verrassingen bij estafettemarathon Fraai debuut Verhage Tweede zege in Marathon Zeeuws-Vlaanderen SPORT 11 Atleet Erwin Harmes uit Middelburg heeft dankzij zijn vrienden een moeilijke tijd in 2015 achter zich kunnen laten. Concurrenten van Harmes hebben geen zin in een jachtpartij Na zijn overduidelijke zege in de Marathon Zeeuws-Vlaanderen zetelde Erwin Har mes zich op een ter ras op de Markt van Terneuzen, om rustig zijn verhaal te kunnen doen. Maar hij ging vol in de wind zitten. Een paar vrienden van de Middelburger, onder wie Wibo Verstraate, attendeerden hem erop dat hij dat beter niet kon doen. „Dan koel je te snel af." De atleet, ge stoken in een dun trainingsjasje, luis terde gedwee. Hij stond op en koos een beschutte plek uit. Het was maar iets kleins, maar het gaf inzicht in hoe een vrienden groep zich om Harmes bekommert. Sinds de nu 34-jarige hardloper an derhalfjaar geleden in de proble men kwam doordat hij een op z'n minst onhandig bericht op Face- book had gezet en zijn club Dynami ca hem royeerde, kijkt een flink aan tal personen naar hem om. Ze hel pen hem met allerhande zaken, bin nen en buiten de sport. Binnen de sport assisteren ze hem bij het trainen en staan ze hem bij tijdens wedstrijden. Zaterdag, tussen Hulst en Terneuzen, foura- geerden en motiveerden ze hem vooral. Ze zorgden dat hij op tijd zijn gelletjes tot zich nam en ge noeg dronk. Verstraate: „We moes ten natuurlijk voorkomen dat Er win weer droog kwam te staan in de laatste kilometers en last van kramp zou krijgen. We wilden geen herhaling van de Kustmarathon. Ie dereen kent de beelden nog wel van hoe hij door de Langstraat strompel de..." Harmes is blij met al die aan dacht. Dankzij de vriendengroep gaat het weer over hardlopen. „Ik heb die vervelende periode achter me gelaten", vertelde Harmes zelf. „Ik ben het nog niet vergeten, hoor. Maar ik heb het een plekje kunnen geven. Ik wil niet meer achterom kij ken. Ik kijk alleen nog maar voor uit." Een maand geleden ging de Mid delburgse atleet met twee van die loopvrienden, Marco Geldof en Sjaak Brouwer, op trainingskamp naar Portugal. Hij liep er 154 kilome ter hard. Harmes: „Er zaten lange duurlopen bij, maar ik heb ook inter- valtrainingen gedaan. Het was er 21 graden, het was ideaal om me voor te bereiden op de deze marathon en het komende baanseizoen. Ik heb daar de basis gelegd." Gewaarschuwd Eind maart liet de Middelburger tijdens de 25 kilometer van Hulst (eerste in 1.27.22 uur) al zien in goe den doen te zijn. Zaterdag trok hij die lijn door. De vrienden hadden hem nog wel gewaarschuwd: start niet te snel. „Vooraf was ik bang dat ik weer dezelfde fout zou maken. Dat ik te vroeg alleen op kop zou ko men en dat ik daarvoor de rekening zou moeten betalen. M'n vrienden hadden ook gezegd: wacht nou op het tweede deel van de wedstrijd. Maar het tempo lag aan het begin al meteen te laag. Het was een gok om alleen te gaan lopen, maar het heeft gewerkt." Al op de wallen van Hulst had Harmes een gat van honderden me ters. Daarna breidde hij zijn voor sprong alleen maar uit. Bij Heikant, na zo'n twaalf kilometer, had hij al een marge van drie minuten. Bij Axel, op het 25 kilometerpunt, was het verschil vijfenhalve minuut. In het resterende deel consolideerde hij dat grote verschil. „Ik ben nog wel één keer onderuit gegaan in de modder. Ik viel op m'n zij, maar stond snel weer op." Op de nog mager gevulde Markt finishte Harmes na 2.32.18 uur. Toen hij in 2015 onder eenvoudigere om standigheden won, was hij maar twintig seconden sneller. „Dat ik met deze wind aan bijna dezelfde tijd kom, zegt wel wat", zei de Mid delburger. „Ik ben echt heel tevre den over deze wedstrijd." TERNEUZEN. De Belg Wouter De- cock, zaterdag de nummer twee in de Marathon Zeeuws-Vlaanderen, had Erwin Harmes „lekker laten lo pen". De man die na 2.37.36 uur aan kwam, had geen trek in een jacht op de koploper. „Voor mij was het belangrijkste om lang in een goed tempo te lopen. Ik ben in voorberei ding op het Belgisch kampioen schap 100 kilometer. Dit was voor mij mooi een lange training." Ook Tim Pleijte, bestempeld als voornaamste concurrent van Erwin Harmes, liep voor zijn doen rustig. De Vlissinger werd negentiende en vond dat prima. „Ik heb een ham stringblessure gehad. Ik was juist weer een week goed aan het lopen. Ik wist al vooraf dat ik de marathon slechts wilde uitlopen. Waarom nie mand dat wist? Haha, omdat nie mand me naar mijn plannen ge vraagd had." paar longen. Ook in spraak lossen de vier elkaar vlug, soepel en za kelijk af. „We hadden al gelijk een voorsprong", blikt De Mey te- 'Steeds was de prijs voor iemand anders. Nu hebben we er alleen nog geen voor Chris' rug op het verloop van de wed strijd waarvan hij de start zelf mocht meemaken als eerste loper van RKHAV1. „Dat was lekker, want het tweede gedeelte was het zwaarst", vult De Smit, de derde loper, hem aan. „Op dat ge deelte van het parkoers had je te maken met veel wind, op mijn ge deelte waren er meer heuvels. Daar ben ik diep gegaan, voor het team. Om het lint zo goed moge lijk over te geven aan Job." De student journalistiek zag dat De Smit er volledig doorheen zat toen diens taak erop zat. „En toen wist ik: dit kunnen we niet meer weggeven. Er stond dan wel veel wind, vooral op de dijken, maar ik hoefde het laatste stuk en kel nog maar uit te lopen. Eigen lijk was het al niet meer span nend sinds we die voorsprong hadden na het eerste gedeelte van het parkoers." De Feijter passeerde de finish lijn na 2.33.05 uur, een kleine twintig minuten voor RKHAV 2 en nog veel ruimer voor 'De Loop neuzen' (3.57.16) en 'Vet Snel' (3-57-42), die zich netjes tussen de andere tientallen recreanten nes telden. Toch baalden de leden van RKHAV 1 enigszins. In 2014 dook het viertal van de Hulster atletiekvereniging net on der de tweeënhalf uur. „Dat had den we graag verbeterd", zegt De Smit, waarna De la Ruelle volgt: „Maar we wisten op vrijdag al, toen we de weersverwachtingen zagen, dat dat er niet in zat of in ieder geval erg lastig zou gaan worden." Dat het eigen record blijft staan, is voor de heren het enige smetje op de middag, die zoals de voorgaande edities eindigt met een plaats op de hoogste trede van het ereschavot en een daarbij horende prijsuitreiking met knei- terharde muziek, die tot bij de startplaats Hulst te horen moet zijn geweest. De la Ruelle bekijkt het ver trouwde eremetaal - een in zilver gestoken gouden hardlopertje op een voetstuk - in zijn rechter hand eens goed, als De Feijter zegt: „We hebben er nu al drie ge wonnen en steeds heeft iemand anders hem meegenomen. Nu hebben we er alleen nog geen voor jou, Chris." De Smit lijkt er gezien zijn reactie niet mee te zit ten. „Dan moet dat er volgend jaar maar van komen." Enkele minuten na zijn binnen komst kan Verhage zijn toppresta tie wat beter duiden. „Ik heb het drie jaar geleden al eens gepro beerd, een marathon lopen, maar een knieblessure maakte het me toen onmogelijk. Die knie raakte overbelast. Nu wilde ik het weer eens proberen, maar dit keer wil de ik er ontspannen naartoe wer ken. Ik heb begin februari de mid winter halve marathon van Cad- zand-Bad gelopen en daarna ging de voorbereiding super." Bij atletiekvereniging Schelde- 'Eén marathon op een jaar is genoeg. Professionals lopen er ook maar drie' sport - waar hij traint - kreeg hij schema's aangereikt, waardoor hij zich zaterdag een doel kon stellen: binnen de drie uur lopen. „Mijn trainingsmaatje Sander Post liep eerst voor me, maar kreeg het las tig. Ik kwam best gemakkelijk te rug van een sanitaire stop, kwam in een ritme toen ik in een groep je liep en dook ruim onder de drie uur. Daar ben ik echt super tevre den mee." Voor wie graag wat meer van de atleet Verhage zou willen zien, komt de loonslaaf Verhage met een teleurstellend bericht. „Eén mara thon op een jaar is genoeg", zegt de medewerker van een slagerij die in zijn vrije tijd ook nog sport masseur is. „Professionals lopen er ook maar drie en die hoeven er niet bij te werken, zoals ik. Nee, echt: eentje is wel genoeg." MAANDAG 18 APRIL 2016 Het gaat weer over hardlopen door Roeland van Vliet Job de Feijter door Mitchell Minnaard TERNEUZEN. Als Mark Verhage na zijn eerste marathon ooit wordt ge vraagd hoe het hem die 42 kilome ter en 195 meter over een zwaar parkoers en met veel (tegen)wind is vergaan, heeft de inwoner van Zaamslag maar weinig woorden no dig. „Het ging wel lekker", zegt de Scheldesport-atleet resoluut in de microfoon van de speaker van dienst, die die uitspraak betitelt tot Understatement van de Dag. Want Verhage finisht in de Zeeuws- Vlaamse marathon als eerste Zeeuws-Vlaming op de zesde plek, in 2.50.29 uur. Mark Verhage Mark Verhage debuteert sterk. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39