Busreizen naar Winkels zien niks in actie milieuorganisatie Supermarkt mag geen groenten en fruit verkopen waarbij bijengif is gebruikt, vindt Greenpeace. ELI e PW O ff// www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 4 NIEUWS S 1 Elfduizend fans in de zaal, vijf miljoen kijkers online. Gekte bij het kampioenschap League of Legends. AMSTERDAM. De milieuorganisatie voert de druk op bij Albert Heijn, Jumbo en Lidl om schadelijke be strijdingsmiddelen op een zwarte lijst te krijgen. De drie grootste supermarkten moeten verantwoordelijkheid ne men voor het pesticidengebruik in de landbouw, zegt campagnelei der Kees Kodde van Greenpeace. „Dat veroorzaakt grote schade aan de biodiversiteit in Nederland. De prijs die onze samenleving daar voor betaalt is hoog." De midde len zijn schadelijk voor de honing bijen en andere nuttige insecten. Greenpeace hanteert hiermee de 'plofkip'-methode. Door druk uit te oefenen op de supermark ten lukte het de Dierenbescher ming om de plofkip uit de schap pen te krijgen, ook al is dat pro duct wettelijk niet verboden. De supermarkten zijn zo machtig dat zij vervolgens de industrie beïn vloeden met hun inkoopbeleid. Ondanks een aantal moties die de Tweede Kamer heeft aangeno men, durft het kabinet een verbod op bijengif - neonicotinoïden - niet aan, stelt Kodde. „Daarom roe pen we supermarkten op hun ver antwoordelijkheid te nemen. Zij kunnen het verschil maken. De honingbij is de kanarie in de ko lenmijn. 40 procent van de insec ten die ons voedsel bestuiven, wordt volgens de Verenigde Na ties met uitsterven bedreigd. Dat risico zou voor de supers een eer ste zorg moeten zijn." Drinkwaterbedrijven in Neder land leggen geregeld hun winning van oppervlaktewater stil vanwe ge vervuiling met bestrijdingsmid delen, blijkt uit een rapport dat Greenpeace vandaag presenteert. Tegelijkertijd is het aantal bijen, hommels, vlinders en vogels op het platteland sterk gedaald. Die afname wordt in verband ge bracht met het gebruik van een aantal omstreden pesticiden in de land- en tuinbouw. Greenpeace start zijn campagne te gen de drie grootste supermark ten met een online petitie. Daarin worden ze opgeroepen om de om streden pesticiden uit te bannen bij de teelt van alle producten die zij in hun schappen hebben. Het gaat om tien chemicaliën die op een risicolijst van de Europese Commissie staan. Kodde: „Supermarkten kunnen boeren stimuleren zonder deze gifstoffen te werken. Veel innova tieve boeren laten zien dat het met veel minder pesticiden ook lukt. Door zulke boeren voorrang te geven bij hun inkoop en het aandeel biologische producten in hun schappen te verhogen, heb ben ze de macht om de overgang naar duurzame teelt te versnel len." De supermarkten laten weten niks te zien in een zwarte lijst. „Wij gaan onze leveranciers niet eenzijdig maatregelen opleggen", zegt een woordvoerster van Al- bert Heijn. „We zijn op andere ma nieren in gesprek om het pestici dengebruik terug te dringen. Er ge beurt al veel; zo wordt 95 procent van onze tomaten en komkom mers geteeld zonder chemische bestrijdingsmiddelen." Jumbo streeft op andere manie ren naar 'een wereld waarin ruim te is en blijft voor insecten, zoals bijen', zegt een woordvoerder. „We hebben onlangs met The Greenery en fruittelers een 'Bee Deal' gesloten om de leefomge ving van bijen te verbeteren." Lidl werkt samen met leveran ciers aan een plan om het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen te verminderen, zegt een woord voerster. „Wij erkennen het be lang van duurzame landbouw." Greenpeace dreigt zwaardere mid delen in te zetten als deze oproep geen resultaat heeft. In Duitsland heeft de milieuorganisatie met een vergelijkbare campagne re cent succes geboekt. Supermarkt keten Aldi Süd droeg zijn Duitse en Nederlandse leveranciers in ja nuari op om acht pesticiden die schadelijk zijn voor bijen uit te fa seren. RipTT r luPwMESÏ ij» vi Ze verdienen bakken met geld, hebben fans over de hele wereld en oefenen zich suf. Profvoet ballers, of popster ren? Nee, gamers. Afgelopen weekend streden de beste League of Legends-spe- lers in Ahoy om de Europese ti tel. Het Nederlandse team G2 Esports zegevierde in eigen land. League of Legends (LoL) is een variant op het razendpopulaire World of Warcraft. De online ga me telt wereldwijd 67 miljoen spelers. De teams die elkaar in Rotterdam te lijf gaan, bestaan uit vijf spelers, die als bloeddor stige sprookjesfiguren over het gigantische scherm rennen. Het speelveld, een groen heuvelland schap, verandert al snel in een slagveld waarin vuurballen, zwaarden en kanonnen de bo ventoon voeren. Alles draait om tactiek, strategie en samenspel. Wie even niet oplet, gaat eraan. LoL wordt meestal op zolder kamers gespeeld, maar afgelopen weekend vormde de ramvolle zaal van Ahoy het decor. De spe lers die elkaar op een podium met muis en toetsenbord afslach ten, zijn topfitte professionals tussen de 18 en 25 jaar. Een maandsalaris van 10.000 euro is in deze wereld niet vreemd. Als SUPERVOORDELIG OP REIS! Stedentrip va. €89,- Wismar, Rostock en Rügen va. €239,- Paltser Woud va. €249,- Rijn en Moezel va. €249,- Zwarte Woud en Vogezen va. €259,- Hamburg en Lübeck va. €269,- Harzgebergte va. €289,- Moezel All-inclusive va. €319,- Romantische Strasse va. €329,- Beierse Woud va. €419,- Singlereis Thüringen va. €429,- 'Supers moeten pesticiden uitbannen' door Annemieke van Dongen 40 Volgens de Verenigde Naties wordt 40 procent van de insecten die van belang zijn voor onze voedselproductie met uitsterven bedreigd v" GAMERS door Chantal Lindsen 4/5 daagse busreis Diverse vertrekdata Eifel en Ahrdalva.€219,- 5 daagse busreis Vertrek: 25 jul, 8 aug, 12 sep, 17 okt Thüringen, Erfurt en Weimar va.€239,- *4 5 daagse busreis Vertrek: 16 mei, 11 jun, 15 aug 5 daagse busreis Vertrek o.a.: 6 jun, 4 jul, 29 aug, 31 okt 5 daagse busreis Vertrek: 6 jun, 4 jul, 1 aug 5 daagse busreis Vertrek: 4 jul, 8 aug 5 daagse busreis Vertrek: 25 jul, 22 aug, 26 sep 5 daagse busreis Vertrek: 11 jul, 10 okt 5 daagse busreis Vertrek: 22 aug, 26 sep Sauerland All-inclusive va.€319,- 5 daagse busreis Diverse vertrekdata 5 daagse busreis Vertrek o.a.: 18 jul, 15 aug, 12 sep, 7 nov 5 daagse busreis Vertrek: 4 jul, 1, 29 aug 8 daagse busreis Vertrek o.a.: 13 mei, 17 jun, 1 jul, 8 okt 8 daagse busreis Vertrek: 3 jun, 9 sep Weimar, Leipzig en Dresden va.€429,- 8 daagse busreis Vertrek: 8 jul, 12 aug, 23 sep jV K Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en p.p. o.b.v. een boeking voor 2 personen. Excl. reservedngskosten en Calamiteitenfonds. I COUPONCODE PGR16 I O fN LU CC 3 X u O cc 00 cc _l O <N LU CC 3 X U O cc 00 LO cc KD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4