Tholen centraal bij EO JOHAN CRUIJFF DE LEGENDE 1947-2016 FZC 16 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0130010 THOLEN. EO-presentatoren Bert van Leeuwen, Herman Wegter, Kefah Allush, Hella van der Wijst en Mirjam Bouwman gaan de eer ste week van mei in het televisie programma 'Geloof en een Hoop Liefde' op zoek naar authentieke dorpsverhalen en karakteristieke stadsgezichten in Tholen. In het programma staat het ge loof van de gewone Nederlander centraal. De presentatoren bezoe ken bekende en onbekende inwo ners van Tholen die hen wegwijs maken in gewoonten en gebrui ken van het dorp. Zo ontmoeten ze een aantal overlevenden van de Watersnood ramp. Mirjam Bouwman ontmoet Sandra, die als jong meisje zwan ger raakte en beviel van een ver standelijk beperkte dochter. Ze vertelt hoe ze nu haar huis open zet voor een pleegkind. Stichting Stavoordö komt ook aan bod: een vakantiehuis voor ernstig zieke mensen zonder uit zicht op herstel. Ook in het radioprogramma 'Thuis op 5' staat Tholen centraal. GA NAAR PZC.NL/JOHANCRUIJFF vertelt ze. „Sinsdien zien we el kaar zeker twee keer per jaar. Hij belt me soms op de onmoge lijkste momenten. Onlangs nog, om zes uur 's ochtends. Hij was op doorreis en had een tussen landing op Schiphol. Dan stap ik in de auto en ga ik naar hem toe." Mukwege is directeur van het Panzi Ziekenhuis in zijn ge boorteplaats Bukavu, in het oos ten van Congo. Zeventien jaar geleden richtte hij het hospitaal zelf op. Als gynaecoloog behan delt hij onder anderen slachtof fers van seksueel geweld. „Het eerste slachtoffer dat hij hielp was een meisje dat zo gruwelijk was verkracht dat haar bekken was gebroken", zegt Ceelen. „Sindsdien is er een continue stroom aan slachtoffers naar zijn ziekenhuis." Net als in veel landen is sek sueel geweld in Congo een oor logswapen, legt Ceelen uit. „Ver krachting is een enorme schan de. Niet zelden worden slachtof fers verstoten uit hun gezin en hun gemeenschap. Zo worden dus complete gemeenschappen bewust kapotgemaakt. Dat gaat met extreem geweld. Slachtof fers kunnen nadien vaak de rest van hun leven hun ontlasting niet meer ophouden. Ze stin ken en worden uitgestoten." Mukwege helpt de vrouwen niet alleen lichamelijk, hij zorgt ook voor psychische opvang en probeert de daders juridisch aan te pakken. Verkrachtingen worden in Congo zowel door het regeringsleger als door rebel lengroepen gepleegd. Mukwege stelt hun praktijken ter discus sie en klaagt hen aan. Met ge vaar voor eigen leven. In 2012 overvielen vijf mannen zijn wo ning. Een lijfwacht werd ge dood, maar Mukwege en zijn ge zin wisten te ontkomen. Cee len: „Nu leeft hij binnen de mu ren van de compound, altijd tus sen lijfwachten. Als hij met de auto het ziekenhuis verlaat, rij den er gepantserde auto's voor en achter hem. Je weet niet wat je ziet. Hij is zijn eigen vrijheid kwijt." Na de aanslag verbleef Muk wege geruime tijd in Europa. De kracht van de onderdrukte vrouwen motiveerde hem weer terug te keren naar Congo, ver telt Ceelen. „De vrouwen smeekten hem terug te komen. Ze verkochten uien en tomaten om zijn vliegticket te betalen. Mukwege zei: Als mensen die niks hebben dat doen, wie ben ik dan om een andere keuze te maken?" De wereld telt maar weinig mensen als Denis Mukwege (61), zegt directeur Tine ke Ceelen van Stichting Vluch teling. „Hij heeft letterlijk alles gegeven om vrouwen en meis jes in Congo te helpen. Hij is zijn eigen vrijheid kwijtgeraakt omdat hij anderen hun vrijheid terug wil geven. Kun je een gro tere held zijn?" Ceelen ontmoette de Congo lese gynaecoloog, die donder dag in Middelburg de Four Freedoms Award voor vrijwa ring van gebrek ontvangt, toen hij in 2010 een onderscheiding van Stichting Vluchteling kreeg uitgereikt: de Van Heuven Goedhart-Penning. „Het klikte onmiddellijk met hem en zijn vrouw Madeleine", Met lezersvoordeel 'Geloof en een Hoop Liefde', maandag 2 tot en met vrijdag 6 mei, NPO 2,18.10 uur. Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. t Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. t Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl thoien@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. t Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. 'Kun je een grotere held zijn?' Hét meest complete boek over het bewogen leven van een icoon Speciaal voor u als lezer is dit schitterende boek samengesteld. - Gelimiteerde oplage - Ruim 400 pagina's met meer dan 400 foto's - Afmeting: 25,4x31,4 cm Let op: nu tijdelijk (t/m 30 juni) met 10,- lezerskorting voor maar 24,95 bij gebruikvan kortingscode JC2016. Normale prijs 34,95. Dit is het derde deel van een serie over de laureaten van de Four Freedoms Awards die donderdag 21 april worden uitgereikt in Mid delburg. 'Mooie foto's, zonder geluid, met lekker weinig tekst, heerlijk.' Nico Dijkshoorn door Ernst Jan Rozendaal ROOSEVELT FOUNDATION

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16