ilmètm? 1 Modestyliste uit Sluiskil wil linnen onder de aandacht brengen ZEELAND 17 Tegen de stroom in zet Martine van de Bilt een modelijn op met linnen kleding. In de Hulster basiliek trouwde ze zaterdag in een linnen bruidsjurk. 1 L' De liefde voor vlas - de grondstof van linnen - is Martine (34) met de paplepel ingego ten. Haar familie staat al vier ge neraties lang aan het roer bij Van de Bilt Zaden en Vlas in Sluiskil. Martine volgde een modeoplei ding aan de Kunstacademie in Amsterdam en werd modestylis te. „Ik heb altijd wel in mijn hoofd gehad dat ik mode en lin nen wilde combineren", vertelt ze. Uit haar afstudeeropdracht, vijfjaar jaar geleden, bleek dat al. „Ik heb toen linnen sjaals ont worpen met daarop de afdruk van een vlasbloem. Dat sloeg goed aan." 'Linnen neemt vocht op, waardoor je het langer kan dragen dan andere kleding. En het zit zó lekker' Geen wonder dus dat Marti- nes bruidsjurk ook van linnen moest zijn. Dat bleek echter nog niet zo simpel. „Linnen bruids jurken zijn nauwelijks te vinden. En wat er wél is, kon me niet erg bekoren." Er zat niets anders op dan zelf haar jurk te laten ont werpen. Het werd een combinatie van linnen en zeldzaam kant, van de beste kwaliteit. Zaterdag was het zo ver: Martine trouwde in Hulst met haar geliefde uit Sint Jan- steen. Ook al zo'n vlassersdorp trouwens. Haar echtgenoot droeg uiteraard een linnen pak. Martine werkt samen met Mi chelangelo Winklaar, een ont werper met een flinke naam in de modewereld. Met hun initia tief voor een modelijn van lin nen kiezen ze niet voor de mak kelijkste weg. Het is een paar keer eerder geprobeerd, zonder succes. „Vrouwen zijn erg terughou dend met linnen", constateert ze. „En daardoor nemen winke liers het steeds minder in hun collectie op." Herenpakken zie je nog wel, maar slechts mondjes maat. Er kleven nogal wat voor oordelen aan linnen. Het laat zich lastig onderhouden en de kwaliteit is niet altijd even goed, is het algemene oordeel. Martine laat een tegengeluid horen. „Lin nen neemt vocht op, waardoor je het langer kan dragen dan ande re kleding. En het zit zó lekker." Ze bladert door een mapje met proeflapjes. Er zit 'stretchstof tussen. „Hier is wat lycra aan toe gevoegd. Dat kreukt dus nauwe lijks." En dan nog: kreukels pas- VLAS WAT KUN JE MAKEN VAN VLAS? sen soms juist prima in kle ding. „Dan zie je des te beter dat het een natuurproduct is. Linnen is duurzaam: we gaan voor goede kwaliteit, géén fast- fashion. Onze kleren hoef je straks niet na een paar keer weg te gooien." De modelijn van C_BILT is een eerste stap Boven alles wil Martine van de Bilt vlas in de markt zetten als specifiek Zeeuws product. in een breed idee om vlas als 'li- festyleproduct' onder de aan dacht te brengen. „De veelzijdigheid van vlas begint langzaam door de drin gen", zegt Martine. „Restau rants hebben tafellakens van linnen, en het wordt gebruikt bij de productie van auto's en papier." Boven alles wil Marti ne vlas in de markt zetten als specifiek Zeeuws product. Zelf gaf ze zaterdag het goede voor beeld: de vorm van haar bruids sluier was geïnspireerd op de 'Zeeuwse kap'. Het Zeeuwse vlas moet straks, net als de modelijn, ge koppeld worden aan termen als 'ambachtelijk' en 'duurzaam'. Ook daar is bij het ontwerp van haar bruidsjurk over nagedacht. „Ik wilde een exemplaar dat ik niet na één keer dragen in de kast moet hangen." Daarom is in de jurk een tweede model verwerkt. "En die kan ik in de toekomst vaker dragen." De PZC online Twitter Frans Esser @fransesser Heb ik wat gemist??? #ajautr #makelie #strafschop #2-2 Meest gelezen Beatrix MAANDAG 18 APRIL 2016 rv Michelangelo Winklaar (links) ontwierp de bruidsjurk voor Martine van de Bilt. Ze trouwde afgelopen zaterdag, foto Ronald den Dekker Zelfs trouwjurk van vlas door Martijn de Koning Vlas wordt meestal begin april gezaaid. In juni bloeien de karakteristieke blauwpaarse bloemen. De oogst is in juli. Zeeuws-Vlaanderen is hétvlasge- bied van Nederland. Van de ruim 2000 hectare vlas die in Neder land wordt verbouwd, is twee derde afkomstig uit die regio. Overigens is Nederland geen groot vlasland. In België wordt op zo'n 30.000 hectare vlas verbouwd, en in Frankrijk ruim 60.000 hectare. Linnen, en daardoor kleding, tafellakens, gordijnen. Schildersdoeken 9 Haarstukjes Isolatiemateriaal en vlaswol voorin de bouw Schepen (als alternatief voor glasvezel) W Delen van luidsprekers, van wege de trillingsgevoeligheid. Lijnzaadolie, en daarmee lino leum, zeep, kunsthars en verf. De olie wordt ook gebruikt als ingrediënt van brood, als conserveringsmiddel voor hout en netten, in asfalt en in de chirurchie. Heeft u onze blogs al gezien? Niet alleen onze eigen bloggers leveren zeer regelmatig bijdra gen op hun speciale pagina, ook diverse gastbloggers, -vloggers en -YouTubers laten zich zien. Van sport tot culinair, van reli gie tot natuur en van literatuur tot muziek. www.pzc.nl/blogs Scheidsrechter Danny Makkelie gaf Ajax in de wedstrijd tegen Utrecht een strafschop, waar ei genlijk niemand anders daar aanleiding toe zag. Door de penalty te benutten wist Ajax op het laatste moment nog een gelijkspel (2-2) uit het vuur te slepen, waardoor het slot van de strijd om het landskam pioenschap enorm spannend lijkt te worden. 1. Dronken bestuurder veroor zaakt ernstig eenzijdig onge val op de Tractaatweg 2. Wegverkeer kan gebruikma ken van bruggen nieuwe Kieldrechtsluis 3. Organisator beurzen Zeeland hallen failliet 4. Vermiste 18-jarige vrouw uit Goes weer terecht 5. Politie zoekt getuigen van mishandeling in Hulst Prinses Beatrix bezoekt woens dag Oud-Vossemeer, waar ze de openingshandeling van het Roosevelt Informatiecentrum zal verrichten. Het nieuws dat de voormalige vorstin ruim een uur in het dorp zal verblijven, sprak nogal wat mensen aan: het was een van de meest gedeelde artike len op www.pzc.nl. Kijk op www.pzc.nl of D @pzcredactie K3 facebook.com/depzc -r dPpzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17