Vliegende Hollanders slaan toe in Rio F1-coureur Max Verstappen werkt zich in Sjanghai op van plek achttien naar acht Max Verstappen lijkt na een zwakke start kansloos voor punten, maar zet dat recht. SPORT 7 Rosberg slaat met derde zege groot gat met rivaal Hamilton SJANGHAI. „Ik ben de tel kwijtge raakt", lacht Max Verstappen als hij na zijn sterke inhaalrace in de Grand Prix van China wordt ge vraagd hoeveel coureurs hij heeft ingehaald. Het bracht hem uitein delijk de achtste plaats. Maar: „In het begin dacht ik wel even: dit is niet zo leuk", er kent Verstappen ook, verwijzend naar de chaos bij de start van de derde Formule t-race van het sei zoen. Beide Ferrari's raakten el kaar, waardoor Verstappen op de rem moest en na de herstart op de achttiende plek lag. In de 48 ron den die volgden, werd de race toch nog leuk voor de jonge Ne derlander. Heel leuk. „Ik heb er echt veel ingehaald", geniet Verstappen na. „Meer dan tien", lacht de coureur die in 2015 ook een sterke race met veel in haalacties reed in Sjanghai, maar toen niet werd beloond. Nu dus wel. „De achtste plek is niet ver keerd", meent de Limburger, die twee belangrijke redenen noemt voor het goedmaken van tien posi ties: „Rustig blijven en veel men sen inhalen. Vooral dat laatste." Agressief Verstappen was daar mede toe in staat door de beslissing van zijn team Toro Rosso de strategie om te draaien. In plaats van de race uit te rijden op hardere banden, werd voor de snellere zachte Pirel li's gekozen. „Omdat ik iets verder terug lag, wilden we agressief ein digen", vertelt Verstappen, die dat een les uit Melbourne noemt. Daar werd een goed resultaat ver gooid door miscommunicatie tus sen team en coureur. Nu werden vooraf duidelijkere afspraken ge maakt. „We hebben daarvan ge leerd. Sindsdien gaat het goed." Goed ging het ook zeker op de baan, waar dadendrang noodzake lijk was om de strategie te laten werken, legt Verstappen uit. „Ik moest er telkens snel voorbij, maar dat heeft pap me ook zo ge leerd", knikt hij naar vader Jos. De daadkracht van Verstappen junior bracht hem onder meer voorbij collega's als Fernando Alonso, Valtteri Bottas en Jenson Button. Behalve bij de hairpin aan het eind van het lange rechte stuk, waar veel inhaalacties plaats vonden, maakte Verstappen als Ik moest er telkens snel voorbij, maar dat heeft pap me ook zo geleerd' een van de weinigen ook op ande re plaatsen korte metten met zijn tegenstanders. „Een kwestie van een andere lijn pakken", zegt hij. Een favoriete inhaalactie heeft Ver stappen niet. „Ik vond ze allemaal wel leuk. Als je maar vooruit gaat en niet zelf ingehaald wordt." Pikant zijn natuurlijk altijd de duels tussen teamgenoten, zeker als die elkaar zo weinig toegeven als Verstappen en Carlos Sainz. Dit keer was het verschalken van de op het eind een andere strate gie volgende Spanjaard zo gedaan. „Ik was duidelijk de snellere van daag. Hij maakte er ook geen pro bleem van en zo kon ik er in de hairpin voorbij." Verstappen opende daarna de jacht op Bottas, die zich verremde toen de Limburger kwam aanstor men, en vervolgens op wereldkam pioen Lewis Hamilton. Die bleef Verstappen uiteindelijk een secon de voor, maar als de race een ron de langer had geduurd, had Ver stappen hem gehad. „Absoluut", klinkt het zonder twijfel. SJANGHAI. Nico Ros berg (foto) heeft door de Grand Prix van China te winnen een enorm gat geslagen in de titelstrijd. Nadat Ferrari-cou- reurs Sebastian Vettel en Kimi Raikkönen elkaar raakten bij de start en leider Daniel Ricciardo twee ron den later een lekke band kreeg, zat Ros berg geramd. De Duit ser reed onbedreigd naar zijn derde zege van het seizoen, ter wijl zijn teamgenoot en grootste rivaal Lewis Hamilton een weekeinde had om snel te vergeten. De Brit kwalificeerde zich door motorpech als laatste en liep schade op bij de start, waarna zijn opmars stokte bij de zevende plek. „Door de schade reed mijn auto als een hok", verzuchtte Hamilton, die 36 pun ten achterstaat op Rosberg. Vettel werd ondanks de botsing met Raikkönen twee de, maar legde de schuld voor de start- chaos bij Daniil Kvyat. Die dook vol gens Vettel 'als een maniak' de eerste bocht in. De als derde gefinishte Rus toon de zich weinig schuldbewust: „We waren aan het racen en het liep toch goed af?" Winnaar Ros berg kon slechts la chen, terwijl hij zich bij zijn al feestende team aansloot. Wel verdiend na een top- weekeinde, meende de kampioenschaps leider, die weet dat het niet altijd zo mak kelijk zal gaan. „Want er wachten ons nog achttien races en Le wis geeft nooit op." Epke Zonderland weet nu hoe het voelt om in de olympische Arena van Rio op het podium te staan. Over vier maanden wil hij er weer staan, graag een treetje of twee hoger. De meeste van zijn uitzinnige teamgenoten die hem zaterdag bij de huldiging gezel schap hielden, zullen dan niet ver af zijn. „Een totaal andere ervaring dan wanneer je daar in je eentje staat. Heel gaaf', zei een trotse Zonderland gisteren. Samen met Michel Bletterman, Bart Deurloo, Frank Rijken, Casimir Schmidt en Jeffrey Wammes had Zonderland zaterdagnacht gepresteerd wat vier jaar geleden nog voor onmo gelijk werd gehouden. Voor het eerst sinds Amsterdam 1928 mag Nederland weer met een mannen- turnteam naar de Spelen. De podiumceremonie bij het olympische kwalificatietoernooi was een onverwachte bonus voor het Oranje-zestal. „We voelden ons heel stoer om op plekje drie te staan, al was de hal leeg", bekende Zonderland. „Gelukkig was er een Nederlands fanclubje dat voor sfeer zorgde." Onder het motto gedeelde vreugde is dubbele vreugde, be leefde Zonderland een memorabe le 30ste verjaardag. Roemenië, der de achter Duitsland en Frankrijk na twee van de drie groepen, was eerder op de dag verrassend uit de slof geschoten. Ervan uitgaande dat Oekraïne, dat tegelijk met Ne derland in actie kwam, te sterk zou zijn, was de Roemeense score van 344,148 punten het richtpunt. Dat was ruim twee punten boven Glasgow-peil. Nederland legde het parcours net niet foutloos af, maar een val van Deurloo op sprong en een mis ser van Rijken op brug hadden geen effect op de score. Na vier van de zes toestellen liep Oranje nog 0,8 punt achter op de Roeme nen. Die hadden een slechte beurt gemaakt op rekstok. Op het toe stel dat garant staat voor spektakel sloegen de 'vliegende Hollanders' genadeloos toe met de 15,233 van Zonderland als apotheose. De af sluitende vloeroefening was slechts een formaliteit. Nederland stak zelfs Frankrijk voorbij en ein digde als derde. Moegestreden onttrok Zonder- 'We voelden ons heel stoer om op plekje drie te staan, al was de hal leeg' land zich aan de feestvreugde. De inspanningen om in een paar we ken tijd een fikse trainingsachter stand in te halen, deden zich voe len. „Ik heb het niet laat gemaakt. Maar ik had dit niet willen mis sen." De olympisch rekstokkam pioen voelt zich bevrijd van hin derlijke kwalificatiedrempels. Bij de verdeling van de vijf beschikba re tickets geeft de gymnastiekunie medaillekandidaten voorrang. Zonderland: „Ik kan nu de ideale voorbereiding treffen om hier over vier maanden te vlammen." Ook ringenspecialist Yuri van Gelder, voor het olympisch kwali ficatietoernooi gepasseerd uit teamtactische overwegingen, mag zich dus rijk rekenen. MAANDAG 18 APRIL 2016 Weer ongekende inhaalrace door Daan de Geus Max Verstappen door Marcel Luyckx Epke Zonderland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35