de Boer is hijzelf in beeld te komen bij Nederlands elftal Het voetbalwonder bestaat nog SPORT 3 1« w< COLUMN Sjoerd Mossou Toen Dejan Lovren don derdagavond de 4-3 binnenkopte voor Li verpool, pal voor The Kop op Anfïeld, ge beurde er achter het doel iets heel geks. Daar stonden de gebruikelijke rolstoelers naast el kaar, keurig op een rijtje. Kreupel en wel. Maar geloof het of niet: de bal was nog niet tegen het net geploft, of minimaal vier rolstoelers sprongen plots een gat in de lucht, en ze de den dat met een wonderlijk soort souplesse. (Het konden er ook meer zijn, maar de camera draaide nét te vroeg weg om dat met abso lute zekerheid vast te stellen.) De rolstoelers hieven niet alleen hun armen ten hemel, ze stonden binnen één seconde fier rechtop, met de benen vrolijk gestrekt, in een staat van pure euforie. Nou ben ik niet zo van het geloof en van de bijbel, maar het deed me denken aan het verhaal van Petrus en de kreupele. „In de naam van Jezus Christus: sta op en wandel." Het voetbal en het wonder: het be- De machthebbers in het voetbal hebben niets met echte wonderen. Ze worden er bang van staat nog. Een tijdje geleden schreef ik nog precies het tegen overgestelde, pessimistisch als ik was die dag, strontchagrijnig over de verstikkende macht van het gro te geld. Het wonder was stilaan uit het voetbal gesloopt. In de Champions League kon je pakweg zeven van de acht kwartfinalisten met je ogen dicht voorspellen. In de topcompeti- ties gebeurde nooit eens iets écht sensationeels, geregeerd als ze wor den door een handjevol eliteclubs. Maar nu is daar Leicester City uiter aard, het voetbalwonder in levende lijve. Een mirakel zo groot en fasci nerend, dat je er oneindig bij weg kunt dromen, als een beginpunt van nieuwe hoop en oneindige verwachtingen. Die hoop is ijdel, helaas, want niet iedereen houdt van voetbalwonde ren. Ja, van quasi-wonderen zoals bij Manchester City tegen Paris Saint-Germain, toen de ene olie sjeik verrassend won van de ande re. (Broeva! Haro!) Maar niet van échte wonderen, zo als in Leicester. De voetbalmacht hebbers hebben daar niets mee. Ze worden er bang van. Het bevestigt ze hooguit in hun gelijk dat er een nieuwe afgesloten Superleague moet komen, waaruit je niet promo veren of degraderen kunt, en waar het toeval zoveel mogelijk is uitge sloten. Een theekransje voor eliteclubs, in clusief gevallen grootmachten zo als AC Milan, want het gaat om geld, niet om de essentie van sport. Atlético Madrid mag in die werke lijkheid best een keertje van Barce lona winnen, maar het is niet de be doeling dat PSV en Celtic dat ooit nog doen. Ja, op de Maspalomas Cup, in januari. (Dat werkt op alle niveaus zo, trouwens. In Nederland begonnen de topclubs ook te pie pen toen het KNVB-bekertoernooi een meer open structuur kreeg, zonder poules. De redenering: voor het Nederlandse voetbal is het 'niet goed' als pakweg PEC Zwolle Euro pa in gaat, dus dat risico moest zo veel mogelijk worden ingeperkt.) Wat ons rest is heel simpel. Koester het kleine geluk. Laaf je aan de mooie dingen. Zo'n wedstrijd als Li verpool - Dortmund, in al zijn facet ten, dat is de magie van voetbal in zijn meest essentiële vorm. En wat het nog mooier maakt: het gebeurde in de Europa League nota bene, een B-toernooi voor de onder deurtjes. Volgende week gebeurt het in de eredivisie, misschien, of op een achterafveld in Schin op Geul, terwijl u staat te kijken. Dat heerlijk golvende geluid op An- field, precies op het ritme van de wedstrijd, zonder stompzinnig Ul tra-gezang. Die meeslepende ener gie op het veld. Die trillende came ra's. Dat ongelooflijke scoreverloop. Die waanzinnige laatste minuten. Al die gekkigheid. Spring op uit je rolstoel, met twee armen in de lucht. Doe een dansje. Blijf dromen. groepsfase van de Europa League én verliest het van FC Utrecht dat met een compact blok de tot dan toe redelijk succesvolle formule van Ajax in de eredivisie kraakt. Het is voor De Boer geen aanlei ding om rigoureus te snijden in zijn basiself. Natuurlijk is hij op enkele posities zoekende, maar niet overdreven. Co Adriaanse, oud-trainer van Ajax, zegt: „De successen van Ajax zijn altijd op basis van een teamprestatie. Er is nooit een echte topscorer, dat zegt genoeg." Maar dat team mag hem niet zat worden. Tijdens trainin gen zit De Boer er vaak 'bovenop', maar vaak genoeg ligt het initia tief bij zijn assistenten Hennie Spijkerman en sinds dit seizoen ook Orlando Trustfull. Omdat ze 'mijn kop ook wel eens zat zijn', zegt De Boer daar begin dit sei zoen zelf over. Europees succes le vert het dus niet op. Vlak voor een persconferentie komt De Boer, zijn voet nog altijd in het gips, aanrijden op zijn e-scooter. De persvoorlichter ach terop. Hij kan 35 kilometer per uur, vertelt De Boer even later la chend. Tijdens praatjes met de pers heeft de trainer altijd wel tijd voor een knipoog, maar nu is hij wel heel ontspannen. Veertien wedstrijden achter elkaar heeft Ajax niet verloren. En de laatste weken kan het spel zowaar de goedkeuring van het kritische pu bliek wegdragen. Er is minder ge- brei, het eeuwige getik zonder re sultaat dat De Boer juist op zoveel commentaar kwam te staan. Van Marwijk: „Ik heb het al va ker gezegd. We moeten als Neder land voetballand goed om ons heen kijken. Niet de Hollandse school heilig verklaren. Frank heeft een duidelijke voetbalvisie en wil dominant spelen. Maar hij kijkt ook echt wel over de gren zen. Ze spelen nu wat opportunis- tischer. Wat dat betreft staat hij wel open voor verandering, ook dat hoort bij een goede coach. Maar dat gaat niet vanzelf. Het is makkelijker om spelers dingen aan te leren dan af te leren." ZATERDAG 16 APRIL 2016 wel geopend' DECEMBER-NU Frank de Boer op zijn e-scooter, Davy Klaassen kijkt toe. foto Robin Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55