22 Elton John is de meest gulle gever Mariah Carey zegt 'ja' op tv De 'leukste vrouw van Nederland' en het vermaarde Metropole Orkest maken de schouwburgen onveilig met een avond vol chaos op hoog niveau. Media Entertainment Elton John is de meest vrijgevige Britse ster. Volgens de Sunday Times gaf de zan ger in 2015 34 miljoen euro aan goede doe len, vooral aan zijn aidsstichtingen. Op de tweede plaats staat Harry Poffer-auteur J.K. Rowling, die 12,5 miljoen euro doneerde. Het huwelijk van Mariah Carey met James Packer zal te zien zijn in de nieuwe realityserie van de zangeres. Er is nog geen datum, verwacht wordt dat ze dit voorjaar nog trouwen. Na afloop zit Brigitte Kaandorp (54) er bij of ze juist fluitend de begonia's water heeft gegeven. Maar het pu bliek in schouwburg Het Park in Hoorn hijgt nog na van de verrukkelijke verwarring die de ca baretière en het Metropole Orkest on der leiding van Jules Buckley hebben achtergelaten. Onder de titel Metropole volgens Kaandorp reist ze tot begin mei met orkest langs de theaters, waarbij Kaandorps onvermoeibare humor en de welhaast perfecte muzikaliteit van het Metropole Orkest zijn vervlecht in een letterlijk adembenemende show. „Ja zeg, wie wil er niet met ons nationale knuffelorkest op pad", zegt Brigitte Kaandorp. „Het Metropole Orkest behoort al zeventig jaar tot de top. In ons land, maar ook over de grenzen. En daar mag je dan avond vullend mee optreden." Pieter Hunfeld is aangeschoven, hoornspeler van het orkest en verant woordelijk voor de marketing en fundraising van het gezelschap. Dat is bepaald een intensieve klus sinds het orkest op eigen benen dient te staan en met aanzienlijk minder sub sidie toe moet. Tegelijk wordt het mu ziekgezelschap mondiaal beschouwd als een topformatie, getuige de Gram my (de derde inmiddels) die Metro pole dit jaar in de Verenigde Staten in ontvangst nam. Hunfeld: „We zijn gevraagd om in augustus op te treden tijdens de BBC Proms, een van de meest vermaarde concertreeksen ter wereld. Daar brengen we een eerbetoon aan de Amerikaanse muzikant en producer Quincy Jones, de man die werkte met Dizzy Gillespie en Frank Sinatra, en het album Thriller van Michael Jackson produceerde." Al eerder werkte het Metropole Or kest met grootheden als Bono (U2) en Ella Fitzgerald, maar ook met na tionale sterren als Nick Simon, Rob de Nijs, Blof en Alain Clark. De theaterserie met Brigitte Kaan dorp is een voorbeeld hoe het orkest zich steeds meer wil profileren op verschillende gebieden, zoals pop- en jazz(y) muziek, en nu dus ook de kleinkunst. Die combinatie blijkt een gouden greep. Kaandorp, gekleed in een glit- terende galajurk, licht het publiek al vast maar even in over wat het te wachten staat: dirigent Jules Buckley ('Wat een lekker ding, hè?') heeft een avonddragende compositie geschre ven, Chaos getiteld. Opdat we weten dat hartpatiënten en zenuwlijders nog snel even een tabletje kunnen ne men. Kaandorp sleept tijdens de tune van Tussen Kunst en Kitsch enkele an tieke objecten het podium op (met, vanzelfsprekend, dramatische gevol gen), heeft ze een sensuele flirt met een van de trombonisten en zingt ze uiteraard de hymne van de vermoei de huisvrouw, Ik heb een heel zwaar le ven. Kaandorp speelt de Walküren natuurlijk zoals Wagner het niet heeft bedoeld dolkomisch Het komt tot een climax als ze door het voltallige, 53-koppige orkest ('ja, ik heb een paar muzikantjes meege nomen') wordt begeleid in de eerste scene uit de derde akte van Die Walküre, het gedragen werk van de Duitse componist Richard Wagner. Daarin speelt ze, hoe kan het anders, alle zeven Walküren: Brünhilde, Helmwige, Gerhilde, Ortlinde, Waltraute, Siegrune, Rossweisse, Grimgerde en Schwertleite. En na tuurlijk op de wijze zo als Wagner het niet heeft bedoeld - dol komisch. Hunfeld roemt vooral de 'vocale veelzijdigheid' van Kaandorp die, be kent ze, nog altijd doodzenuwachtig is om als frontvrouw van de troep te fungeren. Want inderdaad - het Me tropole Orkest mag inmiddels een nationale schat heten. Zoals de formatie enkele fragmenten uit de na tuurfilm Holland, natuur in de delta be geleidt is adembenemend mooi. „Toch", zegt hoornist Pieter Hun feld, „mag je het orkest nog wel wat meer ontregelen." Brigitte Kaandorp: „Nóg meer..." Cultuur door Arno Celder foto Olaf Kraak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22