Demmink grote afwezige bij jongensproces Waar val jij op? 10 NIEUWS plaza Na tientallen jaren ziet Bart van Well ze deze week allemaal weer terug. De bordeelhouder die hem als minderja rige jongen de hoer liet spelen. De welzijnswerker die wist dat er hon derden jongens zoals hij werkzaam waren in Amsterdam. En de agenten die hem, in zijn visie, niet wilden be vrijden uit dat bedompte jongensbor deel in Amsterdam-Oost. Van Well liep eind jaren '80 als 14-jarige jongen weg van huis en be landde in de Amsterdamse jongens- prostitutie. Hij had seks met honder den mannen. Volgens hem was een van die mannen Joris Demmink, de in 2012 gepensioneerde secretaris-ge neraal van Veiligheid en Justitie, die hij op de achterbank van een auto zou hebben bevredigd. Demmink ontkent. Inmiddels 43 jaar oud kampt Van Well nog steeds met posttraumati sche stress en stemmingswisselin gen. Daarvoor houdt hij de staat, die volgens hem harder had moeten op treden tegen jeugdprostitutie, verant woordelijk. In een zogeheten voorlo pig getuigenverhoor laat hij nu negen getuigen opdraven, die de vrouwelij ke rechter M.W. de Vries onder ede zal horen. Vrijplaats voor pedofielen „We willen bewijzen dat de overheid op de hoogte was van de jeugdprosti tutie in die tijd, maar dit liet be gaan", legt Martin de Witte, Van Wells advocaat, uit. „Van verschillen de invalshoeken kunnen de getuigen over die wereld vertellen." Een van die getuigen is Karei Maas dam, die jarenlang een jongensbor deel in Amsterdam-Oost bestierde. Hij werd in 2998 veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Maasdam, nu een tengere oude man met gezond heidsproblemen, voelt zich de zonde bok. „Jarenlang werd mijn bordeel ge doogd. Agenten, sociaal werkers, ie dereen kwam over de vloer. En in eens mocht het niet meer?" Het Amsterdam van de jaren '80 en begin jaren '90 leek inderdaad wel een soort vrijplaats voor pedofielen. Er waren meerdere jongensbordelen en cafés waar minderjarige jongens werden opgepikt. Er bestonden zelfs georganiseerde pedoreizen naar Am sterdam. Psycholoog en voormalig GG&GD-veldwerker Raphael Beth, die veel met jongensprostituees werk te, verklaarde in kranten dat er hon derden minderjarige jongens uit Ne derland, Roemenië en Tsjechië werk zaam waren in Amsterdam. Beth bleek twee jaar geleden zijn veld werk nog niet vergeten te zijn. In zijn kantoortje in Amsterdam IJburg liet hij een database zien waarin hij hon derden namen van jongenshoeren, pooiers en klanten had opgeslagen. Hij had zelfs hun bijnamen geno teerd. Ook Beth staat op de getuigen lijst. De getuigenverhoren zullen wel licht meer duidelijkheid geven over een uitgelekt politieonderzoek in de jaren '90. Het zogeheten Rolodexon- derzoek werd in het geheim opge start nadat informanten vertelden dat Justitiemedewerkers en officie ren van justitie ook klant waren in het pedoprostitutiecircuit. Huidig VVD-Kamerlid Fred Teeven was des tijds als officier van justitie betrok ken bij het Rolodexonderzoek. Moge- Joris Demmink is de hele week verhinderd en zal op een ander moment worden gehoord lijk kan hij duidelijkheid verschaffen waarom het onderzoek, voor het goed en wel was opgestart, al bekend was bij de verdachten. AIVD Een aangifte van Jetty Bruggenwirth, die woensdag getuigt, was een van de aanleidingen om het Rolodexon derzoek te starten. Zij stapte naar de politie nadat haar vriend Nico L., chauffeur voor jongensbordelen, haar dochter had misbruikt. L., die ook familieleden verkracht te, werd veroordeeld tot acht jaar cel en tbs. Hij zit nog steeds in een kli niek. Tot haar verbazing werd Brug genwirth ook tot tien maanden cel veroordeeld, wegens medeplichtig heid aan de verkrachting van haar dochter. Zelf zegt ze dat ze met een pistool werd bedreigd. Haar dochter kampt met psychische problemen en haar kleinzoon heeft al negen ver schillende opvangtehuizen van bin nen gezien. Opvallende afwezige in de stoet van getuigen is Joris Demmink, de ge pensioneerde Justitieambtenaar die meermaals is beschuldigd van kinder misbruik. „Demmink heeft aangege ven de hele week verhinderd te zijn", zegt advocaat De Witte. Hij zal op een later moment worden gehoord. Wel verschijnt een voormalige AIVD-medewerkster, die in 2002 een veiligheidsonderzoek naar Demmink heeft verricht. Een voorlopig getuigenverhoor is bedoeld ter voorbereiding op een rechtszaak. Van Well kan zo zijn juri dische positie bepalen in een mogelij ke procedure tegen de staat. Er zal geen vonnis volgen. Samen vinden we de matras die perfect bij je past Kom naar Auping Plaza voor professioneel slaapadvies Poortvliet: Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) Download nu de Auping Better Days app door Koen Voskuil AMSTERDAM. Een jongensbordeelhou- der, een AlVD-medewerkster en voor malig officier van justitie Fred Teeven. Een bont gezelschap staat komende week onder ede in een getuigenver hoor over kindermisbruik in de jaren '80. Opvallende afwezige is de gepen sioneerde Justitietopman Joris Dem mink, die heeft aangegeven verhin derd te zijn. Bart van Well wil bewijzen dat de overheid op de hoogte was van de jon- gensprostitutie. foto Koen Voskuil Jij bent uniek. Daarom begint het zoeken naar een nieuwe matras altijd bij jouw persoonlijke voorkeuren. De Auping Better Days app helpt je inzicht te krijgen in watje fijn vindt én wat goed voor je is. Kom proefliggen in onze winkel op een van onze nieuwe matrassen. Onze adviseurs helpen je graag om op basis van jouw persoonlijke voorkeuren de matras te vinden die perfect bij je past. Kijk op auping.nl/betterdays Kijk voor onze koopzondagen op auping.nl Available on the iPhone android app on App Store ih GooSle P|av Mafrm 445",-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10