Ga mee allemaal! Jas Maxima wekt veel verbazing 70 jaar redders op de weg Nieuwe regels op komst Douwe Bob is 'die loser' als hij het songfestival niet wint Patiënten willen nu vaak een hersteloperatie na een maagverkleining, maar moeten die zelf betalen. WIJCHEN Obesitaspatiënten die na een maagverkleining flink zijn af gevallen, moeten hun overtollige huid kunnen laten verwijderen. Medici en patiënten werken aan soepeler regels voor vergoeding van hersteloperaties aan buik, bor sten en benen. Specialisten en de Nederlandse Obesitas Vereniging (NOV) stel len minister Edith Schippers (VWS) voor om, naar Brits voor beeld, een vragenlijst in te voeren. Verzekeraars krijgen zo een 'eerlij ker en objectiever' beeld van de ge volgen voor de gezondheid en da- 'Psychisch lijden telt volgens de wet niet mee, terwijl daar wel sprake van is' gelijks functioneren. Nu beoorde len ze alleen op basis van foto's of er sprake is van 'ernstige vermin king'. Duizenden patiënten krij gen hersteloperaties niet vergoed, terwijl ze wel kampen met smet- plekken, huidinfecties, psychische klachten en seksuele problemen. Ze zijn ongelukkiger en lopen het risico op een terugval. „Psychisch lijden telt volgens de wet niet mee", zegt Nienke Cnossen van de NOV. „Patiënten durven niet intiem te zijn met hun partner, de schaamte is te groot." Van de 10.000 Nederlanders die jaarlijks een maagverkleining ondergaan, wil 8o procent plasti sche chirurgie om het huidover schot te verwijderen. Slechts 20 procent krijgt dat vergoed. Veel pa tiënten vragen het niet eens aan, uit angst voor afwijzing. De huidige wet stelt dat er al leen sprake is van medisch nood zakelijke plastische chirurgie bij 'verminking' of beperkte bewe gingsvrijheid. Verzekeraars beoor delen de mate van verminking na fors gewichtsverlies op basis van standaardfoto's. De Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) noemt de huidige criteria 'onvolle dig', 'niet eenduidig' en 'niet trans parant'. Ze hebben samen met psy chologen, diëtisten, artsen, ver pleegkundigen en patiënten een nieuwe richtlijn opgesteld voor 'contourherstellende' operaties. „Voor veel patiënten lijkt het een loterij of de operatie vergoed wordt of niet", zegt Eva van der Beek, mede-auteur van de nieuwe richtlijn. „Het is voor patiënten en voor ons soms een black box." Zorgverzekeraars Nederland staat open voor soepeler regels. „We vinden het van belang dat deze richtlijn eenduidig is en door de beroepsgroepen goed te hanteren is." Schippers toonde zich eerder bereid plastische chirurgie uit de basisverzekering te vergoeden, zo lang de operatie 'medisch noodza kelijk' is en niet 'cosmetisch'. In Binnen&Buiten mimgs Met de Avondvierdaagse in Heinkenszand is de aftrap voor het Zeeuwse wandelseizoen gegeven. Frisse buitenlucht en gezelligheid lonken. Duitse media maakten er mel ding van, en ook op sociale me dia was het een onderwerp van gesprek. De vormen op de door Claes Iversen ontworpen jas zou den lijken op een hakenkruis en een IJzeren kruis. Tal van Duitse kranten pakten er donderdag mee uit op hun websites. De mantel heeft de koningin eerder gedragen op de eerste dag van het staatsbezoek aan Dene marken een jaar geleden. De keu ze van de ontwerper - Iversen is een in Nederland wonende en werkende Deen - werd toen ge zien als een mooi gebaar naar het gastland. Koningin Maxima droeg de jas na de lunch niet meer. Het was inmiddels warm en zonnig weer. PAGINA 15 www.pzc.nl Editie WALCHEREN VRIJDAG 15 april 2016 258e jaargang nr. 89 Grijs en regenachtig 'Operatie na obesitas vergoeden' door Tonny van der Mee Nienke Cnossen Nederlandse Obesitas Vereniging pagina 4: 'In een broek zie ik er goed uit, maar in badpak...' Zeeland 2: Commentaar naar buiten ZEELAND 2 3 JZ NEURENBERG. De applicaties op de grijze mantel die koningin Maxi ma donderdagmorgen droeg bij het koninklijk werkbezoek aan het Beierse Erlangen en Neurenberg hebben voor enige opschudding gezorgd in Duitsland. pagina 5: Maxima zorgt voor ophef met jas 7 116! 5 5 5 5 30 PAGINA 26 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1