Britse technicus legt laatste hand aan Studio Bruinvis Optimisme keert terug in Burgh-Haamstede Onverwacht drukke techniekdag 14 SCHOUWEN-DUIVELAND Pitstop Haringvlietplein Op het havenhoofd van Zierikzee kan naar bruinvissen worden gekeken. Volgende maand zijn ze ook te horen In de regio Mijn dorp, mijn stad door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE Rijkswaterstaat plaatst volgende week een boei met ont vangst- en zendapparatuur in de Oosterschelde, pal voor de haven van Zierikzee. De boei is het hart van Studio Bruinvis, het project van stichting Rugvin. Op de gele boei staat een zender. Onder het drijvende ge vaarte hangt een microfoon. De boei maakt geluidsopnamen van bruinvissen en zendt die naar een radioversterker op het haven hoofd. Technicus Clive Mehennet van het Engelse bedrijf Magrec legt op de werf van Rijkswaterstaat in Vlissingen de laatste hand aan de boei. „Wanneer die precies wordt gelegd, weet ik nog niet," vertelt coördinator Frank Zanderink van stichting Rugvin. „Maar dat zal in de week van 25 april zijn. We zijn afhankelijk van de planning van Rijkswaterstaat." Als de boei op zijn plek ligt, wordt er gewerkt op het havenhoofd. Daar moet een 'hufterproof ontvangsinstallatie worden aangelegd. Waarschijnlijk zal Studio Bruinvis in mei wor den geopend. Het havenhoofd van Zierikzee is sinds een jaar of tien een van de 'hotspots' voor het waarnemen van bruinvissen. Toen gemeente, Rijkswaterstaat en waterschap en kele jaren geleden het havenhoofd inrichtten en met een fiets- en voetpad ontsloten, kwam Rugvin op het idee de aanwezigheid van bruinvissen daar hoorbaar te ma ken. De stichting kreeg geld van ge meente, provincie, Rijkswater staat, het Wereld Natuur Fonds, het Nationaal Park Oosterschelde en Natuurmonumenten. De stich ting deed ook aan crowdfunding. Afgelopen weekeinde trainden twintig vrijwilligers van stichting Rugvin in het waarnemen van bruinvissen vanaf de wal. Ze leer den omgaan met gps, portofoon, hydrofoon en apparatuur om af standen te schatten. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazij n, 19.00-22.30 uur: Boogschieten jeugd Artemis; BURCH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 13.00-16.45 uur: Bridge; 18.30-21.30 uur: Harmonie en leerlingenorkest; 19.00-20.30 uur: Tai-Chi; 20.00- 21.30 uur: Breicafé; Pannekoekenmolen de Graanhalm, 12.00-19.00 uur: Ex positie Ivan Ruys; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudènde, 14.00-16.00 uur: Kaarten maken; 20.00-22.00 uur: Country Linedance; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoeting 65 plus; 19.30 uur: Mu ziek: 08dJ; OOSTERLAND Dorpshuis de Oos terhof, 20.00 uur: Zingen VZOS; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00-11.00 uur: Yo ga; 19.00 uur: Koor Rodonis; RENESSE Dorpshuis, 20.00 uur: Fotogroep Schouwen; 20.00 uur: Repetitie Slag werkgroep Luctor et Emergo; SIRJANSLAND Dorpshuis: 19.30-21.00 uur: Yo ga; ZIERIKZEE Fizi, 20.00 uur: Brooklyn; Sint Lie- vensmonstertoren, 10.00-17.00 uur: Be klimming toren, Ex positie Phantasm en Expositie Beeld zeeslag anno 1304; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 9.00-10.30 uur: Dan sen voor ouderen; 19.30-21.15 uur: Re petitieavond Nut en Uitspanning. MIDDELBURG Dialoogestafette over vrijheid in Middelburg Stichting Middelburg in Dialoog houdt morgen de eerste van vier dialoogavon- den met als thema 'Vrijheid' op verschil lende locaties in Mid delburg. Deze dialoogestafet te is verspreid over vier avonden, vier ta fels en op vier ver schillende plekken. Een overzicht van de data, locaties en aan vangstijden: Dinsdag 19 april, 19.30 uur in de moskee in Middel burg. Woensdag 20 april in de keuken van Rode Rozen en Tortilla's. Vanaf 18.00 uur wordt er gestart met een maaltijd. Kosten zijn 5 euro. Donderdag 21 april in de Burgerzaal van het Stadhuis. Vanaf 16.00 uur wordt ge start als side-event van de Four Freedom Award uitreiking. Vrij dag 22 april in de kerk van de Doopsge zinde Gemeente, om 19.30 uur start de dialoog. MIDDELBURG Lezing over de zwaartekrachtgolf Sterrenwachtmede werker Henk Ton geeft woensdag een publiekslezing over de zwaartekracht- golf. De zwaarte krachtgolf is door Ein stein honderd jaar ge leden voorspeld, maar onlangs voor het eerst in de ge schiedenis gedetec teerd. De lezing be gint om 20.00 uur aan de Herengracht 52 in Middelburg. De entree bedraagt 5 eu ro, inclusief consump tie. SINT PHILIPSLAND Workshop aura en chakra's lezen Don en Liane Well ness geeft op dins dagmiddag 19 april een workshop om chakra's en aura te le ren lezen. De workshop is van 13.00 tot 15.00 uur in Sint Philipsland. De kosten bedragen 30 euro. Aanmelden kan via www.donenliane.wix. com/donenlianewell ness. ZIERIKZEE. Aan de winkelboulevard in Zierikzee, het Haringvliet plein en de Grevelingenstraat, was het zaterdag Mannendag. En dus waren er hamburgers, bier en een echte Dakar-rallytruck om naar te kijken. De eigen (bedrijfs)bolide kreeg desgewenst een snelle check door de mannen van Fioole Auto's. Er heerste een spontane sfeer, zeiden de winkeliers na afloop. Er wa ren flink meer bezoekers dan op een normale zaterdagmiddag. Maar dat heeft niet tot bijzonder meer verkopen geleid. Toch komt er in 2017 weer een Mannendag, omdat de ondernemers dit evene ment een goed middel vinden om de winkelboulevard na de winter weer even terug op de kaart te zetten, foto Marieke Mandemaker ruchten door het dorp. Dat de grond van het uitgebrande waren huis Goudzwaard is verkocht en dat er winkels en appartementen komen. Dat er toch weer iemand is gevonden voor het failliete Café Brandenburg. Provoost: „Ik word verdrietig van al die negativiteit. We zouden in een spookdorp wo nen. En we hebben zo veel: twee pizzeria's, drie kapsalons, vijf mo dezaken, noem maar op." Ook het zaterdag en zondag ge houden Lentefeest voor de inwo ners getuigt volgens Provoost van nieuw optimisme. „Jeroen Botty van hotel Bom is er mee begon nen. Nu, in het derde jaar, doen er al zeven ondernemers aan mee met steun van de ondernemersver eniging." De Amsterdamse rapper Lange Frans die het Lentefeest gisteren afsloot, was over de liefde al net zo optimistisch:„Ga mee naar Die- men-Suid,want je siet er lekker uit!" De open dag van zes tech nische bedrijven op be drijventerrein Zuid hoek in Zierikzee is za terdag druk bezocht. Halverwege de dag waren de bedrijven al door hun autootjes heen. Daarvan hadden ze er hon derd laten maken. Basisschoolleer lingen en leerlingen van de Pieter Zeeman, met interesse voor tech niek, kregen in elk bedrijf één au to-onderdeel. Bij Nemag, construc teur van kraangrijpers, mochten de jongens en meisjes hun autoo tje in elkaar zetten. Aan het eind van de toer, bij installatiebouwer Airpack, stond een baan. Daarover konden de kinderen het autootje met behulp van perslucht laten rij den. De twaalfjarige Johannes de Boed uit Oosterland weet al wat hij wil worden. „Elektricien. Daar om heb ik bij installatiebedrijf Sa men extra goed rondgekeken." De open dag vindt de leerling Kinderen konden bij Airpack een door henzelf samengesteld autootje laten rijden op perslucht, foto Marieke Mandemaker van de dominee J. Bogerman- school 'op zich wel leuk'. Mede-initiatiefnemer Piet War nar van Airpack: „Deze drukte overvalt me. Vorig jaar hadden we zestig belangstellenden. Vandaag hadden we er om 13.00 uur al meer dan honderd. Ik denk dat we volgend jaar nog meer autootjes la ten maken, of bootjes misschien." Met het Lentefeest keer de gisteren ook het optimisme terug on der de winkeliers van Burgh-Haamstede. „Binnenkort opent in het pand van drogisterij Kik een Braziliaanse winkel," ver telt Elly Provoost, bestuurslid van de ondernemersvereniging. En dan gaan er nog hoopgevende ge- De Amsterdamse rapper Lange Frans sloot gistermiddag het Lentefeest van de winkeliers in Burgh-Haamstede af. foto Marieke Mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51