegster aan het eind van het stuk geeft haar gelijk: „Ik zie schepen vol handelswaar naar Antwerpen. Ik zie een toren, een eerbetoon aan Sint Lieven. Ik zie glimmende rijtuigen zonder paard. Ik zie Feyenoord kampioen worden." Lachend gaat het publiek uit een. Het terras lonkt. MAANDAG 18 APRIL 2016 Rechts buiten beeld spreekt de gezant van graaf Willem I de inwoners van Zierikzee toe. Links staat het gewone volk, rechts de notabelen, foto's Marieke Mandemaker Vliegende start Zierikzee 800 door Ton van den Nouweland Guusje Poot organisator Een van de karakteristieke koppen van het Middeleeuws Genootschap Monnickendam: De drinkebroer heeft het naar zijn zin op het plein in Zierikzee. De chirurgijn (links) heeft de urine in het potje bestudeerd. Zijn diagnose liegt er niet om. De gezant en de baljuw vergaderen in het Gravensteen. Buiten mort het volk: „Wie gaat dat betalen? De hoge heren strijken onze centen op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52