NIEUWS 11 De bezoekjes zijn wat korter en het reizen laat ze aan de kinderen over. Toch blijft de Britse koningin, bijna 90, keihard werken. Ze maakt nog steeds ritten op haar lieve lingspony Emma op het landgoed van Windsor Castle. Ze wandelt met haar honden. Ze schijnt zelfs graag naar worsteltoernooien te kijken op tv. Maar wat de hoogbejaarde Britse koningin Elizabeth vooral doet, is werken. Keihard werken. Om ïo.oo begint de dag van de Queen. Ze neemt de post door, leest de kranten en daarna volgt een eindeloze stoet aan ontmoe tingen met politici, ambtenaren, ambassadeurs en staatshoofden. Ook moeten er ziekenhuizen wor den geopend, onderscheidingen opgespeld en feesten worden bijge woond. „In de ruim veertig jaar dat ik haar nu fotografeer, heb ik nog nooit een vlekje op haar kleding gezien, nooit een ladder in haar panty", zegt koningshuisfotograaf Arthur Edwards van The Sun. „Ze is de perfecte professional." De 75-jarige Edwards is een groot fan van de vrouw die hij al duizenden keren op de foto zette. „Ze is altijd op en top de konin gin: voor iedereen een aardig woord, ze is altijd charmant. Ze houdt de gesprekjes met mensen kort, maar laat ze met een goed ge voel achter. Ongelooflijk knap." De lengte van de verplichtin gen en bezoekjes zijn tegenwoor dig wel wat korter, vertelt de foto graaf. „Ze zijn nu niet langer dan 20 tot 30 minuten. Haar benen zijn niet zo best meer, dus heel lang staan, gaat moeilijker." Het enige wat koningin Eliza beth niet meer doet, is lange rei zen maken. Dat laat ze tegenwoor dig aan haar kinderen en kleinkin deren over. Met een beetje pijn in haar hart, waarschijnlijk: Eliza beth ging graag en vaak naar het buitenland en was de eerste rege rende vorst van Australië, Nieuw Zeeland en Fiji die die landen ook daadwerkelijk bezocht. Ze zit uitzonderlijk goed in haar rol, dat is duidelijk. Opval lend voor iemand die niet voorbe stemd was koningin te worden. Maar toen haar oom Edward VIII afstand deed van de troon om met een gescheiden vrouw te kunnen trouwen en haar vader, George VI, hem opvolgde, was Elizabeth in een klap eerste in lijn van troonop volging. Op haar 25e besteeg ze, na haar vaders dood, de troon. Volgens Edwards valt er behoor lijk met haar te lachen. „Toen we doorkregen dat Charles een meis je had, wilden wij natuurlijk alle maal de eerste foto van het jonge stel, dat ergens op het platteland zou verblijven. Maar we kregen ook van onze hoofdredacteuren te horen: val de koningin niet lastig. Dus ze komt aanrijden in haar PASPOORT Range Rover, stapt uit en loopt weg. Niemand durft een foto te maken. Ineens draait ze zich om en roept: „Waarom fotografeert niemand mij?" „Omdat we u niet mochten lastigvallen", roept een van ons. Het blijft even stil tot de koningin reageert. „Ik weet niet wat ik erger vind: genegeerd of ge fotografeerd worden." Het zijn precies de anekdotes die Elizabeth zo geliefd bij haar volk maken. Hardwerkend, bemin nelijk en af en toe een klein grap je. Misschien is het allemaal tot in de puntjes geregisseerd, maar het werkt. Toch is ze niet onomstre den: na de dood van prinses Diana in 1997 bereikte haar populariteit een dieptepunt. Dat de koningin niet direct op stel en sprong terug reisde van haar vakantieadres leid de tot veel kritiek. Afstandelijk en ijskoud, oordeelde de publieke opi nie. Overal ter wereld gingen de vlaggen halfstok, maar niet op Buckingham Palace. Zelfs het ko ningsgezinde The Sun reageerde woedend. Toen ze uiteindelijk wel be sloot terug te keren, zagen velen dat als too little too late. Het heeft wel even geduurd tot haar imago en dat van het koninklijk huis weer hersteld was, maar de konin gin is inmiddels terug op haar oude niveau. Zo'n driekwart van de Britten is tevreden met haar; ongekend voor een staatshoofd. Haar kleinzonen William en Harry beschrijven haar als the boss. „Meestal zie ik haar als de baas, maar heel soms als mijn oma", zegt Harry in de BBC-docu- mentaire Elizabeth at 90-A Fami ly Tribute, die donderdag wordt uit gezonden. „Voor je baas heb je al tijd gigantisch veel respect, dat heb ik ook voor haar." Het zijn niet de standaardver houdingen tussen oma en klein kinderen, geeft Edwards toe. „Ze legt de lat hoog voor hen. Maar als ik ze samen zie, dan zie ik ook ge negenheid tussen hen. Ze aanbid den haar. Maar inderdaad, ze we ten ook: ze blijft altijd de baas." Prins Philip is er voor de fami liezaken. Hij koos de scholen voor de kinderen en bemoeit zich met de kleinkinderen. „Hij regeert de familie. Zij regeert het land." Toen Elizabeth vorig jaar de langstzittende Britse monarch ooit werd, zei een aantal historici dat ze niet zoveel indruk had ge maakt tijdens haar regeerperiode. Dat ze weinig bereikt had en nooit iets had gedaan of gezegd dat echt memorabel was. Fotograaf Edwards is het daar totaal niet mee eens. „Ze moet het grootste standbeeld krijgen dat we hebben hier. En het liefst nu ze nog leeft. Ze heeft ons land als geen ander gediend." ZATERDAG 16 APRIL 2016 door onze correspondent Suse van Kleef Geboren op 21 april 1926 In 1947 getrouwd met prins Philip Regeert over zestien landen: de Gemenebest van Naties 140 miljoen onderdanen 64 jaar op de troon Zag twaalf premiers komen en gaan Vier kinderen, acht kleinkin deren en vijf achterkleinkin deren Vermogen: 350 miljoen euro Koningin Elizabeth wordt donderdag 90. Haar agenda zit nog steeds over vol. Ze rijdt paard, verricht openingen en knipt linten door. Voor haar familie is duidelijk wie de baas is. foto Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11