Van tafel tot altaar Oj '-,■ s - on ni ken werk ZEELAND 15 een ander beeld van het Zeeuwse nieuws -->7 f- te ■lT -f z -;v Mwaa Voorbij Geveld door de tijd. Maar de herinnering is nog niet vervlogen. We zien de oude begraafplaats van Biervliet. De voorbije herfst geeft het voorjaar kleur. foto Lex de Meester De Oud-Katholieke Kerk in Middelburg werd zondag 10 april 2016 ge wijd. Het is de enige Oud-Katholieke kerk in Zeeland. Het gebouw zal nog wel even be kend staan als de Lutherse Kerk. Luthersen kerkten er immers ruim tweeëneenhalve eeuw. In 2014 nam de Oud-Katholieke Kerk het gebouw over en nu is het de Sint-Augustinuskerk. Maar een ge bouw is niet uit zichzelf kerk. En wat maakt een tafel tot altaar of bak water tot doopvont? Het leek wel een beetje op een opening. Na een toespraak op de trappen en een klop op de deur, kregen we toegang tot de kerk en maakten geestelijken en genodig den hun entree. Wanneer het niet om een kerk was gegaan, was de opening na wat plichtmatige toe spraakjes een feit geweest. Loven de woorden over de vernieuwin gen in het oude gebouw zouden zijn gevolgd door een borrel. Een kerkwijding is andere koek. Wat een kerk onderscheidt van een wil lekeurige zaal die je voor een gods dienstige bijeenkomst kunt gebrui ken, is dat de ruimte een plek is met een bijzondere betekenis. Jo ris Vercammen, aartsbisschop van Utrecht, bracht deze betekenis on der woorden: „Dit is een plaats van ontmoeting, een heilige plaats, waar mensen uit alle wind streken, van alle leeftijden zich thuis en welkom mogen weten. Een plaats waar de naam van God geëerd en levend gehouden wordt. Een plaats van hoop en perspec tief, te midden van de stad van mensen, een rustpunt en een oriënteringspunt van alledag." Tijdens de wijding krijgen ge bruiksvoorwerpen een bijzondere betekenis. In het dagelijks leven weten we hoe dat werkt. Een schijnbaar willekeurig bordje dat aan scherven valt, kan iemand tot tranen roeren, omdat dit van over grootmoeder was die... en dan ko men de verhalen die duidelijk ma ken dat het gaat om een onver vangbaar stukje porselein waarvan het bezit bekoorde en het verlies raakt. Het interieur van de Augusti- nuskerk is ten dele vernieuwd en bij verschillende meubelstukken werd de bijzondere bedoeling ver helderd. Een waterbak werd een doopvont nadat bisschop de aan wezigen het ritueel van reiniging in herinnering riep waarbij men sen God en de christelijke gemeen schap gaan toebehoren. De kathe der is veranderd in een lezenaar waar woorden van God klinken door de mond van profeten, her ders, leraren en evangelisten. De al taarwijding vond ik het meest bij zonder. De Oud-Katholieke Kerk, zo gelooft men, staat niet op zich maar in een historische lijn van de kerk uit alle eeuwen en op de schouders van kerkvaders. In de ta fel is een reliek geplaatst. Toen ik door de glasplaat keek zag ik het eerst niet, maar er ligt in een bij zonder doosje een fragment van de overblijfselen van Augustinus. Als tastbare herinnering, zodat de bezoekers van de kerk dat niet zul len vergeten. De tafel is nu een al taar en een plek om elkaar te ont moeten, waar het gewone (brood en wijn) bijzonder wordt en iets om met elkaar te delen. Dat is het geheim van wijding. ZATERDAG 16 APRIL 2016 Kek! door José Baars Overzicht van de kerkdiensten staan op www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47