f t 18 NIEUWS Na drie klinkende overwinningen op rij dreigt de klad erin te komen bij D66 SCP-leider Van der Staaij richt pijlen op Pechtold Wassila Hachchi weg bij D66 na commotie om wachtgeld Een jaar voor de verkiezingen hapert D66 in de peilingen. Na tien jaar leiderschap neemt de kritiek op de voorman toe. Natuurlijk, in de peilingen staat D66 nog altijd op winst. „Dat is toch iets om te markeren", zegt Hans En gels, de langstzittende sena tor der democraten, opge ruimd. Hij is een van de weinige nog actie ve D66-politici die de bijna-doodervaring van de partij in 2006 van nabij hebben mee gemaakt. Zonder roze bril oogt het landschap niet temin een stuk grijzer. Er zijn interne so res, zoals de affaire-Hachchi, het ex-Kamer lid dat gisteren haar lidmaatschap opzegde na aanhoudend rumoer over haar wacht geld. Er is opeens de bijna 90-jarige Edo Spier, die aan de wieg stond van de partij, die via Trouw laat weten dat partijleider Alexander Pechtold zijn langste tijd heeft gehad. En dan zijn er die peilingen zelf, waarin D66 nog geen jaar geleden moeite loos 25 zetels wist te scoren. Inmiddels zijn dat er zo'n tien minder. Tja. De partij die vandaag congresseert op Pa pendal maakt een lastige periode door, voor al nu ze niet langer doorslaggevend is voor meerderheden in de Eerste Kamer. Dat bleek wennen. De sociaalliberalen lieten zich verrassen door het CDA, dat opeens ook constructieve oppositie bleek te kun nen voeren. Engels erkent ook dat D66 het beter deed toen het via een rits akkoorden nog oppositie vóór het kabinet kon voeren. „Maar we zijn ook niet meer de jojopartij van vroeger. We zijn stabiel en dat is goed." D66 timmerde onder Alexander Pecht old aan de weg als hervormingsgezinde par tij die, vaak als eerste, taboedoorbrekende thema's op de agenda zette, zoals de verho ging van de AO W-leeftijd. Het huidige ka binet van WD en PvdA heeft daarvan veel overgenomen en omgezet in wetgeving. Dat succes mag worden gevierd, maar de ideeënvorming mag niet opdrogen, waar schuwt oud-Kamerlid Boris van der Ham. „D66 heeft altijd de neiging te vervallen in onderwerpjes. Daar moet het voor blijven waken. Dan gaat het opeens over de vraag of'bij de gratie Gods' nog wel boven wet ten moet staan en gaat men ruzie zoeken met de Christenunie. Terwijl er wordt weg gedoken bij echt ernstige discussies over de radicale elementen in de islam. Het stand punt is nu vooral 'wat Wilders zegt, hoort niet', maar wat vindt D66 dan wél?" De verkiezingen mogen dan nog bijna een jaar op zich laten wachten, D66 wordt nu al beschouwd als geheide coalitiepart ner in een volgend kabinet. Het zou voor Pechtold de grote bekroning zijn. In ruim tien jaar leiderschap werd zijn partij twee keer achter elkaar gepasseerd voor kabinets deelname. Hij zal het niet leuk vinden als de huidi ge trend doorzet en de partij voor de derde keer op rij er niet in slaagt het kiezerspoten tieel van pakweg 25 of zelfs meer zetels te verzilveren. Want de overwinningen bij ver kiezingen voor de gemeenteraad, het Euro pees Parlement en de Provinciale Staten smaakten weliswaar zoet, de Tweede Ka mer is Pechtolds arena. En dan voelt een winstje van drie of vier zetels al snel als een troostprijs. Volgens oud-minister Thom de Graaf, Pechtolds steunpilaar in de Eerste Kamer, zal het zo'n vaart niet lopen. „Onze partij zit in de haarvaten van de samenleving, in gemeentebesturen, in de provincie. Dat be taalt zich uiteindelijk weer uit. Ja, de peilin gen zijn nu even minder, maar dat is nog verre van een aanwijzing dat zij straks ook mindere resultaten gaan opleveren." Toch doemt na tien jaar onvermijdelijk de vraag over de houdbaarheidsdatum van de leider op. Pechtold zegt nog altijd zeer gemoti veerd te zijn om opnieuw lijsttrekker te worden. Maar helemaal onomstreden is hij in eigen kring niet. Kritisch partijlid Ilona Kingma besloot eerder de kat de bel aan te binden. De partij draait volgens haar te veel 'De ideologie, het D66-geluid mis ik te vaak bij de fractie' om de persoon Pechtold en te weinig om ideologische standpunten van D66. „Het baart me zorgen dat vanaf het moment dat Pechtold de leiding kreeg een groep kriti sche geesten met tegengeluid is verdwenen. Kijk naar de fractie in de Tweede Kamer nu. Deze mensen weten veel van hun be leidsterrein, maar de ideologie, het D66-ge- luid, mis ik te vaak." Veel openlijke bijval krijgt Kingma voor alsnog niet. Toch lijkt tenminste één zorg van Kingma breder te worden gevoeld: het opvolgingsprobleem. Intern is Pechtold aan gesproken dat hij daaraan moet werken, stelt een vertrouweling. Kingma: „Als hij er morgen mee stopt, is er niets over. De men sen weten nog te weinig waar de partij voor staat, terwijl opvolgers niet te beken nen zijn."Boris van der Ham gelooft niet dat D66 niemand heeft om Pechtold op te volgen. Bij elke partij is het volgens hem zo dat de partij wordt vereenzelvigd met de partijleider. „Alexander was bij zijn start he lemaal niet succesvol. Hij haalde het laagste zetelaantal ooit: drie. Hij groeide. Dat zal met een opvolger ook gebeuren. Laten we dit niet problematiseren." DEN HAAG. SGP-leider Kees van der Staaij haalt ongebruikelijk hard uit naar D66. Volgens Van der Staaij komt die partij met 'de ene schrapwet na de andere om de politieke sfeer te zuiveren van alle christelijke invloeden'. Hij doelt hiermee op het voorstel van de partij om een einde te maken aan de zondagsrust, het ver bod op godslastering op te heffen en de frase 'bij de gratie Gods' te schrap pen uit de aankondiging van wetten. Dat zegt Van der Staaij in de speech die hij vanoch tend voordraagt op de SGP-partijdag in Hoevela ken. De fractieleider speelt het op de man als hij D66-leider Pechtold ook persoonlijk aan spreekt. „Als ik Alexander Pechtold als politicus hier van niet kan overtuigen, dan spreek ik hem aan als kunsthistoricus en vei lingmeester: u weet toch dat oud heel vaak niet be tekent 'uit de tijd', maar juist 'van bijzondere waar de en betekenis'? U weet toch dat slopers van mo numenten later soms spijt kregen als haren op hun hoofd? Stop dan met slopen en schrappen!" Vol gens de SGP-leider schaamt D66 zich voor de christelijke waarden van Nederland. „Het is juridi sche nonsens om te stel len dat de scheiding van kerk en staat geen andere weg openlaat. Dat heeft niets met zuiver staats recht te maken, maar dat is platte seculiere politiek met een sterke ideologi sche lading." DEN HAAG. Wassila Hachchi heeft haar lid maatschap van de D66 op gezegd. Ze neemt volgens een woordvoerder van D66 haar verantwoorde lijkheid voor de kritiek en commotie die is ont staan rondom haar ver trek en heeft daarom be sloten op te zeggen. Het ex-Kamerlid blijft wacht geld ontvangen, omdat ze in de drie maanden na haar vertrek nog geen be taalde baan heeft gevon den. Wassila Hachchi liet in januari haar fractie, par tij en kiezers verbijsterd achter met de medede ling dat ze in de VS voor Hillary Clinton ging wer ken. Sinds haar plotselin ge vertrek heeft Hachchi al 18.000 euro aan wacht geld ontvangen. Over haar vertrek bij de partij zegt Hachchi: „In 2015, na het vertrek van twee col lega's, heb ik uit partijlo yaliteit twee betaalde ba nen voorbij laten gaan. Be gin 2016 heb ik de moge lijkheid gekregen om de presidentsverkiezingen in de VS van dichtbij mee te maken en ter plekke te be zien hoe ik betaald aan de slag kan." Op dit moment is Hachchi daarom in de VS om mee te werken aan de verkiezingscampagne van Hillary Clinton. Ze zou graag betaald aan de slag gaan binnen het cam pagneteam. Door de ont stane turbulentie is dit lastig geworden, schrijft de partij. Voorzitter Letty Demmers: „Wij wensen Wassila de ruimte toe om zich weer met open vi zier op haar toekomst te kunnen richten." door Tobias den Hartog, Laurens Kok en Hanneke Keultjes Heeft Pechtold zijn langste tijd gehad? n illustratie Mark Reijntjens Ilona Kingma D66-lid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18