Paus neemt vluchtelingen mee naar Rome Davy Gunst kan tevreden terugkijken Luxe in Scheveningen Wat een Kunstbende! 28 miljoen schade uitgekeerd Advocaten waarschuwen voor de aantasting van rechten bij het preventief opsluiten. 'Borgtocht is een prima alternatief' m DEN HAAG. Nooit eerder kregen zo veel ex-verdachten een schadever goeding als in 2015. Rechters slui ten verdachten steeds vaker uit voorzorg op, maar daardoor zitten inmiddels duizenden mensen per jaar ten onrechte vast. Vorig jaar kregen 17.600 ex-ge- vangenen hiervoor een schadever goeding, goed voor een totaalbe drag van 28 miljoen euro. Dat is bijna vier keer zoveel als in 2004, blijkt uit onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat vandaag verschijnt. „Vooral bij lichtere vergrijpen worden verdachten sneller opgeslo ten", zegt Maarten Bloem van het CBS. „Als het niet tot een veroorde ling komt, hebben die mensen recht op een schadevergoeding. En dat wordt in bijna alle gevallen toe gekend." Die vergoeding bedraagt doorgaans tussen de 85 en 105 euro per dag. Rechters sluiten mensen steeds sneller op bij een verdenking, ook al is de schuld van de verdachte nog niet aangetoond. Bijvoorbeeld omdat ze bang zijn dat de verdach te vlucht, of een nieuw delict pleegt. „Politieke en maatschappelijke opvattingen over een hardere aan pak van de misdaad zorgen ervoor dat het OM vaker om voorlopige hechtenis vraagt", zegt Roderick Reinalda van de Raad voor de Rechtspraak. „Rechters toetsen elk individueel geval zorgvuldig aan de wet. Maar het lijkt logisch dat meer aanvragen van het OM ook tot meer gevallen van voorlopige hechtenis leiden." Een zorgelijke ontwikkeling, vindt onder anderen Ybo Buruma, raadsheer van de Ho ge Raad. „We zijn iets normaal gaan vinden wat niet normaal is", zegt hij. „Preventieve hechtenis is iets bijzonders, een aantasting op een fundamenteel recht. Er zijn ge noeg zaken waarin het terecht wordt opgelegd, maar het gaat soms wel erg gemakkelijk." Advoca ten zijn nog een stuk kritischer. „Het politieke klimaat is: alles draait om de slachtoffers, zet die Duizenden mensen per jaar zitten ten onrechte vast. Vorig jaar kregen 17.600 ex-gevangenen vergoeding. verdachten maar vast", zegt straf rechtadvocaat Sidney Smeets. „Maar daardoor zitten inmiddels nergens zoveel mensen onterecht vast als in Nederland. Je hoort on schuldig te zijn tot je veroordeeld bent, en alleen bij hoge uitzonde ring zouden we mensen moeten op sluiten voor de rechtszaak dient. Maar die uitzondering is de regel geworden." Advocaten vinden dat rechters veel vaker zouden moeten kiezen voor het opleggen van een borg som. De verdachte moet dan een onderpand deponeren, en krijgt dat geld pas terug als hij zich meldt voor zijn strafzaak. Hij hoeft tot die tijd dus niet te worden opgesloten. ui: ie «e ui»; Kras.nl/50179 of bel 0900-9697 pzc.nl/voorjaarsuitjes Bestel Snel FZC Sawinah Roctus pakt zondag het publiek in met haar voorstelling 'Blauw is een hele mooie kleur' in het CCXL-theater in Vlissingen. Ze is één van de 160 jongeren die meedoen aan de Zeeuwse voorronde van Kunstbende. PAGINA 3 SPORT 16 17 o Droog weer en warmer www.pzc.nl Editie WALCHEREN MAANDAG 18 april 2016 258e jaargang nr. 91 Vaker onterecht in de cel door Peter Groenendijk Maak heerlijke strandwandelingen of bezoek koninklijk Den Haag. Verblijf in het 5-sterren Grand Hotel Amrath Kurhaus Inclusief ontbijtbuffet en gebruik wifi Klantbeoordeling 8,5: "Fijn weekendje aan de kust" 70 cpg Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten. 8 711688 555530 foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1