Lage energieprijs roomt winst van windparken af Tijdens de maandelijkse Statenvergadering op vrijt 10 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 FZC De WD eet op stand, GroenLinks luncht bij een gesubsidieerd museum, de Partij voor Zeeland haalt een broodje garnalen. „We verenigen het nuttige met het aangename." De energieprijs is historisch laag. Begin 2015 werd er nog ruim 40 euro per megawattuur betaald, vol gend jaar duikt de prijs per mega wattuur onder de 26 euro. De prijs- val raakte tot nu toe vooral grotere energiebedrijven met conventione le kolen- en gasgestookte centra les. Delta moest daardoor vorig jaar 154 miljoen euro afschrijven op de Sloecentrale. Ook de kern centrale in Borssele staat inmid dels financieel onder water. Maar ook duurzame elektrici teitsopwekkers zoals windmolens beginnen de prijsval te voelen. Oudere turbines waarvan de duur zaamheidssubsidie is afgelopen, maken verlies. Bij jongere wind- parken loopt de winst terug. Zeeuwind, met rs windturbine locaties één van de grotere coöpe raties in Nederland, volgt de prijs ontwikkeling op de voet. Direc teur Baars: „De winsten nemen af en sommige parken draaien quit te. Daardoor slinken onze reserves en die hebben we nodig om te kunnen investeren in nieuwe windmolenlocaties. Deze ontwik keling is wel zorgelijk." Zeeuwind is nog niet zover dat ze de herontwikkeling van oudere windparkjes uitstelt of afblaast. De coöperatie leunt op kapitaal van de 1800 leden en hoeft niet per se naar de bank. De flinterdun ne winstmarges dwingen exploi tanten er wel toe verouderde windmolens te vervangen door zo groot mogelijke turbines met veel vermogen. „Die zijn het meest kos tenefficiënt, maar leiden ongetwij feld tot meer discussies over hori zonvervuiling en aantasting van het landschap." De lage energieprijs houdt nog tot 2020 aan, zeggen marktanalis- ten. Desondanks komt het wind- Flinterdunne marges dwingen exploitanten oude turbines te vervangen door nieuwe grote windmolens. park Borssele voor de Zeeuwse kust er, denkt Baars. Daar legt de rijksoverheid immers voldoende subsidie op. Zeeuwind zit in het Zeeuws consortium dat meedingt naar de bouw van het windpark. Baars vreest niettemin dat de la ge energieprijs de overgang van fossiele naar duurzame energie vertraagt. Nederland moet nog een flinke inhaalslag maken. In Eu ropa presteert alleen Luxemburg slechter. Of de agenda lang of kort is, of het debat fel is of tam, tijdens de maandelijkse ver gadering van Pro vinciale Staten is één ding zeker: uiterlijk om kwart voor één ha mert voorzitter Han Polman af voor een schorsing van anderhalf uur. Vanuit de Middelburgse ab dij zwermen de Statenleden dan uit om te gaan lunchen in een etablissement in het centrum van de stad. De meeste partijen hebben een vast adresje. Ik eet al zo vaak met 120 kilometer per uur een boterham met pindakaas' Vrijwel niemand noemt het een echte werklunch, maar dat wil niet zeggen dat er niet ge werkt wordt. In de Eetkamer, res taurant Scherp, Desafinado en The Roosevelt liggen de iPads vaak naast de borden. Tussen twee happen door gaat het over het debat van die ochtend, over moties en amendementen. „Het is niet zo dat we lekker uit eten zijn", zegt Ton Veraart (D66). „We drinken ook geen wijn. Vori ge keer hebben we een motie op gesteld die vandaag weer in stem ming komt. Zaterdag is het con gres van D66, dus nu zullen we het wel hebben over wie met wie meerijdt. Wat we ook bespreken, het gaat altijd over onze grote hobby politiek." D66 gaat vaak naar The Roose velt, waar de Statenleden afgezon derd kunnen zitten. Dat geldt ook voor de SGP in De Huifkar, de VVD bij Scherp en de PvdA op de bovenverdieping van Desa finado. Ze komen daar allemaal al jaren. „Dat is historisch ge groeid", vertelt Kees Bierens. „Ik weet niet beter." Hij bestijdt dat Scherp goed bij de VVD past, om dat het wat chiquer is. „We heb ben nadien geen trek meer, maar het is een eenvoudige maaltijd, niet uitgebreid of luxe." Lange tijd was de Eetkamer de vaste stek van het CDA, tegen woordig zwerven ze wat meer. „Vandaag krijgen we twaalf nieu we CD A-leden op bezoek", zegt fractievoorzitter Patricia de Milli- ano. „Dan hebben we broodjes besteld in de vergaderzaal." Ze vindt het een goede zaak dat de partijen doorgaans een restau rant opzoeken. „De horecabedrij ven mogen best een graantje meepikken van het politieke be drijf. En we eten niet tegen a la carte-prijzen, hoor. Wij spreken altijd een bepaald bedrag af." Natuurlijk heeft de PvdA ook wel eens nagedacht of een brood je in de Statenzaal niet voldoen de zou zijn, stelt Anita Pijpelink. „Maar dan ga je toch zien dat alle fracties zich gaan afzonderen, om dat je een aantal dingen wil be spreken. Dan kun je net zo goed naar een restaurant gaan. Het zijn vaak lange dagen, je zit in een bepaalde flow, dan is zo'n break fijn. Er ontstaat een gezel lig sfeertje, dat is heel goed voor het team. Of we een vast menu hebben? Nee, als er maar wel frie tjes op tafel staan." Ook de SGP hecht aan de maandelijkse maaltijd waarbij de fractieleden even in een andere setting bij elkaar zitten, betoogt Goos Roeland. „Dit soort momen ten heb je nodig als je een team wil zijn", beaamt Jan-Henk Ver burg (CU). Zijn partij eet elke maand bij Eigenwijs, en dat is niet alleen omdat zijn zoon daar werkt. „Daar werken mensen door Frank Balkenende VLISSINGEN. Door de lage energie prijs dreigen windturbines onrenda bel te worden. Landelijk draaien zo'n tachtig windmolens al verlies. Bij Zeeuwind, de grootste wind- coöperatie van Zeeland, is er 'nog geen paniek, maar de lage energie prijs is wel zorgwekkend', zegt directeur/bestuurder Teus Baars. Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Amendementer door Ernst Jan Rozendaal Mark Faasse Zeeland Lokaal De PvdA-fractie bij Desafinado, vl- nr Anton van Haperen, Bayram Erbi- sim, Ralph van Hertum en Anita Pij pelink. foto's Lex de Meester De PW in eetcafé Bommel, met op de voorgrond Ruud Haaze (I) en Roland de Wit, rechtsachter Peter van Dijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41