TTIP mag mens en milieu niet schaden' ECONOMIE 23 ForFarmers wil naar de beurs Groei in haven Antwerpen 449,- Veevoerbedrijf ForFarmers wil nog voor juli naar de beurs in Amsterdam, onvoorziene om standigheden daargelaten. De aandeelhouders hebben volgens topman Yoram Knoop unaniem ingestemd met het voornemen. Het Achterhoekse ForFarmers is naar eigen zeggen Europees marktleider op het gebied van veevoer met een jaarlijkse ver koop van 9,1 miljoen ton. De om zet bedroeg vorig jaar ruim 2,2 miljard euro. Er werken 2.370 mensen voor het bedrijf, dat pro ductiefaciliteiten heeft in Neder land, België, Duitsland en Groot-Brittannië. De haven van Antwerpen heeft in het eerste kwartaal 4 procent meer goederen overgeslagen. Met name chemicaliën en aardolie za ten in de lift met plus 10,6 pro cent. Er meerden 3.535 schepen aan. Maar die kritiek is onte recht en hypocriet, stellen economen. Een lage rente past bij de Nederlandse economie en de politici laten het juist zelf afwe ten. De kritiek op de ECB is niet van de lucht. In Den Haag wordt ECB-president Mario Draghi ge zien als de grote boeman die dank zij de lage rente de spaarders en gepensioneerden in de ellende drukt. In Duitsland gaan politici zelfs nog een flinke stap verder. Minister van Financiën Wolfgang Schauble verweet Draghi zelfs dat die verantwoordelijk was voor de opkomst van de Aft), de politieke partij die is opgericht als anti-Eu ropartij. En dat allemaal om die potverterende zuidelijke lidstaten aan goedkope financiering te hel pen. Maar de lage rente is niet zo vreemd. Integendeel: als Neder land zijn eigen monetaire beleid zou kunnen voeren, zou de rente hier ook heel laag zijn. Want de economie draait goed en de munt zou kei- en keihard zijn. Dat bete kent lage inflatie en dus lage ren te. „Nederland zou een beetje op Zwitserland lijken", zegt Maarten Leen, hoofdeconoom bij ING. „Dat land draait goed en daar is de rente ook laag. De inflatie en de economische groei in Nederland zouden wel een iets hogere rente rechtvaardigen dan we nu heb ben." Maar geen rente van pakweg 3 procent, zodat de pensioenfond sen en de spaarders uit de proble men raken. „De korte rente zou negatief kunnen zijn, maar de lan ge rente wat hoger. Die is nu kunstmatig laag door het opkoop beleid van de ECB", zegt Leen. De kritiek van de politici irri teert Sweder van Wijnbergen, hoogleraar economie aan de Uni versiteit van Amsterdam, mate loos. „Het is ironisch dat juist de politici nu staan te tetteren. Het beleid van Draghi is juist het ge volg van gebrek aan politieke daad kracht." En die kritiek geldt niet al leen de zuidelijke eurolanden die maar talmen met het doorvoeren van structurele hervormingen om hun economieën meer concurre rend te maken. „Ook Nederland, en met name Duitsland, kunnen meer doen. Zij moeten juist geld investeren. In Duitsland is enorm veel geld nodig om de infrastruc tuur weer op orde te krijgen." In vesteringen leiden tot meer econo mische groei en daar profiteren 'Als Duitsers gaan investeren, moeten de Fransen en Italianen hervormen' ook andere eurolanden van. Duits land kan zijn sterke financiële po sitie gebruiken om de economie in de eurozone wat aan te jagen. „Laat de politici eerst hun werk doen voor ze met kritiek komen", zegt Van Wijnbergen. Die visie deelt Sylvester Eijffin ger, hoogleraar monetaire econo mie aan de Universiteit van Til burg. Hij wijst erop dat de politici wel heel erg op het beleid van de ECB leunen. „De Italiaanse pre mier Renzi voert geen hervormin gen door. Hij zegt: ons beleid is al succesvol, kijk maar naar de lage rente." De ECB zit in de klem vol gens Eijffinger en Van Wijnber gen. „De ECB heeft al voor 3.000 miljard aan riskante obligaties op de balans. Als ze de rente ver hoogt, moet ze daar op afschrij ven. Ze kunnen de rente dus niet te veel verhogen, dan moeten ze te veel afschrijven", zegt Eijffin- 'Draghi zit gevangen in zijn eigen stoere praatjes. Het werkt niet, maar hij kan niet stoppen' ger. Zolang de politici geen actie ondernemen, is het voor Draghi ondoenlijk te stoppen met zijn be leid, denkt Van Wijnbergen. „Hij zit gevangen in zijn eigen stoere praatjes. Het werkt niet, maar hij kan niet stoppen." De oplossing zou volgens Van Wijnbergen zijn dat alle grote centrale banken, de ECB, de Japanse centrale bank en de Fed uit de VS, tegelijk stoppen met de lagerentepolitiek. Dat voor komt dat geld massaal zijn weg zoekt naar de landen met de hoog ste rentes. Eijffinger ziet de oplos sing in een uitruil tussen de lan den. „Als de Duitsers gaan investe ren, moeten de Fransen en Italia nen gaan hervormen. Daarnaast zou de Europese Investerings bank, die 315 miljard euro in kas heeft, dat geld ook kunnen investe ren. Dan komt de groei op gang en kan de ECB de rente langzaam verhogen." Laat de politici eerst hun werk doen voor ze met kritiek op de ECB komen' Veel mensen zijn volgens SER-voorzitter Mariëtte Hamer bang dat door afspraken over vrij handel tussen de VS en Europa re gels en voorschriften ter bescher ming van bijvoorbeeld voeding, milieu en klimaat minder streng worden in Europa. „Deze moeten worden gewaarborgd", zei ze. Overheden moeten volgens de SER in staat blijven om de be scherming van die belangen op hetzelfde niveau te houden of te verbeteren. Bepaalde diensten moeten van algemeen publiek be lang kunnen worden verklaard en daarmee worden uitgezonderd van het vrijhandelsverdrag. Het advies komt overeen met de inzet van Nederland en de Eu ropese Commissie in de onderhan delingen. Een wereldwijd akkoord blijft volgens de SER de voorkeur houden. Het verdrag mag geen be lemmering vormen voor deelna me van bijvoorbeeld derdewereld landen of voor een nieuw wereld wijd handelsakkoord. Volgens voorzitter Hans de Boer van VNO-NCW kan het ver drag tegenwicht bieden aan de on zekerheden in de internationale politiek en economie. „Het slech ten van handelsbarrières kan een krachtige impuls opleveren voor de economie." Minister Lilianne Ploumen (Internationale Handel) benadrukte dat alleen een handte kening wordt gezet „onder een goed en eerlijk" akkoord. 10 dagen Istrië Opatija 10/12 dagen Kust van Dalmatië/ RR. Dalmatische kust 10 dagen Porec Istrië 12 dagen Makarska Riviera en Dubrovnik 12 dagen Rondreis Kroatië ZATERDAG 16 APRIL 2016 19 Het handelsoverschot van de eurolanden liep in februari terug tot 19 miljard euro, tegen een overschot van 20 miljard euro in februari 2015. 'Politici moeten niet tetteren' door Peet Vogels De Nederlandse en Duitse politiek hebben onverbloemde kritiek op het rentebeleid van de Europese Centrale Bank (ECB). De lage rente treft spaarders en pensioenfond sen keihard, zeggen ze. Sylvester Eijffinger Sweder van Wijnbergen DEN HAAG. Het Amerikaans-Europe- se handelsverdrag TTIP mag mens en milieu niet gaan schaden. Daar om moet dat vooraf goed worden onderzocht, adviseert de So ciaal-Economische Raad (SER). Vertrekdata: 25 april 9,16 mei 6,13, 20, 27juni/4.11,18 juli etc v.a. slechts Vertrekdata: 2,16, 30 mei 13, 27 juni 11 juli etc. 1 Vertrekdata: 23 mei 6 juni 4,18 juli etc. Vertrekdata: 2,16,30 mei13, 27juni11 juli etc. Vertrekdata: 2,16, 30 mei27juni11, 25 juli etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23